FirmaSpecjalistyczna.pl

Co zrobić, gdy Twoje dziecko nie chce odrabiać lekcji?

Odrabianie lekcji to nie tylko utrapienie dla samych uczniów szkół podstawowych, ale także ich rodziców. Co zrobić, gdy Twoje dziecko nie chce odrabiać lekcji? Psycholog dziecięcy ma w zanadrzu kilka wskazówek.

Przyczyny niechęci do odrabiania prac domowych

Namawianie dziecka do lekcji może być bardzo trudne. Wiele dzieci odmawia wykonania zadań domowych, odwleka je w czasie, a nawet kłamie, że nie ma nic zadane. Takie zachowanie tylko odbija się na ocenach dziecka i nastroju rodzica, który dowiaduje się wszystkiego od wychowawcy. Przyczynami takiego zachowania może być trudność w skupieniu się na wykonaniu szkolnych obowiązków podczas pobytu w domu, gdzie dziecko ma wokół siebie dużo rozpraszających bodźców. We własnym pokoju każde dziecko posiada dostęp do komputera, smartphone’a czy konsoli do gier. To oczywiste, że te wszystkie urządzenia odciągają jego uwagę od obowiązków szkolnych. W szczególności, że dzieci po powrocie do domu też mogą czuć się zmęczone czy zdenerwowane. Dlatego ważne jest zorganizowanie dziecku czasu na posiłek i krótki odpoczynek. Należy jednak konsekwentnie trzymać się wyznaczonych reguł.

Kolejną przyczyną niechęci do odrabiania zadań są problemy z nauką. Dziecko może po prostu nie rozumieć zadanego tematu, np. z matematyki. Wówczas należy albo zgłosić problem nauczycielowi albo samemu wejść w rolę nauczyciela i spróbować wytłumaczyć dany temat albo zatrudnić korepetytora. Nie wolno jednak wyręczać dziecka w wykonaniu zadań. Odrobienie pracy domowej jest obowiązkiem ucznia, nie jego rodzica. To właśnie dzięki samodzielnym próbom rozwiązywania zadań dziecko uczy się najefektywniej.

Jak nakłonić dziecko do wypełniania obowiązków szkolnych?

W celu lepszego zorganizowania czasu, najlepiej sporządzić harmonogram zadań. Dziecko powinno nauczyć się systematyczności w nauce i odrabianiu prac domowych. Psycholog dziecięcy sugeruje, by taki plan zajęć umieścić w widocznym miejscu w domu, np. na lodówce. Harmonogram powinien uwzględniać wszystkie zajęcia obowiązkowe i dodatkowe, czas na posiłek i krótki relaks po zajęciach, oraz godziny przeznaczone na odrobienie pracy domowej. Czas wolny powinien być zawsze wyznaczony po odrobieniu zadań. Jeśli w domu jest więcej dzieci, wówczas pora wykonywania pracy domowej powinna być w miarę możliwości stała dla wszystkich dzieci, by nie rozpraszały się wzajemnie. Najwygodniej byłoby, gdyby każde z rodzeństwa miało osobny pokój. Na czas odrabiania zadań, najlepiej zakazać korzystania z urządzeń elektronicznych. Dzięki temu zyskamy pewność, że dziecko na pewno wykonuje w danym czasie swoje obowiązki.

Jak wypracować systematyczność?

Psycholog dziecięcy radzi, by dziecko uczyło się systematyczności już od najmłodszych lat. Wówczas wyrobimy w nim nawyki skupiania się najpierw na obowiązkach, a później na przyjemnościach. Jednak musi ono mieć pewność, iż ma zagwarantowany czas przeznaczony na własne zainteresowania i pasje. Brak konsekwencji w ustalaniu planu dnia zrodzi tylko niepotrzebne frustracje i zniechęci do wykonywania zadań na czas. Podczas wykonywania dużej pracy domowej, dobrze jest zapewnić dziecku kilkunastominutowe przerwy. Należy jednak pilnować czasu ich trwania.

W przypadku wykonywania długotrwałych projektów, warto nauczyć dziecko przestrzegania czasu potrzebnego na realizowanie poszczególnych części zadania. Warto podzielić projekt na kilka etapów i wyznaczyć czas na realizację każdego z nich. Wówczas nie zostanie ono przeciążone pracą, a przy okazji nauczy się samodzielnego dysponowania czasem i planowania. Jeśli dziecko nie będzie czuło się przytłoczone zadaniami, nie zniechęci się do ich wykonywania.

Podsumowując: podchodźmy do naszych dzieci jak do małych dorosłych. Starajmy się zrozumieć ich potrzeby, pomagajmy w realizowaniu zadań, lecz jednocześnie stopniowo uczmy ich samodzielności i wymagajmy przestrzegania ustalonych wspólnie reguł. Jako rodzice też miejmy dla nich dużo zrozumienia, gdy widzimy, że są przeciążone, a gdy to możliwe – interweniujmy w szkole w takich sytuacjach.

You might also like