FirmaSpecjalistyczna.pl

Jakie kroki należy podjąć po zalaniu mieszkania?

Zalanie mieszkania to bardzo kłopotliwa sytuacja, która może przytrafić się każdemu, warto więc wiedzieć, jak usunąć jej skutki, przyczynę i na czym warto się skupić się w pierwszej kolejności. Przed przystąpieniem do prac porządkowych należy dopełnić formalności, aby uzyskać odszkodowanie za poniesione straty. Co należy zrobić w tym kierunku?

Ograniczenie skutków zalania 

Zacieki na ścianie lub woda na posadzce to pierwsze sygnały, na które warto zwrócić uwagę. Zanim skupimy się na aspektach prawnych związanych z uzyskaniem odszkodowania, ważne jest zabezpieczenie rzeczy, które łatwo ulegają zniszczeniu wskutek kontaktu z wodą oraz usunięcie źródła problemu. To pozwala zmniejszyć straty oraz ilość prac przy likwidacji fizycznych skutków takiej sytuacji. Przyczyny zalania mogą być różne, np. rozszczelnienie instalacji, niezakręcony kran i wylanie wody z wanny lub zlewu, zalanie przez sąsiada, nieszczelny dach (w mieszkaniach znajdujących się na najwyższym poziomie w bloku), a także usterki występujące w sprzętach domowych, np. przeciekająca pralka lub zmywarka. Po usunięciu przyczyny i zapobiegnięciu dalszym skutkom wycieku wody, wiele osób popełnia błąd, ponieważ odruchowo zaczyna robić generalne porządki. Natomiast kolejnym właściwym krokiem jest przystąpienie do sporządzania dokumentacji strat. 

Udokumentowanie dowodów strat

Sporządzenie protokołu zawierającego zniszczenia w mieszkaniu to podstawowy krok do uzyskania odszkodowania. Jeżeli jego właściciel posiada ubezpieczenie, to jak najprędzej powinien zgłosić się do przedstawiciela ubezpieczeniowego, aby uzyskać dokładne informacje o przygotowaniu potrzebnych dowodów. Natomiast kluczową czynnością jest wykonanie dokładnych zdjęć zniszczonych pomieszczeń wraz z wyposażeniem – najlepiej z ustawioną datą i godziną. Dzięki temu można przestawić skalę poniesionych strat. Natomiast w przypadku podejrzenia zalania mieszkania przez sąsiada, należy sporządzić protokół w jego obecności. Tak samo należy postąpić, gdy do zniszczeń doszło z winy spółdzielni, wspólnoty lub zarządcy nieruchomości. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają opinii rzeczoznawcy, dlatego przed przystąpieniem do prac porządkowych, należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami, aby nie zaprzepaścić szansy na uzyskanie odszkodowania.

Znalezienie przyczyny i winnego zalania mieszkania

Po znalezieniu źródła wycieku należy ustalić winnego. Jeżeli usterka pojawiła się w instalacji wodociągowej pionowej, to prawdopodobnie wina będzie leżeć po stronie wspólnoty, spółdzielni mieszkaniowej lub zarządcy budynku. Zgodnie z Ustawą o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku (Dz. U. Nr Dz.U. 1994 nr 85 poz. 388), za stan techniczny części wspólnych budynków (w tym za pionową instalację wodną) odpowiada wspólnota, spółdzielnia lub zarządca budynku. W celu ustalenia granicy odpowiedzialnością między właścicielami lokalu a wspólnotą lub zarządcą, instalowane są zawory odcinające dopływ wody.

Uzyskanie odszkodowania

Po przygotowaniu odpowiedniego protokołu szkód oraz ustaleniu winnego całej sytuacji, właściciel zalanego mieszkania może przystąpić do uzyskania odszkodowania do tej osoby lub jej ubezpieczyciela. W przypadku zalania z winy właściciela mieszkania, może on wystąpić o odszkodowanie do swojej firmy ubezpieczeniowej. Warto stosować się do wszelkich procedur zalecanych przez ubezpieczyciela, aby nie doszło do zaniedbań i utraty odszkodowania. Jeżeli stan faktyczny jest zgodny z protokołem szkód, to firmy najczęściej wypłacają odszkodowanie za zalanie. Jego wysokość jednak nie zawsze musi być równoznaczna z oszacowaną wartością strat w dokumentacji. Natomiast jeśli winnym jest sąsiad, który nie posiada ubezpieczenia, to można wystąpić o zwrot kosztów zalania bezpośrednio do niego, np. za pomocą pisemnego wezwania do zapłaty z wyszczególnieniem strat i kosztorysem. Takie wezwanie warto wysłać oficjalnie listem poleconym, najlepiej z potwierdzeniem odbioru.

Zalanie mieszkania to problem, który może dotknąć każdego. Dlatego w takiej sytuacji warto zachować zimną krew i po zabezpieczeniu przed dalszymi zniszczeniami, należy przygotować odpowiednią dokumentację, aby móc starać się o odszkodowanie. Dopiero po zatwierdzeniu protokołu przez firmę ubezpieczeniową, można przystąpić do prac porządkowych: osuszania posadzki, wyrzucenia zniszczonych rzeczy, osuszania i malowania ścian.

You might also like