FirmaSpecjalistyczna.pl

Suchość pochwy a styl życia

Dbając o mikroflorę pochwy, zwykle można być pewnym właściwego jej funkcjonowania Odpowiednia higiena szczególnie pozwala na odczuwanie komfortu w miejscach intymnych. Czasem jednak dochodzi do suchości pochwy, co nie zawsze wiąże się z nieprawidłowym pielęgnowaniem ciała. Jakie mogą być przyczyny takiego odczucia? Czy styl życia może wpływać na powstanie suchości pochwy?

Suchość pochwy – objawy

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na suchość pochwy. Często dyskomfort w tej części ciała uznawany jest za rzecz naturalną, dotykającą niemal każdą kobietę. Tymczasem zjawisko to nie jest prawidłowe i może bardzo utrudniać życie codzienne. Dlatego bardzo ważne jest, by poznać objawy suchości pochwy, które są wskazaniem do leczenia.

Objawy niedostatecznego nawilżenia pochwy to przede wszystkim:

  • suchość i pieczenie pochwy,
  • uczucie swędzenia w okolicach pochwy,
  • napięcie okolic intymnych,
  • ból, szczególnie w czasie stosunku,
  • infekcje okolic intymnych,
  • upławy.

Suchość pochwy zasadniczo polega na zaniku śluzu, który nawilża ścianki organu. Wówczas pojawiają się najbardziej powszechne objawy, jak świąd, suchość i pieczenie pochwy czy dyskomfort podczas współżycia. Zdarza się jednak też, że sam nabłonek pochwy staje się zbyt cienki i podatny na pęknięcia, więc nie może spełniać swojej funkcji. Pochwa wówczas jest podatna na powstawanie otarć i ran, które mogą krwawić.

Przyczyny suchości w pochwie

Kiedy można już rozpoznać objawy suchości w pochwie, można przystąpić do ustalenia przyczyn powstania tej dolegliwości. Bardzo częstym powodem braku dostatecznego nawilżenia w pochwie jest przejście kobiet w stan menopauzy. Wówczas w organizmie zachodzi wiele zmian hormonalnych, które odpowiadają m.in. za zanikanie nabłonka pokrywającego pochwę. Cieńszy nabłonek nie może dobrze ochronić tkanki, która ulega mikrouszkodzeniom.

Jak się jednak okazuje, nie tylko kobiety w wieku przekwitania cierpią na suchość i pieczenie pochwy. Według badań polskiego oddziału Instytutu GfK, tego typu dolegliwości mogą dotyczyć nawet 30% kobiet w przedziale wiekowym 30-60 lat. Wówczas często przyczyną słabego nawilżenia pochwy jest właśnie konkretny styl życia. W takim przypadku, jako najczęściej wymieniane czynniki wywołujące suchość pochwy wymienia się:

  • długotrwały stres i przemęczenie,
  • częste infekcje intymne,
  • ciążę i karmienie piersią,
  • konkretną fazę cyklu,
  • częste kąpiele w basenie,
  • zbyt gwałtowne odchudzanie,
  • spożywanie alkoholu i palenie tytoniu,
  • spożywanie silnych leków (np. antydepresyjne, leczenie chemioterapią).

Suchość pochwy – leczenie

Suchość pochwy zawsze warto leczyć, chociażby ze względu na komfort życia. Dolegliwości związane ze słabym nawilżeniem pochwy bywają bowiem bardzo uciążliwe, szczególnie jeśli dokuczają przez długi czas. Leczenie należy dobrać do czynnika wywołującego suchość pochwy. Globulki na przykład będą bardzo dobrym rozwiązaniem w  przypadku infekcji okolic intymnych. Co ważne, powinien je przepisać ginekolog, gdyż leczenie na własną rękę może być nieskuteczne lub szkodliwe dla zdrowia.

Z powodzeniem można też leczyć nabytą po menopauzie suchość pochwy globulki z estrogenem mogą znacznie pomóc w odbudowie ścianki nabłonkowej pochwy. Mogą również znacznie poprawić elastyczność tych mięśni. Takie nawilżające globulki mogą przynieść ogromną ulgę osobom zmagającym się z suchością i pieczeniem pochwy.

Suchość pochwy to problem bardzo powszechny i dotykający wiele kobiet. Chociaż obecnie medycyna jest bardzo rozwinięta i istnieje wiele metod leczenia takich dolegliwości, to warto przede wszystkim im zapobiegać. Właściwa dieta, odpowiednia higiena okolic intymnych i ogólny zdrowy tryb życia mogą z pewnością zmniejszyć ryzyko pojawienia się suchości i pieczenia w pochwie.

You might also like