FirmaSpecjalistyczna.pl

Jak nadać płytkom kamiennym ciekawą fakturę? Te efekty możesz uzyskać dzięki obróbce kamienia!

Płytki kamienne to materiał budowlany, który znajdzie zastosowanie w trakcie urządzania wnętrz budynków oraz aranżacji terenu wokół domu lub firmy. Są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, a dzięki różnym metodom obróbki – są także niezwykle dekoracyjne. Oprócz podstawowego docinania płytek na wymiar, możliwe jest różnorodne opracowanie ich powierzchni, uwydatniające pożądane cechy. Najczęściej stosowane metody to polerowanie, szlifowanie, szczotkowanie, satynowanie, płomieniowanie (w przypadku granitów) oraz piaskowanie kamienia.

Cięcie płyt

Podstawowym etapem obróbki kamienia jest cięcie dużych kamiennych płyt na mniejsze fragmenty. Za pomocą specjalistycznych pił wielkie skalne bloki tnie się na slaby, a następnie na elementy o odpowiednim kształcie. Dzięki takiej technologii możliwe jest pozyskanie okładzin na schody, ale też parapetów, kuchennych i łazienkowych blatów oraz kamiennych płytek. Aby tak przygotowane elementy cechowały się odpowiednią funkcjonalnością i oryginalnym wyglądem, są one poddawane dalszej obróbce za pomocą specjalistycznych narzędzi.

Polerowanie płytek kamiennych

Polerowanie to najbardziej znana metoda obróbki płytek kamiennych. Umożliwia uzyskanie wyjątkowo gładkiej powierzchni, uwydatnienie naturalnej, intensywnej barwy oraz lustrzany połysk materiału. Zazwyczaj polerowaniu są poddawane elementy z granitu lub marmuru, użytkowane później jako blaty, parapety i okładziny na ściany i podłogi

Szlifowanie płyt z kamienia

Szlifowanie może zostać przeprowadzone na płytkach z każdego rodzaju kamienia. Pozwala ono na uzyskanie matowego wykończenia, o bladym odcieniu barw. Powierzchnie szlifowane wyglądają na bardziej jednorodne, intensywność użylenia jest nieco rozmyta.Płyty szlifowane nadają się na schody, parapety, posadzki, blaty i elewacje.

Płytki kamienne szczotkowane

Płytki kamienne o powierzchni szczotkowanej zazwyczaj są wykonane z marmuru, i wapienia . Proces ten w naturalny sposób wydobywa właściwości antypoślizgowe rozjaśnia kamień, szczotkowana powierzchnia będzie jaśniejsza od polerowanej czy szlifowanej. powierzchni oraz jej nieco „antyczny” wygląd. Dzięki temu szczotkowany materiał doskonale nadaje się na posadzki w domu i kamienne ścieżki w ogrodzie.

Satynowanie płytek

Satynowanie najczęściej jest wykonywane na płytkach marmurowych , to podobny proces do szlifowania. Satynowane płytki są częstym wyborem na posadzki, schody, elewacje oraz blaty.

Płomieniowanie płyt z kamienia

Płomieniowanie najczęściej jest stosowane do płytek z granitu.W trakcie tego procesu kamień jest poddawany działaniu wysokiej temperatury, jego powierzchnia staje się chropowata, nierówna. Płomieniowane płytki są matowe – sprawdzają się na tarasach, ścieżkach i podjazdach wokół budynku.

Kamienne płytki piaskowane

Piaskowanie to proces, który można przeprowadzić na każdym rodzaju płytek kamiennych, niezależnie od materiału użytego do ich produkcji. Pozwala ono na uzyskanie delikatnie szorstkiej powierzchni, wydobywanej za pomocą specjalnego piasku aplikowanego pod wysokim ciśnieniem. Piaskowane płytki będą szorstkie, matowe i antypoślizgowe, nadając się na posadzki, schody i podłogi we wnętrzach budynków.

Profesjonalna obróbka kamienia pozwala na skuteczne wydobycie jego pożądanych cech. Za pomocą polerowania, szczotkowania czy piaskowania można nadać powierzchni matowy lub błyszczący odcień oraz gładką lub szorstką strukturę, zależnie od wymagań i upodobań. Dodatkowe zastosowanie impregnatu uwydatni naturalny kolor poddawanych obróbce płyt, umożliwiając ich dopasowanie do planowanej aranżacji wnętrz.

You might also like