Wózek widłowy – nowy czy używany?
Wózek widłowy to dziś podstawowe narzędzie pracy w wielu zakładach przemysłowych i dużych punktach handlowych. Ich dostępność jest coraz większa, a ceny przystępniejsze. Codzienna eksploatacja tych maszyn wpływa jednak na och awaryjność. Czy naprawa wózka widłowego jest opłacalna? Czy każdy mechanik może naprawić wózek widłowy?
Nowy wózek widłowy – mniejsze ryzyko awarii
W najlepszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy decydują się na zakup fabrycznie nowych wózków, które objęte są gwarancją. Inne możliwości, które w pewnym sensie zwalniają firmę z pokrywania kosztów serwisu, to wynajem długoterminowy, a także leasing, o ile leasingodawca przewidział taką usługę w ofercie. Wyjątkiem są tu oczywiście awarie, które wynikły z winy zatrudnionych w firmie operatorów, ich nieuwagi czy nieostrożności.
Zakup używanego wózka widłowego
Zakup używanego wózka widłowego to z jednej strony oszczędności dla przedsiębiorstwa, z drugiej jednak, większe ryzyko awaryjności. To, czy naprawa będzie opłacalna, zależy oczywiście do tego, jak bardzo poważne uszkodzenie miało miejsce, a także od ogólnego stanu zużycia pojazdu. Im starszy, tym teoretyczne koszty usunięcia awarii idą w górę, a wartość wózka w dół. W takim sprzęcie naprawa nawet pozornie niewielkiej usterki może pociągać za sobą spore koszty. W przypadku wielu typowych usterek warto jednak skorzystać z możliwości naprawy lub regeneracji poszczególnych elementów wózka. Dobrze przeprowadzona regeneracja wideł, chłodnic czy siłowników może sprawić, że nawet mocno eksploatowany wózek będzie służył przez kolejne lata. Trzeba jednak pamiętać o tym, by dobrze wybrać firmę serwisującą.
Kto może naprawić widlaka?
Naprawy wózka widłowego może podjąć się wyłącznie osoba posiadająca w tym kierunku odpowiednie kwalifikacje. Konieczne jest ukończenie odpowiedniego kursu zakończonego egzaminem przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Jego rezultatem jest uzyskanie uprawnień do naprawy, serwisowania i prowadzenia przeglądów wózków widłowych i wielu innych pojazdów o podobnym przeznaczeniu, np. żurawi, podestów ruchomych, urządzeń załadowniczych.
Za każdym razem powinniśmy sprawdzić, czy serwis, w którym chcemy przeprowadzić stosowne naprawy, posiada do tego odpowiednie uprawnienia. Warto również postawić na doświadczenie. Sprawdzeni fachowcy, oprócz przeprowadzenia naprawy usterki, będą mogli dokonać kompleksowej diagnostyki maszyny, zwrócą uwagę na słabsze elementy, co pozwoli pracować operatorom w taki sposób, by pojazd funkcjonował jak najdłużej. Warto również zwrócić uwagę na dostępność do oryginalnych części zamiennych i jakość zaplecza technologicznego, które pozwala na przeprowadzenie stosownych napraw. Przy wyborze sprawdźmy też, czy konkretny serwis obejmuje swoje usługi czasową gwarancją.
Podsumowanie
Wózki widłowe znajdują coraz szersze zastosowanie w wielu branżach. Przedsiębiorcy mają wiele różnych możliwości ich nabycia w zależności od środków, jakimi dysponują. Częsta eksploatacja przyczynia się do powstawania awarii, które można naprawić tylko w serwisach posiadających odpowiednie uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego.
źródło: lubritech.net.pl – regeneracja rozdzielaczy hydraulicznych