FirmaSpecjalistyczna.pl

Leczenie ortodontyczne – czy noszenie aparatu wpłynie na Twoją dietę?

Aparaty ortodontyczne w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. W trakcie leczenia ortodontycznego trzeba wykazać się ogromną cierpliwością. Aparat nosi się średnio nawet przez 2 lata. Jego zastosowanie wymaga od pacjenta wielu wyrzeczeń, w szczególności na początku leczenia. Dyskomfort związany z noszeniem aparatu m.in. utrudnia gryzienie. Pojawiają się wtedy pytania o to, co można, a czego nie powinno się jeść. Co prawda, nie trzeba drastycznie zmieniać swoich nawyków żywieniowych, ale warto stosować się do zaleceń i instruktażu, jaki otrzymamy od lekarza ortodonty na początku leczenia.

Jedzenie twardych pokarmów

Podstawową zasadą przy noszeniu aparatu ortodontycznego jest unikanie jedzenia twardych pokarmów. Biorąc pod uwagę ryzyko odklejenia się zamka, a co za tym idzie, konieczność dodatkowej wizyty u ortodonty, powinniśmy wystrzegać się jedzenia całych owoców i warzyw. Nie znaczy to, że musimy całkowicie z ich zrezygnować. Przed posiłkiem pamiętajmy, aby zadbać o ich odpowiednią konsystencję. Orzechy należy dokładnie zmielić, a warzywa i owoce pokroić w małą kostkę lub talarki. Wystrzegać też powinniśmy się jedzenia owoców z włóknistym miąższem, który może utknąć w szczelinach między zębami lub owinąć się wokół aparatu.

Jeśli dyskomfort związany z założeniem aparatu jest bardzo dokuczliwy (zwłaszcza w początkowym etapie), powinniśmy naszą dietę urozmaicić o różnego rodzaju zupy-krem, pasty warzywne, jogurty itp. Płynne posiłki pozwolą odciążyć pracę szczęki i żuchwy.

Barwiące jedzenie

Kolejną grupą produktów, jakie trzeba wykluczyć, podczas noszenia aparatu ortodontycznego są produkty barwice. Czyli różnego rodzaju napoje, w tym zwłaszcza czerwone wino. Przyczyniają się one do zabarwienia ligatury (kolorowy lub bezbarwny element utrzymujący łuk w każdym zamku), przez co aparat wygląda bardzo nieestetycznie. Należy również wystrzegać się picia coli, gdyż zawarte w niej składniki rozpuszczają klej przytwierdzający aparat do zębów.

Pokarmy lepkie

Ciągnące się batoniki, krówki, cukierki do żucia czy też gumy rozpuszczalne oblepiają nie tylko zęby, ale również zamki znajdujące się w aparacie. Spowodować to może odklejenie się jego części, a nawet odcementowanie się pierścieni. Bardzo istotne jest, aby w miarę możliwości myć zęby po każdym posiłku. Zalegające resztki słodkich pokarmów przyczyniać się mogą do rozwoju próchnicy, a leczenie stomatologiczne zęba podczas noszenia aparatu może znacznie wydłużyć cały proces leczenia.

Gumy do żucia

Wielu specjalistów zaleca również, aby na czas noszenia aparatu zaprzestać żucia gum. Mimo że ich stosowanie po posiłku ma pozytywny wpływ na zachowanie odpowiedniego pH w jamie ustnej, to w przypadku noszenia aparatu żucie gum może prowadzić do jego uszkodzenia.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

W trakcie leczenia ortodontycznego musimy zwracać szczególną uwagę na dokładne, staranne mycie zębów. W naszej jamie ustnej pojawią się dodatkowe szczeliny i zakamarki, które będą utrudniać nam usunięcie resztek pokarmu. Aby wspomóc codzienną higienę jamy ustnej, warto zaopatrzyć się w specjalny irygator. Strumień wody, który wydostaje się pod ciśnieniem, dokładnie oczyszcza zęby i w wielu przypadkach może poradzić sobie lepiej niż szczoteczka.

Dieta osób noszących aparat ortodontyczny powinna być bogata w wapń i białko. Jeśli w trakcie leczenia pojawią się jakieś wątpliwości, dotyczące odpowiedniego sposobu odżywania się, bez wahania zaciągnij porady specjalisty. Z pewnością dowiesz się, co zmienić w swojej diecie, aby leczenie przebiegło w zaplanowany sposób.

You might also like