FirmaSpecjalistyczna.pl

Dlaczego na ścianach powstaje pleśń?

Pleśń na ścianach może się pojawić w rogu pomieszczenia, wewnątrz zabudowanej szafy lub w innych mniej oczywistych miejscach. Występowanie nieestetycznych i groźnych dla zdrowia wykwitów jest spowodowane zaburzoną cyrkulacją powietrza lub wysoką wilgotnością, która może powstać na skutek zalania lub przecieku. A jak skutecznie usunąć pleśń ze ścian?

Ustal przyczynę powstania pleśni

Samo usunięcie kolorowych wykwitów nie jest wystarczającym rozwiązaniem, ponieważ wkrótce zmiany mogą pojawić się ponownie. Dlatego to ważne, by ustalić przyczynę powstania pleśni, a następnie trzeba ją wyeliminować. W tym celu można skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się odgrzybianiem budynków i dysponuje sprzętem, przy pomocy którego pracownicy szybko zlokalizują źródło powstania problemu. Odgrzybianie budynków powinno obejmować nie tylko ich osuszanie czy usuwanie pleśni, ale także czyszczenie wentylacji, poprawę izolacji cieplnej oraz naprawę poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

Odgrzybianie budynków krok po kroku

Sprawdzanie budynku należy rozpocząć od miejsca, w którym pojawiła się pleśń. W tej okolicy warto szukać zacieków lub zawilgoceń, które mogłyby doprowadzić fachowca bądź domownika do źródła powstania problemu. Dobrym pomysłem będzie również sprawdzenie przyczepności tynków poprzez stukanie w ścianę młotkiem, by znaleźć miejsca, w których tynk oddzielił się od podłoża. Następnie trzeba skuć starą warstwę tynku i zabezpieczyć gołą ścianę dedykowanym preparatem antygrzybicznym. Gdy preparat wyschnie, można nałożyć nową warstwę tynku. Dla pewności warto jeszcze osuszyć budynek przy pomocy specjalnego urządzenia, które wtłacza strumień ciepłego powietrza w mury.

Czy warto zlecić odgrzybianie budynków fachowcom?

Odgrzybianie budynków może być mniej lub bardziej pracochłonne w zależności od skali problemu. Jeśli pleśń znajduje się tylko na powierzchni ściany i nie pojawia się ponownie po jej usunięciu, to można uznać pracę za zakończoną. Niekiedy wykwity mają tendencję do wracania, ponieważ nie wyeliminowano przyczyny ich powstania, a ta może być ukryta w wentylacji, mostkach termicznych lub przegrodach. Takie zimne miejsca są często trudno dostępne i wymagają zastosowania fachowych technik izolacyjnych. Wówczas warto zlecić odgrzybianie budynku sprawdzonej ekipie remontowej, która dotrze do przyczyny problemu i wykona niezbędne prace, by przywrócić we wskazanym pomieszczeniu prawidłową cyrkulację powietrza.

Powstawaniu pleśni można zapobiec. W tym celu trzeba regularnie czyścić i sprawdzać wentylację, zweryfikować szczelność okien i często wietrzyć mieszkanie. Poza tym należy też przyjrzeć się stanowi technicznemu budynku i wszystkich znajdujących się w nim instalacji. Okresowe przeglądy to dobry sposób, by nie dopuścić do wystąpienia nieplanowanych awarii, które mogłyby doprowadzić do rozwoju pleśni.

You might also like