Skąd wiadomo, że w domu jest grzyb?
Obecność grzyba w domu może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia domowników, zwłaszcza jeśli wśród nich są osoby z alergiami, astmą lub innymi problemami zdrowotnymi związanymi z układem oddechowym. W artykule przytoczymy kilka przykładów i przedstawimy znaki, które mogą wskazywać na to, że w twoim domu rozwinął się grzyb.
Czy w domu jest grzyb?
Najbardziej oczywistym znakiem obecności grzyba w domu jest zauważalny jego wzrost na ścianach, suficie, wokół okien, w łazience czy na innych powierzchniach. Grzyb może przybierać różne formy i kolory, w tym czarny, biały, zielony, żółty lub różowy. Często wygląda jak plama lub zacieki.
Rozwojowi grzyba w domu często towarzyszy charakterystyczny, ziemisty lub stęchły zapach. Można wyczuć ten nieprzyjemny zapach, nawet jeśli nie jest on jeszcze widoczny. Co więcej, zapach ten może być szczególnie intensywny w zamkniętych przestrzeniach lub w miejscach z ograniczoną cyrkulacją powietrza. Obecności grzyba w domu towarzyszą częste objawy zdrowotne. Są nimi nasilające się problemy z oddychaniem, a także katar, podrażnienie oczu, skóry czy gardła oraz reakcje alergiczne, takie jak kichanie, kaszel czy wysypki skórne. Osoby, które wcześniej nie miały alergii, mogą nagle zacząć na nią cierpieć. Warto również wiedzieć, że obecność grzyba może prowadzić do uszkodzenia materiałów budowlanych w domu. Należy szukać dość wyraźnych oznak, takich jak odspajająca się farba, tapeta, deformacje, plamy na ścianach, suficie lub podłodze, a także zniszczone fugi między płytkami. Ponadto częste skraplanie się wody na oknach, mokre plamy na ścianach lub suficie, a także ogólnie wysoki poziom wilgotności w domu mogą wskazywać na warunki sprzyjające rozwojowi grzyba w twoim domu.
Jak efektywnie pozbyć się grzyba z domu?
Pozbycie się grzyba z domu wymaga systematycznego, a jednocześnie skoordynowanego podejścia, skupiającego się zarówno na usunięciu już istniejących kolonii, jak i na eliminacji warunków sprzyjających ich ponownemu rozwojowi. Jak zwalczyć grzyba? Najważniejsza jest identyfikacja źródła problemu. Należy znaleźć i naprawić przyczyny nadmiernej wilgotności. Taką przyczyną może być nieszczelny dach, problemy z rurami, kondensacja na oknach czy niewystarczająca wentylacja. Koniecznie trzeba usunąć wszelkie materiały, które uszkodziła woda lub są zagrzybione, takie jak dywany, tapety, izolacja czy elementy drewniane. Oczywiście małe obszary zagrzybienia można wyczyścić samodzielnie, używając roztworu wybielacza (1 część wybielacza na 10 części wody) lub innego specjalistycznego środka przeciwgrzybiczego dostępnego w sklepach, jednak do usunięcia grzyba z rozległych powierzchni, należy skorzystać z usług firmy. Podobnie, jeśli zagrzybienie jest rozległe, dotyczy głębokich warstw ścian lub pojawia się ponownie mimo podjętych działań, zaleca się skonsultowanie z wyspecjalizowaną firmą, zajmującą się odgrzybianiem pomieszczeń.
Chcąc pozbyć się problemu z grzybem w domu należy poprawić cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, używając wentylatorów i osuszaczy powietrza, aby szybko wysuszyć dotknięte wilgocią i grzybem obszary. Należy regularnie wietrzyć mieszkanie, otwierając okna, aby zapewnić odpowiednią wymianę powietrza w domu.
Jak zapobiec nawrotowi grzyba?
Aby zapobiec nawrotowi grzyba w pomieszczeniach domu należy utrzymywać wilgotność na poziomie 40-60%. W tym celu dobrze jest używać osuszaczy powietrza lub nawilżaczy, w zależności od potrzeb. Należy również naprawić wszelkie przecieki wody – jak najszybciej po ich wykryciu. Ponadto konieczna jest izolacja rur, aby zapobiec kondensacji, a także poprawa izolacji domu, aby zminimalizować mostki termiczne, gdzie mogłaby kondensować wilgoć. Należy też regularnie sprawdzać obszary, które wcześniej były zagrzybione, a także miejsca potencjalnie narażone na rozwój grzyba, aby szybko zareagować na pierwsze oznaki pojawiającego się problemu.
Jeśli zauważysz którykolwiek z wymienionych sygnałów, ważne jest, aby jak najszybciej zająć się problemem. Niewielkie ogniska grzyba można usunąć samodzielnie, używając odpowiednich środków dezynfekujących. Jednak w przypadku większych zagrzybień lub jeśli grzyb pojawia się ponownie, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Zawsze najlepszą strategią jest zapobieganie. W tym celu utrzymuj dom w czystości, zapewnij odpowiednią wentylację oraz kontroluj wilgotność powietrza, aby uniemożliwić rozwój grzyba.
źródło: OPTIMAL osuszanie mieszkań