FirmaSpecjalistyczna.pl

Wycinarki światłowodowe – uzyskaj znaczny poziom automatyzacji procesów

Wycinarki światłowodowe to sprzęt, który coraz chętniej wykorzystuje się w zakładach produkcyjnych, które zajmują się obróbką metali. Mowa tu zwłaszcza o modelach fiber, czyli laserowych wycinarkach światłowodowych, które zrewolucjonizowały rynek. Wszystko za sprawą zwiększonej automatyzacji procesów, która dzięki tym urządzeniom staje się możliwa. To jednak jeszcze nie wszystko – wycinarki fiber zachwycają pod wieloma względami. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Wycinarki światłowodowe fiber – jakie stwarzają możliwości?

Urządzenia laserowe są znacznie bardziej wydajne, a przede wszystkim zapewniają niezwykle wysokiej precyzji cięcia w porównaniu z tradycyjnymi wycinarkami. Z tego też względu mogą być stosowane zarówno do tworzenia dużych serii, jak i obróbki małych elementów. Co więcej, coraz częściej wypierają one stosowane do tej pory wycinarki laserowe typu CO2. Jest tak ze względu na to, iż zużywają one znacznie mniej oraz wyróżniają się większą sprawnością. Wszystko za sprawą tego, że w modelach fiber zastosowano krótszą falę lasera, co pozwala na uzyskanie wiązki lasera o mniejszej średnicy.

Nowe możliwości wycinarek typu fiber

Krótsza fala lasera sprawia również, że cięcie obrabianej powierzchni jest szybsze oraz bardziej precyzyjne. Tym samym nie używa się ich wyłącznie do wycinania elementów z płaskiej blachy. Laserowe wycinarki światłowodowe mogą posłużyć także do obróbki profili, rur oraz materiałów refleksyjnych – aluminium, miedzi itd. Ponadto dobrze radzą sobie one z cięciem blachy, której grubość przekracza 20 mm. Staje się to możliwe ze względu na to, iż w rozwiązano w nich problem chłodzenia głowicy tnącej. Wysokie moce źródeł pozwalają uzyskać bardzo duże prędkości cięcia, co skraca czas obróbki. Co więcej, z każdym kolejnym rokiem ich możliwości się zwiększają. Na poprawę jakości cięcia wpływają także zmiany, jakie wprowadzono w sposobie podawania do urządzenia gazów osłonowych.

Zalety laserowych wycinarek światłowodowych

Nowoczesne wycinarki fiber charakteryzują się ponad przeciętnie wysoką sprawność, która osiąga nawet 40–50%, co przekłada się na mniejsze koszty cięcia. Na uwagę zasługuje również samo cięcie, które z pomocą urządzeń fiber staje się szybsze i bardziej dokładne. Biorąc pod uwagę stosunek zużywanej przez nie energii do grubości materiału, zdecydowanie nie mają sobie równych. Kolejnym z ich atutów jest ich nowoczesne oprogramowanie, które pozwala m.in. na planowanie następnych etapów produkcji, co poprawia wydajność całego zakładu. Co więcej, za sprawą układów chłodzenia, mogą one pracować bez przerwy. Sprzyjają one również automatyzacji pracy – zwłaszcza urządzenia takie jak wycinarka laserowa Mitsubishi GX-F fiber 4×2, czy Baykal Seria BLE PRO fiber, które można rozbudować o dodatkowe systemy, np. do automatycznego załadunku i rozładunku blach. To z kolei sprawia, że do ich obsługi potrzebny będzie jedynie osoba, która zaprogramuje urządzenie.

You might also like