FirmaSpecjalistyczna.pl

Odchudzanie a zdrowie zębów – jak mądrze podejść do tematu?

Z początkiem roku wiele osób decyduje się na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Oprócz ćwiczeń fizycznych wymaga to przestrzegania jakiejś diety. Analizujemy ją pod różnymi kątami i dopasowujemy do naszych preferencji. Przechodząc na dietę, często nie zwracamy uwagi na jedną kwestię. Błędnie, bo ma ona ogromny wpływ na nasze życie. To nasze zęby. Powinniśmy pamiętać, że to, co  jemy, w dużej mierze decyduje o ich zdrowiu i wyglądzie. Na co zwrócić uwagę i o czym nie zapominać w trakcie diety, aby ominęło nas leczenie próchnicy zębów?

Wapń – nie tylko dla mocnych kości

To, jak silne i zdrowe będą nasze zęby, zależy głównie od ilości wapnia, który przyjmujemy w swojej diecie. Jeśli organizm będzie miał go za mało, będzie to skutkować demineralizacją, czyli pobieraniem wapnia z naszych kości i zębów. Pozbawione tego składnika zęby są znacznie bardziej narażone na działanie próchnicy oraz łamanie się.

Najlepszym sposobem na jego uzupełnienie jest spożywanie pokarmów na bazie mleka. Najwięcej wapnia znajduje się w żółtym serze. Niestety jest to również produkt bardzo kaloryczny, więc jeśli zależy ci na odchudzaniu się, lepiej go unikać. Dobrym kompromisem powinny być jogurty naturalne. Nie są tak tuczące jak sery, ale posiadają odpowiednią dla naszych zębów dawkę wapnia. Najlepiej wybrać takie pozbawione cukru, ponieważ ten szkodzi zarówno naszym zębom, jak i przeszkadza w zrzucaniu kilogramów.

Uwaga na owoce

Wiele diet odchudzających bazuje na spożywaniu dużej ilości owoców. W szczególności cytrusy wspomagają proces odchudzania. Niestety zawierają wiele kwasów i cukrów, które doprowadzają do zakwaszenia pH naszej jamy ustnej. To z kolei negatywnie wpływa na szkliwo naszych zębów i naraża je na szybsze psucie się, a także wzmaga ich nadwrażliwość.

Mimo to cytrusy i soki owocowe są ważnym źródłem witamin, dlatego nie możemy z nic rezygnować. Dobrym nawykiem jest natomiast płukanie jamy ustnej wodą po ich spożyciu. W tej sposób przynajmniej częściowo zmniejszymy poziom pH w ustach. Warto też przynajmniej częściowo zastąpić cytrusy innymi owocami, których wpływ na zdrowie zębów jest mniej szkodliwy. Wymienić tutaj należy na przykład jabłka, truskawki i ananasy.

Szkodliwość diety beztłuszczowej

Większość diet odchudzających polega na ograniczeniu dwóch rodzajów składników odżywczych: tłuszczy i cukrów. O ile te drugie składniki sprawiają, że prędzej będziemy zmuszeni odwiedzić gabinet stomatologiczny, o tyle zdrowe tłuszcze są naszym zębom bardzo potrzebne. Pomagają one naszemu organizmowi wchłaniać witaminy ważne dla ich zdrowia.

Wymienić tutaj należy na przykład witaminę A, której brak zwiększa ryzyko infekcji i powoduje ogólny spadek odporności jamy ustnej. Witaminy K oraz D wzmacniają powierzchnię zębów, a ich brak grozi próchnicą i łamliwością zębów. Nie chcąc narażać się na te problemy, lepiej aby w trakcie swojej diety odchudzającej nie rezygnować z produktów zawierających wymienione witaminy, nawet jeśli towarzyszy im dodatkowa zawartość tłuszczy. Twojej sylwetce nie powinna zaszkodzić drobna ilość zielonych warzyw, olejów roślinnych oraz ryb morskich.

Podsumowanie

Jak widać, restrykcyjne przestrzeganie diety odchudzającej może bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu naszego uzębienia. Leczenie profilaktyczne zębów pomoże nam w ostateczności, jeśli sprawy zaczną wymykać się spod kontroli, ale znacznie lepiej zawczasu pomyśleć o tym, by dieta zawierała wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy. Zrzucenie wagi powinno przyczynić się nie tylko do poprawy sylwetki, ale też do zdrowia całego organizmu, w tym – zdrowia zębów.

You might also like