FirmaSpecjalistyczna.pl

Wykonanie przyłącza – czy warto wynająć minikoparkę?

Jednym z etapów prac budowlanych jest wykonanie przyłączy. Najczęściej realizuje się przyłącza wodno-kanalizacyjne, elektryczne i gazowe. Jak przebiega wykonanie przyłącza i kto może się jego podjąć? Warto wykonać je jeszcze przed etapem budowy budynku, choć nie zawsze będzie to możliwe. Sprawdź, jak przygotować się przed tym etapem prac i jakich formalności należy dopełnić.

Budowa przyłącza – formalności

Z jakimi formalnościami należy liczyć się wykonując budowę przyłącza? W większości z nich niezbędny będzie projekt zatwierdzony przez architekta oraz wydział budowlany. Projekt nanosi się na aktualną mapę do celów projektowych, sporządzoną przez uprawnionego geodetę. Budowa przyłącza wodno-kanalizacyjnego wymaga uzgodnień z zakładem wod-kan. Przyłącze gazowe, oprócz mapy i projektu, wymaga uzyskania pozwolenia na budowę (w formie zgłoszenia). Po wykonaniu przyłącza należy zgłosić również zakończenie prac.

Jeżeli mamy taką możliwość warto doprowadzić media jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Uzbrojenie działki w prąd i wodę znacząco usprawni dalsze prace budowlane. Niestety, bardzo często skomplikowane formalności i wydłużające się procedury sprawiają, że budowa przyłącza następuje na późniejszych etapach budowy.

Wykonanie przyłącza – koparka czy wykop ręczny?

Aby doprowadzić media i instalacje do budynku, należy wykonać wykop, którym umieszczone zostaną rury, kable i inne elementy instalacyjne. W zależności od położenia budynku na działce oraz układu mediów w drodze, przyłącze może liczyć od kilku do kilkudziesięciu metrów długości. Inwestor może samodzielnie wykonać wykop lub zdecydować się na wynajem minikoparki. Które rozwiązanie będzie lepsze? Zdecydowanie szybciej i sprawniej prace przebiegną z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Wykop ręczny jest teoretycznie tańszym rozwiązaniem, jednak na jego wykonanie należy poświęcić dużo więcej czasu. W przeliczeniu na roboczogodziny może okazać się podobnym kosztem, jak usługa minikoparki.

Kto wykonuje przyłącza? Gdzie znaleźć fachowców?

W zależności od rodzaju przyłącza należy podjąć współpracę ze specjalistą z danej branży – elektrykiem lub hydraulikiem. Pomoc w pracach ziemnych oferuje  wypożyczalnia sprzętu budowlanego, gdzie wynajmiemy koparkę oraz umówimy się z doświadczonym operatorem na wykonanie wykopu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby część prac wykonać samodzielnie własnymi siłami. Możemy także podjąć współpracę z firmą zewnętrzną, która zajmuje się tego rodzaju zleceniami. Na rynku funkcjonuje coraz więcej firm specjalizujących się w kompleksowych wykonaniach przyłączy. Oprócz wykopu zajmują się one także montażem i podłączeniem całej instalacji wodno-kanalizacyjnej lub energetycznej. Ważne, aby w trakcie prac opierać się na przygotowanej dokumentacji, w tym sporządzonym projekcie.

You might also like