FirmaSpecjalistyczna.pl

Monitoring analogowy i system IP: różnice w budowie

Wybierając na rynku zestaw do monitoringu, użytkownicy mogą spotkać systemy analogowe oraz IP. Te ostatnie swoje działanie opierają na protokole internetowym. Oba systemy mogą gwarantować wysoką skuteczność działania w określonych warunkach eksploatacji, a także mają wady i zalety. Warto zastanowić się nad tym, jakie są różnice w budowie zestawów monitoringu analogowego i IP oraz jakie korzyści wiążą się z ich użytkowaniem. Sprawdźmy.

Monitoring analogowy – charakterystyka

Tym mianem określa się tradycyjne rodzaje monitoringu. Swoje działanie opierają na połączeniu poszczególnych elementów, czyli kamer, rejestratora i panelu sterującego za pomocą specjalistycznego okablowania koncentrycznego. W związku z tym do montażu kamer wymaga się zakupu kabli, co może zwiększać koszty. Dodatkowym aspektem związanym z instalacją systemu jest konieczność ingerencji w strukturę zabezpieczanego budynku, m.in. kucie ścian. Ten proces odpada w sytuacji, gdy użytkownik zdecyduje się na instalacje systemu bezprzewodowego IP.

Z drugiej strony systemy te gwarantują mniejszą niezawodność i zdecydowanie lepiej sprawdzają się w zabezpieczeniu większych posesji, przestrzeni firmowych i miejsc, gdzie jakość internetu pozostawia wiele do życzenia. Starsza technologia wykorzystana w produkcji takich zestawów sprawia, że maksymalna rozdzielczość rejestrowanego obrazu wynosi 768 × 576 pikseli i jest niższa, niż w przypadku zestawów opartych na systemie IP. Monitoring analogowy inaczej zwany jest telewizją przemysłową (Monitoring CCTV).

Monitoring IP – opis

Alternatywą pozostaje system monitoringu IP, który jest zdecydowanie nowocześniejszym rozwiązaniem. Swoje działanie opiera na protokole internetowym. Na rynku znajdziemy zestawy przewodowe i bezprzewodowe. W tych pierwszych poszczególne elementy połączone są ze sobą za pomocą tradycyjnego kabla internetowego i to przez sieć idzie przekaz sygnału wideo oraz dźwięku. W tym wypadku również niezbędne jest zakupienie okablowania i ingerencja w strukturę zabezpieczanego budynku. Systemy IP pozwalają na nagrywanie lepszej jakości obrazu.

Do mniejszych nieruchomości lub biura, a także w monitoringu wewnętrznym warto pomyśleć o zestawach IP bezprzewodowych. W tym modelu unika się połączenia za pomocą kabla, ponieważ poszczególne elementy łączą się ze sobą za pomocą sieci bezprzewodowej. To tzw. monitoring w telefonie, ponieważ użytkownicy mają stały podgląd za pomocą dedykowanej aplikacji wgranej w urządzenie mobilne lub z poziomu komputera.

W zestawie znajdziesz te same elementy

Co ciekawe, w podstawowych zestawach monitoringu analogowego i monitoringu IP znajdują się praktycznie te same elementy. Oba systemy składają się przede wszystkim z: kamer, rejestratora, dysku twardego do tworzenia zapisów, zasilaczy i okablowania. To ostatnie nie jest uwzględniane wtedy, gdy użytkownik dokonuje zakupu systemu monitoringu IP bezprzewodowego.

Jakie kamery do monitoringu zewnętrznego wybrać?

W zestawach monitoringu zewnętrznego sprawdzą się zarówno zestawy analogowe, jak i systemy IP. Kluczem jest dobranie produktów, które są przygotowane na intensywną eksploatację w warunkach zewnętrznych. Szczegółowe opisy wybranych produktów powinny posiadać informacje o miejscu ich przeznaczenia. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakie kamery do monitoringu zewnętrznego kupić.

Jeżeli szukasz produktów do zabezpieczenia domu, biura lub posesji, to warto sprawdzić bezprzewodowe rozwiązania, które są szybkie w montażu i proste w eksploatacji. Dobrym wyborem będzie kamera IP WiFi zewnętrzna. Produkty tego typu połączy się za pomocą sieci bezprzewodowej, a ponadto ich ustawienie można swobodnie zmieniać. Dzięki temu system będzie jeszcze skuteczniejszy. Bezprzewodowe modele doskonale sprawdzą się w zabezpieczeniu: mieszkania, domu, biura, czy też sklepu.

You might also like