FirmaSpecjalistyczna.pl

Samochód, ale jaki? Czyli o tym, które kolory aut wybieramy najczęściej?

Jedną z decyzji, jakie należy podjąć podczas zakupu samochodu, jest wybór koloru karoserii. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie kolory samochodów dominują na polskich drogach? Oto co udało nam się ustalić.

Jakie auta najczęściej kupują Polacy?

Statystyki podawane przez poszczególnych dealerów samochodowych są bardzo zbliżone i tylko nieznacznie się od siebie różnią. Na przykład te zabrane przez AAA Auto z lat 2015-2018 jednoznacznie wskazują, że króluje pięć kolorów: srebrny, czarny, biały, niebieski i szary. Łącznie około 75% aut poruszających się po polskich drogach występuje w którymś z nich. Natomiast kolejne miejsca zajmują czerwony i zielony.

Co to znaczy?

Przede wszystkim Polacy są zachowawczy w swoich wyborach i nabywają samochody w stonowanej kolorystyce. Czołówka najczęściej wybieranych kolorów pozostaje również podobna pomimo upływu czasu. Najwyraźniejszą zmianą w wyżej wymienionych statystykach jest wzrost popularności białego i spadek niebieskiego. Wszystkie wymienione wyżej wybory są także praktyczne – auto w popularnym kolorze łatwiej później odsprzedać. Jaskrawe barwy wzbudzają więcej kontrowersji i nie podobają się każdemu, co może utrudnić szybkie znalezienie nabywcy.

Zalety poszczególnych kolorów

Srebrny, szary i niebieski to bardzo funkcjonalne wybory, ponieważ wszelkie osadzające się na nich zabrudzenia są mało widoczne. Dzięki temu wyglądają dobrze niezależnie od sytuacji. Popularność białego po części wynika z mody na białe rzeczy, która widoczna jest na przykład na rynku laptopów i smartfonów. Co ciekawe, jego wybór ma także względy praktyczne. Oczywiście zabrudzenia są na nim łatwo widoczne, jednak najlepiej nadaje się jako tło dla reklam i logotypów naklejanych na karoserii. Z tego powodu jest chętnie wybierany przez firmy do pojazdów służbowych. Z kolei czerń podobnie jak w przypadku ubrań uznawana jest za kolor najbardziej elegancki.

Jaki wpływ mają te dane na ofertę producentów?

Producenci samochodów dostosowują swoje oferty możliwych do wyboru kolorów karoserii do popytu. Oznacza to, że znajdują się w nich przede wszystkim te najpopularniejsze. Można zobaczyć to między innymi w ofercie salonów Hondy. Dokładne nazwy dostępnych kolorów różnią się pomiędzy poszczególnymi modelami. Jednak wśród nich zdecydowanie dominują odcienie bieli, srebra, szarości, czerni, czerwonego i niebieskiego. Przykładowo dla nowej Hondy Civic w wersji 5-drzwiowej przygotowano siedem wariantów kolorystycznych do wyboru:

  • RALLYE RED – czyli dostępny w standardzie odcień czerwonego charakterystyczny dla nowych modeli japońskiego producenta,
  • CRYSTAL BLACK PEARL – błyszcząca odmiana czerni,
  • POLISHED METAL METALLIC – metaliczny szary,
  • WHITE ORCHID PEARL – perłowy biały,
  • BRILLIANT SPORTY BLUE METALLIC – odcień niebieskiego,
  • LUNAR SILVER METALLIC – srebrny,
  • SONIC GREY PEARL – ciemnoszary.

Podsumowanie

Polacy kupują najczęściej auta w stonowanych kolorach. Dlatego producenci dostosowują swoją ofertę do preferencji klientów i w katalogach ich nowych modeli dominują kolory takie jak: biel, srebrny, szary, czarny i niebieski.

źródło: autowitolin.pl – salon Honda

You might also like