FirmaSpecjalistyczna.pl

Najpopularniejszy rejestrator temperatury i wilgotności, czyli termohigrometr w roli głównej

Termohigrometr to niewielkie, uniwersalne urządzenie o bardzo szerokiej funkcjonalności. Umożliwia precyzyjny pomiar i kontrolę najważniejszych parametrów klimatycznych, takich jak temperatura i wilgotność. Moduł tego typu może okazać się zatem niezbędny nie tylko na halach produkcyjnych, ale również w magazynach, restauracjach, galeriach handlowych czy w warunkach domowych.

Termohigrometr – podstawowe właściwości

Termohigrometr przemysłowy to przyrząd służący do pomiaru temperatury i wilgotności względnej (stosunek wilgotności bezwzględnej do pary nasyconej wyrażony w procentach) powietrza. Moduły tego typu wyposażone są w specjalne systemy, obliczające rzeczywistą zawartość wody w powietrzu w postaci pary i porównujące otrzymany wynik z maksymalną ilością wody, którą można utrzymać w określonej temperaturze. Przykładowo, jeżeli wilgotność wynosi 50% przy temperaturze 23°C, to powietrze zawiera 50% maksymalnego poziomu pary wodnej, który można utrzymać przy danym wskazaniu termometru. Wilgotność względna w istotny sposób wpływa na ludzie zdrowie, jakość materiałów oraz kondycję produktów przechowywanych w danym pomieszczeniu. Zgodnie z zapisami Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) dotyczącymi właściwej konserwacji produktów, termohigrometry są elementem obowiązkowego wyposażenia w różnych sektorach gospodarki (np. w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym).

Zastosowanie termohigrometrów

Termohigrometry mają bardzo różnorodne zastosowanie. Przyrządy te zapewniają bowiem utrzymywanie odpowiednich warunków środowiskowych w obszarach, takich jak:

  • Medycyna – wilgotność względna jest istotną determinantą stanu ludzkiego zdrowia. Korzystny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, poziom wilgotności w danym pomieszczeniu wynosi ok. 40-60%. W przypadku zbyt suchego powietrza dochodzi do wysuszenia błon śluzowych dróg oddechowych, skutkującego problemami z oddychaniem. Z kolei zbyt wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, stanowiących powszechne czynniki chorobotwórcze.
  • Przemysł farmaceutyczny – aby produkt leczniczy zachował swoje właściwości lecznicze i można było go bezpiecznie stosować, powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach. Dla większości leków właściwa temperatura wynosi ok. 15-25°C przy wilgotności powietrza na poziomie 70% RH. Odmienne warunki środowiskowe mogą niestety prowadzić do niebezpiecznych dla człowieka modyfikacji produktu leczniczego.
  • Kultura – dzieła sztuki, takie jak obrazy czy książki, powinny być przechowywane w odpowiedniej temperaturze i wilgotności, w celu ich ochrony przed niszczeniem.
  • Rolnictwo i hodowla roślin – termohigrometry stosuje się w celu zapewnienia optymalnych warunków do wzrostu roślin (np. w szklarniach).
  • Budownictwo – nieodpowiednie warunki klimatyczne sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów. Z tego względu należy monitorować i stale kontrolować stan pomieszczeń, w których wytwarzane są znaczne ilości pary wodnej (np. łazienka, kuchnia).

Termohigrometry przemysłowe to przenośne lub stacjonarne moduły, które pozwalają nie tylko na pomiar, ale również na zapis i przechowywanie danych. Niewielkie urządzenia tego typu są wydajne, trwałe oraz odporne na niekorzystne warunki panujące w otoczeniu (np. podwyższona wilgotność, duże nasłonecznienie). Z tego względu sprawdzają się w wielu branżach, takich jak przemysł farmaceutyczny, rolnictwo czy budownictwo.

You might also like