FirmaSpecjalistyczna.pl

Wskazania do wszczepienia implantu ślimakowego

Implant słuchowy jest rodzajem protezy słuchowej wykorzystywanej u osób z upośledzeniem tego narządu. Zabieg przeprowadza się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Po wszczepieniu implantu pacjent słyszy i rozumie mowę, a także odbiera większość dźwięków z otoczenia.

Co musisz wiedzieć o implancie ślimakowym?

Implant ślimakowy pozwala na przywrócenie słuchu. Jest wszczepiany do kości skroniowej i zastępuje w ten sposób komórki zmysłowe ślimaka, które z różnych względów uległy uszkodzeniu. Tym właśnie różni się od aparatu słuchowego, który można zakładać i ściągać, a jego głównym zadaniem jest poprawa komfortu słyszenia poprzez wzmocnienie dźwięków.

Trzeba mieć świadomość, że po operacji pacjent musi poddać się rehabilitacji, aby w poprawny sposób możliwe było wykorzystywanie wszczepionego implantu. Decyzję o jej wykonaniu należy bardzo dokładnie przemyśleć. Jeżeli coś pójdzie nie tak, nie będzie możliwe stosowanie aparatu słuchowego.

Dlaczego warto zdecydować się na implant ślimakowy?

Osoby z upośledzonym narządem słuchu decydują się na implant słuchowy, aby poprawić słuch i zyskać zdolność do rozumienia mowy i rozpoznawania dźwięków z otoczenia. Wpływa to w znaczący sposób na bezpieczeństwo prowadzonego życia.

Zdolność słyszenia mowy i dźwięków jest bardzo ważna, a implant ślimakowy jest poniekąd ratunkiem dla osób, które w wyniku uszkodzenia narządu nie mogą słuchać ulubionej muzyki i korzystać w pełni z życia.

Kto może zdecydować się na implant ślimakowy?

Przygotowane zostały specjalne rekomendacje określające, kto może zdecydować się na implant ślimakowy. Przede wszystkim jest to operacja zalecana dla osób z jednostronnym lub obustronnym ubytkiem słuchu, w stopniu częściowym lub całkowitym.

Na zabieg mogą się zdecydować także osoby, które nie odczuwają realnych korzyści ze stosowania aparatu słuchowego. Zalecenie jest wydawana także w przypadku głębokiego niedosłuchu zmysłowo-nerwowego, który dotyka przede wszystkim dzieci do 3 roku życia. Implant ślimakowy jest także pomocy dla osób, które w wyniku przebytych chorób (m.in. zapalenie opon mózgowych) utraciły słuch.

Kto nie może zdecydować się na implant ślimakowy?

Implant ślimakowy nie jest rozwiązaniem dla każdego. Nie powinny się na niego decydować osoby z nieznacznym uszkodzeniem słuchu, ponieważ w zupełności wystarczający będzie dla nich aparat słuchowy.

Na operację nie zgadzają się lekarze u pacjentów, u których wystąpił długotrwały i głęboki ubytek słuchu, a jednocześnie nerw słuchowy nie był u nich nigdy wcześniej stymulowany. Przeciwwskazaniem jest także dysplazja ślimakowa lub brak wykształconego ślimaka.

Implant ślimakowy nie może zostać wszczepiony, jeżeli u pacjenta występuje czynny stan zapalny ucha, psychoza lub znaczne upośledzenie umysłowe.

Implant ślimakowy jako nowoczesna metoda leczenia głuchoty

Warto walczyć o swoje zdrowie, poprawiać komfort życia i zatroszczyć się o własne bezpieczeństwo. Możesz to zrobić decydując się na implant słuchowy, który da możliwość rozumienia dźwięków i mowy. Może być stosowany zarówno w głuchocie wrodzonej, jak i nabytej. Najlepsze efekty przynosi u pacjentów, którzy stosują się do zaleceń laryngologa i podejmują profesjonalną rehabilitację.

 

 

You might also like