FirmaSpecjalistyczna.pl

Niezawodne czujniki laserowe – specyfikacja produktów

Czujniki laserowe, inaczej nazywane sensorami laserowymi, służą do bezpośredniego mierzenia czasu przelotu impulsu świetlnego pomiędzy czujnikiem a obiektem. Tym sposobem prędkość światła, a czasem przelotu zakres pomiarowy, oblicza się między odległością dzielącą sensor i wymiarowy detal. Czujniki laserowe zbudowane są z lasera emitującego świetlne impulsy detektora, który ma postać fotodiody pin albo fotodiody lawinowej, jednostki obliczeniowej, układu pomiaru oraz wzmacniacza sygnału. Zakres pomiarowy czasu przelotu promienia świetlnego między danym detalem a detektorem obliczany jest pomiarem przesunięcia fazowego wiązki odbitej. Promień lasera, który przechodzi przez układ soczewek w głowicy czujnika, pada na wymiarowy detal. Obraz jeden plamki świetlnej i drugiej wyświetlanej na powierzchni obiektu rejestrowany jest w detektorze. Dzięki położeniu punktu pierwszego wyznaczany jest kąt padania wiązki odbitej, co oblicza odległość między położeniem a obiektem z odpowiednimi zależnościami trygonometrycznymi. Kiedy dystans zmienia się to obraz plamki świetlnej w detektorze, przesuwa się proporcjonalnie.

Geometryczne pomiary wielkości w przemyśle

Czujniki laserowe w pomiarach wielkości geometrycznych w przemyśle, wykorzystywane są poprzez wyznaczanie średnicy bel, w które zwijane są dane materiały. Stosuje się je również w kontroli dokładności detali w materiałach, takich jak metal czy drewno. Porównując wymiary ze wzorem dzięki czujnikom laserowym, można wykryć zniekształcenia typu wybrzuszenia czy wypukłości. Sensory laserowe odległości monitorują także przebieg montażu układów scalonych oraz nanoszenie substancji, takich jak farby oraz warstwy kleju czy lakieru. W automatycznym spawaniu lub zgrzewaniu czujniki laserowe pozwalają wykryć informacje na temat brakującego spawu, zgrzewu, a nawet podwójnych spoiw, gdzie sprawdza ich położenie, grubość i szerokość. W taki właśnie sposób można zapobiec dalszej obróbce wybrakowanych wyrobów. Pomiary grubości odbywają się w linii walcowania, gdzie pozwalają sprawdzić dokładność powierzchni blach, które są wykorzystywane do obudowy sprzętu AGD lub w motoryzacji. Sensory laserowe są również wykorzystywane w przemyśle spożywczym, gdzie kontrolują kształt i rozmiar wyrobów, takich jak ciastka przed wypiekiem, dzięki czemu można oddzielić wyroby wybrakowane. Odzyskane w ten sposób ciastko może być ponownie wykorzystane do wypieku. W produkcji wielu takich produktów spożywczych dużą rolę odgrywa grubość ciasta, z którego są formowane później rogaliki czy spody do pizzy. Kontrola gotowych produktów nie jest zalecana przy wadliwych ustawieniach maszyny, ponieważ może zostać wyprodukowana spora ilość takich produktów. Odpowiednią kontrolę zapewniają wówczas czujniki odległości, jakimi są czujniki laserowe zamontowane pod i nad przesuwającym się na rolkach ciastem. Takie czujniki grubości instalowane są też przy porcjowaniu lub cięciu na plastry sera, mięsa czy nawet chleba. Dużą zaletą czujników laserowych jest duża odporność na warunki w środowisku, typu zmiany wilgotności czy ciśnienia (w odróżnieniu od sensorów ultradźwiękowych i pojemnościowych). W porównaniu do metody wykorzystującej zjawisko tłumienia promieniowania rentgenowskiego, gdzie do obliczenia grubości obiektu trzeba podać informację o gęstości, w pomiarach laserowych nie są konieczne parametry mierzonego materiału.

Podsumowanie

Czujniki laserowe to urządzenia potrzebne w życiu codziennym i pomagające zastąpić człowieka w zakładach produkcyjnych. Automatyczny system pozwala zaoszczędzić czas, produkty, a także wykonać swoje zadania nie uszkadzając wyrobów końcowych. Dzięki tego typu czujnikom wiele przedsiębiorstw terminowo realizuje zamówienia i osiąga wyznaczone cele, rozwijając całą gospodarkę.

You might also like