FirmaSpecjalistyczna.pl

Drewno egzotyczne a rodzime. Co wybrać i jak pielęgnować?

Ze względu na swój ponadczasowy charakter, niepodważalną elegancję i piękno, drewno jako materiał wykończeniowy nie traci na popularności. Drewniane deski świetnie prezentują się w każdym pomieszczeniu. Dzięki szerokiej gamie gatunków krajowych i egzotycznych, różnych kolorom i fakturom mamy z czego wybierać, a także jesteśmy w stanie dopasować odpowiedni rodzaj do niemal każdego rodzaju pomieszczenia i aranżacji wnętrza. Jednakże sam czynnik estetyczny nie powinien być jedynym kryterium wyboru rodzaju drewna do wykończenia podłogi.

Drewniana podłoga do domu – co warto wiedzieć?

Po pierwsze, musisz odpowiedzieć sobie, do jakiego pomieszczenia potrzebujesz drewnianej podłogi, a dopiero później rozpatrywać dostępne opcje, spośród których wybierzesz tę najlepszą dla siebie. Do przedpokoju, salonu, czy do wykończenie schodów, powinieneś wybrać twarde i mocne drewno, które będzie radziło sobie najlepiej z możliwymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz relatywnie dużą eksploatacją poprzez ścieranie się. Im twardsze drewno, tym lepiej, ponieważ ruch w tych pomieszczeniach jest wielokrotnie większy niż w pozostałych. Do łazienki i kuchni drewniana podłoga powinna spełniać dodatkowe kryteria, a mianowicie być odporna na wilgoć i zmiany temperatury. Warto też zwrócić uwagę na sam produkt – im większa powierzchnia i im mniej łączeń, tym mniejsza szansa, że woda i wilgoć wnikną pomiędzy lub pod deski, doprowadzając do zniszczenia podłogi czy rozwoju niebezpiecznych grzybów. Do pokoju czy sypialni możesz wybrać bardziej miękkie i cieplejsze drewno, jak choćby sosna.

Drewno krajowe a egzotyczne – najistotniejsze różnice

W Polsce wciąż najpopularniejszym wyborem jest dąb, głównie z racji znajomości produktu, przystępnej ceny, a także pięknego jasnego koloru. Tymczasem na rynku dostępne jest również drewno egzotyczne. Czy różnica pomiędzy nimi jest duża? Tak, i to nie tylko w kwestii wizualnej. Drewno egzotyczne ze względu na naturalne nasycenie olejkami i żywicą oraz klimat, w jakim rośnie, dużo lepiej znosi wilgoć oraz jest odporniejsze na rozwijanie się organizmów żywych. W wielu przypadkach jest też o wiele twardsze niż choćby wzmiankowany dąb, co czyni je odporniejszym a uszkodzenia. Drewno egzotyczne ponadto lepiej współgra z olejowaniem niż lakierowaniem, co ma ogromny wpływ na efekt wizualny podłogi oraz jego naturalną fakturę. W parze z tymi wszystkimi zaletami nie idzie jednak cena tego rodzaju towaru, który jest droższy niż krajowe materiały.

Parametry wyboru drewnianej podłogi

Przy wyborze drewnianej podłogi do domu obok efektu wizualnego i ceny warto zwrócić uwagę na podstawowe parametry, mówiące o tym, czy dane drewno odpowiada naszej wymarzonej podłodze, czy nie oraz czy warto je stosować w danym miejscu, czy być może lepiej rozważyć wybór innego gatunku.

  • Twardość – twardsze gatunki jak dąb czy jesion wybiera się dla pomieszczeń, w których jest wzmożony ruch, natomiast miękkie, jak np. brzoza czy sosna lepiej zastosować w pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu.

  • Podatność na zmiany wilgotności – często pomijany aspekt przy wyborze gatunku drewna. Drewno jest materiałem higroskopijnym i pod wpływem wilgotności pęcznieje i kurczy się. Choć buk i dąb mają zbliżony stopień twardości, to buk będzie dużo bardziej reagował na zmiany wilgotności niż dąb, zatem oczywistym wyborem pomiędzy tymi dwoma gatunkami powinien być dąb.

  • Klasa – ustalana przez producenta na podstawie usłojenia, barwy, struktury i ilości wad, takich jak sęki, pęknięcia, czy też przebarwienia. Wpływa jedynie na efekt wizualny. Wybór klasy jest w dużej mierze uzależniony od tego, jaki charakter chcemy nadać pomieszczeniu.

Pielęgnacja i utrzymanie drewnianej podłogi

O drewno trzeba się wyjątkowo zatroszczyć – często odkurzać, myć tylko zwilżoną szmatką lub odpowiednim mopem. W dużej mierze na zastosowanie odpowiednich środków do pielęgnacji i konserwacji podłogi będzie miał wpływ materiał ochronny zastosowany na jej powierzchni. Do podłóg olejowanych, lakierowanych czy woskowanych używamy wyłącznie odpowiednich środków czyszczących, przeznaczonych do pielęgnacji i czyszczenia powierzchni pokrytych jednym z wymienionych materiałów. Inaczej możemy doprowadzić do powstania przebarwień albo osadzania się brudu pod lakierem, co w konsekwencji spowoduje nieestetyczny efekt wizualny.

Źródło: https://dlapodlogi.pl/

You might also like