FirmaSpecjalistyczna.pl

Jak właściwie dobrać i prawidłowo użytkować kule ortopedyczne? – poradnik

Kule ortopedyczne są powszechnie wykorzystywane, jako pomoc w utrzymywaniu równowagi dla osób niepełnosprawnych ruchowo lub przechodzących rehabilitację po przebytym zabiegu bądź urazie ortopedycznym. Znajdują zastosowanie, jako sprzęt do rehabilitacji domowej i szpitalnej. Wybór właściwych kul i przestrzeganie podstawowych zasad ich użytkowania znacząco wspomaga proces rehabilitacji. Z tego powodu bezpośrednio przed zakupem konkretnego produktu, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów.

Kule pachowe i łokciowe

Każdy sklep ortopedyczny oferuje szeroki wybór różnych kul ortopedycznych. Przed dokonaniem zakupu w pierwszej kolejności warto określić, jaki rodzaj sprzętu będzie potrzebny.

Kule pachowe są polecane przede wszystkim pacjentom, którzy mają problemy z uchwytem lub w przypadku, gdy ich rehabilitacja wymaga całkowitego odciążenia chorej kończyny. Warto podkreślić, że mogą one powodować nadmierny ucisk na naczynia krwionośne i nerwy, gdyż wymagają oparcia o dół pachowy. Z kolei kule łokciowe są lżejsze, wygodniejsze w użytkowaniu oraz dużo bardziej uniwersalne. Mogą być wykorzystywane zarówno do rehabilitacji pourazowej, jak i podczas leczenia wspomagającego przy różnego rodzaju chorobach zwyrodnieniowych.

Wybór konkretnego rodzaju sprzętu powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami. Kule łokciowe są zasadniczo bardziej ergonomiczne, dlatego lepiej sprawdzają się w przypadku osób, które muszą korzystać z nich przez długi czas. Z kolei kule pachowe, pomimo swoich wad, umożliwiają całkowite odciążenie jednej kończyny, co jest wskazane przy szczególnie ciężkich urazach. Z tego typu kul niejednokrotnie korzystają zatem osoby po amputacji kończyn dolnych.

Podstawowe parametry kul ortopedycznych

Po wyborze rodzaju sprzętu warto określić jego podstawowe parametry, takie jak liczba kul, ich wysokość i wytrzymałość czy rodzaj uchwytu.

Z punktu widzenia standardów rehabilitacyjnym, właściwym wyborem są zawsze dwie kule. Umożliwiają one utrzymywanie pionowej, wyprostowanej pozycji ciała, zapobiegają powstawaniu zwyrodnień kręgosłupa i nie zaburzają naturalnego sposobu chodu.

Wysokość kul musi być dopasowana do wzrostu pacjenta. Większość kul posiada możliwość regulacji i jest projektowana z myślą o użytkownikach o wzroście od 160 do 190 centymetrów. Prawidłowo wyregulowana kula powinna mieć taką wysokość, aby po jej uchwyceniu ręka była lekko ugięta w łokciu.

Wytrzymałość kul dobierana jest na podstawie masy użytkownika. Sprzęt tego typu zazwyczaj jest projektowany pod kątem osób ważących do 130 kilogramów, ale w sprzedaży dostępne są również specjalne kule dla osób cięższych.

Z kolei rodzaj uchwytu ma bezpośredni wpływ na komfort użytkowania kuli ortopedycznej. Uchwyt anatomiczny jest idealnie dostosowany do kształtu dłoni. Natomiast jeżeli pojawia się konieczność długotrwałego użytkowania kul (powyżej dwóch miesięcy), warto rozważyć zakup modelu o miękkim uchwycie, który nie męczy dłoni. Najpopularniejsze kule o twardych, plastikowych uchwytach mogą niestety powodować obtarcia i bolesne napięcia w dłoni.

Zasady użytkowania kul ortopedycznych

Właściwe użytkowanie kul ortopedycznych sprowadza się do przestrzegania kilku podstawowych zasad. W tym przypadku:

  • uchwyty kul należy obejmować całymi dłońmi,
  • kule powinny być rozstawione nieco szerzej niż biodra,
  • obie kule trzeba przenosić na taką samą odległość,
  • przy wchodzeniu po schodach najpierw należy stawiać nogę zdrową, a następnie dostawiać do niej nogę chorą i kulę (przy schodzeniu ze schodów sytuacja jest odwrotna),
  • w przypadku użytkowania pojedynczej kuli należy trzymać ją przy zdrowej nodze.

Technika poruszania się

Technika chodzenia powinna być jak najbardziej zbliżona do prawidłowego, naturalnego chodu. Zasadniczo wyróżnia się trzy podstawowe techniki:

  • Chód dwutaktowy – jest najczęściej spotykany i najbardziej intuicyjny. W wersji dostawnej pacjent najpierw przesuwa obie kule do przodu, a potem równocześnie dostawia obie nogi. W wersji naprzemiennej najpierw przesuwa jedną nogę i odpowiadającą jej kulę, a potem drugą nogę wraz z kulą.
  • Chód trzytaktowy – wymaga przesunięcia jednej kuli, potem drugiej, a następnie równoczesnego dostawienia obu nóg.
  • Chód czterotaktowy – polega na jednoczesnym wysuwaniu jednej nogi lub jednej kuli. W wersji dostawnej najpierw wysuwamy obie nogi, a potem obie kule (przykładowa kolejność: lewa kula, prawa kula, lewa noga, prawa noga). W wersji naprzemiennej najpierw wysuwa się jedną nogę, a potem przeciwległą do niej kulę (przykładowa kolejność: lewa kula, prawa noga, prawa kula, lewa noga).

Odwiedzając sklep ortopedyczny, należy pamiętać o tym, iż wybór kul ortopedycznych powinien być uzależniony przede wszystkim od potrzeb i indywidualnych predyspozycji pacjenta. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj kuli, jej wysokość czy typ uchwytów. W dalszej kolejności pojawia się kwestia dodatkowych akcesoriów, użytych materiałów oraz tego, czy będzie to sprzęt do rehabilitacji domowej, czy szpitalnej.

źródło: wzso.pl – buty ortopedyczne

You might also like