FirmaSpecjalistyczna.pl

Laryngolog, audiolog, protetyk słuchu – do kogo się zgłosić, gdy pogarsza się słyszenie?

Jedną z dziedzin medycyny, które znacznie rozwinęły się w ostatnich latach, jest leczenie słuchu. Wydawałoby się, że w pierwszej kolejności z tego typu problemem chory zgłosi się do laryngologa. Poszukując informacji o walce z niedosłuchem, spotykamy się też z takimi zawodami, jak audiolog i protetyk słuchu. Warto wiedzieć, czym zajmują się poszczególni specjaliści.

Laryngolog (nazywany też otolaryngologiem)

Lekarze tej specjalności zajmują się chorobami narządów głowy i szyi, a w szczególności wadami ucha, krtani, nosa czy gardła. Jest to przeważnie pierwsza osoba, która udziela porad medycznych w przypadku wad słuchu. Przeprowadza wywiad z pacjentem na temat jego choroby, po zebraniu wymaganych informacji może skierować na badanie lub przepisać odpowiednie medykamenty. Gdy jego kompetencje są niewystarczające może wypisać skierowanie do rozpatrzenia sprawy przez innego specjalistę.

Audiolog

To laryngolog, który specjalizuje się w wadach słuchu. Ma uprawnienia do przeprowadzania badań kontrolujących stan upośledzenia słuchu. Jednym z nich jest popularna audiologia tonalna. Badanie odbywa się w przeznaczonej do tego wyciszonej kabinie. Pacjent ma założone słuchawki i odbiera sygnały o różnym natężeniu dźwięku. Pozwala to ustalić najcichszy słyszalny dźwięk (poddany badaniu po usłyszeniu konkretnego sygnału musi nacisnąć odpowiedni przycisk na urządzeniu służącym do badania). Bardzo często się zdarza, że pacjentami audiologów są dzieci, gdyż to najczęściej u najmłodszych wykrywane są zaburzenia słuchu związane z niedorozwojem przewodu słuchowego. Lekarze z tą specjalnością mogą także przeprowadzać tympanometrie, która pozwala określić stan ucha środkowego odpowiedzialnego za przekazywanie dźwięków pobranych przez małżowinę uszną do błony bębenkowej.

Protetyk słuchu

Protetyk także przeprowadza badanie słuchu, lecz nie jest lekarzem. Zajmuje się dobieraniem odpowiedniego aparatu słuchowego do konkretnej wady słuchu pacjenta. Potrafi wykonywać odlew przewodu słuchowego klienta, by jak najlepiej zaprojektować niezbędne elementy aparatu słuchowego. Protetyk m.in. przygotowuje wkładki uszne. Może pracować na rzecz producenta aparatu lub w specjalnych ośrodkach leczenia słuchu czy przedszkolach. Osoba wykonująca tego typu zawód zajmuje się także serwisem aparatów słuchowych. Jest to jeden z zawodów z roku na rok zyskujących większą popularność, gdyż jakość słuchu u obywateli państw rozwiniętych znacznie się pogarsza.

Na pierwszy rzut oka, można pomyśleć, że każdy z powyższych zawodów zajmuje się tym samym. Przecież każdy trudni się dolegliwościami związanymi ze słuchem oraz przeprowadzeniem badań potrzebnych do usunięcia wad. Nic bardziej mylnego, laryngolog i audiolog to zawody lekarskie. Zajmują się badaniami pacjentów i udzielaniem fachowych porad. Protetyk słuchu wykonuje natomiast całkiem inne zajęcie – dobiera i konfiguruje aparaty słuchowe, tak by jak najlepiej służyły pacjentom, a kiedy zachodzi taka konieczność przeprowadza stosowne prace serwisowe.

You might also like