FirmaSpecjalistyczna.pl

Wózek elektryczny dla osoby z niepełnosprawnością ruchową – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Osoby z niepełnosprawnościami każdego dnia spotykają się z różnymi wyzwaniami. Problem w przemieszczaniu się po mieście, czy nawet po mieszkaniu lub domu, to dla nich codzienność. Jak zapewnić im komfort i ułatwić codzienne poruszanie się? Niezbędny jest odpowiedni sprzęt, jakim jest wózek elektryczny. Zdecydowanie zwiększy on swobodę poruszania się i zwiększy niezależność osoby z niepełnosprawnością ruchową. Na czym skupić uwagę przy wyborze tak potrzebnego sprzętu?

Wybór wózka elektrycznego dla osoby z niepełnosprawnością

Niezależnie od wieku, wózki elektryczne dostosowane są dla osób dorosłych, jak i dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Popularnym modelem są wózki wyposażone w napęd elektryczny.

Pozwala on na osiągnięcie prędkości 6 km/h. Zależnie od modelu warto zwrócić uwagę na maksymalny udźwig. Wiele wózków pozwala na przewożenie osób o wadze do 130 kg.

Dobrej jakości wózki posiadają kółka przeciw-wywrotne, aluminiowe felgi i oświetlenie w przedniej i tylnej części, a także światła odblaskowe. Należy też zwrócić uwagę czy sprzęt jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Uchroni to użytkownika przed ewentualnym upadkiem.

Sprawdź system sterowania

Jednym z najbardziej popularnych systemów sterowania w przypadku wózków elektrycznych jest SHARK. Jest łatwy w obsłudze i pozwala na swobodę użytkowania. Alternatywą jest system LINX. Charakteryzuje się tym, że polepsza parametry jezdne, a także wydajność na grząskim terenie (piach, trawa czy dywan). Jego dodatkową zaletą jest bardzo intuicyjna obsługa i adaptacja obciążenia.

Dodatkowe funkcje 

Zależnie od stopnia niepełnosprawności, należny wybrać wózek odpowiedni do sylwetki osoby, która będzie się na nim poruszać. Na rynku możemy zaopatrzyć się w wózek elektryczny z funkcją pionizacji, co pozwoli na szybkie pionizowanie użytkownika z pozycji siedzącej. Co warto wiedzieć przed zakupem takiego wózka? Przede wszystkim czy posiada pas piersiowy, oraz stabilizatory kolan. Ważne też, aby wózek posiadał dodatkowo peloty udowe, które będą odpowiedzialne za ustabilizowanie miednicy. Wózek elektryczny z funkcją pionizacji zazwyczaj posiada także możliwość ustawienia pozycji leżącej. Taka funkcja umożliwia łatwiejsze przeniesienie użytkownika na łóżko i z łóżka na wózek.

Wygoda

Przy wyborze odpowiedniego wózka elektrycznego należy zwrócić uwagę, czy jest możliwość regulacji siedziska oraz oparcia. Pozwoli to na dopasowanie kąta siedzenia dla użytkownika, co nie będzie powodowało bólu kręgosłupa i zapewni wygodę. Odpowiednio dobrany wózek powinien posiadać także zagłówek, który pozwoli na swobodne oparcie głowy, eliminując przy tym ból w odcinku szyjnym. Ważne też, aby siedzisko było odpowiednio wyprofilowane, zabezpieczając przy tym przed ewentualnym zsuwaniem się z wózka. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę są podłokietniki. Powinny posiadać możliwość regulacji w poziomie i w pionie. Ta funkcja ma na celu zapewnienie komfortowego dostępu do dżojstika sterującego wózkiem. Dzięki temu użytkownik będzie miał pełną kontrolę.

Elektryczny wózek dla osoby z niepełnosprawnością to ogromne ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu. Zapewnia nie tylko swobodę i komfort ruchu, ale także samodzielność. Warto więc zwrócić uwagę na funkcjonalność sprzętu, który zamierzamy nabyć.

You might also like