Zawód deweloper – prawdy i mity
Deweloper, czyli kto?
Deweloper to instytucja bądź osoba zajmująca się szeroko pojętymi inwestycjami na rynku nieruchomości. Zakres jego działalności jest bardzo szeroki. Obejmuje bowiem wszystkie etapy związane z budową obiektów przeznaczonych nie tylko na cele mieszkalne, ale również biurowe, handlowe, przemysłowe oraz użytku publicznego. Zazwyczaj konkretny deweloper zajmuje się jednym rodzajem obiektów, chociaż oczywiście istnieją duże korporacje realizujące rozmaite inwestycje w sposób kompleksowy.
Najczęstszym mitem jest właśnie ten mówiący, że deweloper ma w swojej ofercie każdy rodzaj obiektu. Jak już wspomnieliśmy, zazwyczaj zajmuje się on jedną kategorii inwestycji. Warto w tym miejscu wspomnieć, że aby wykonywać zawód dewelopera, należy przejść specjalistyczne szkolenia w celu uzyskania odpowiednich uprawnień.
Odpowiedzialność dewelopera w odniesieniu do poszczególnych etapów inwestycji
W pierwszej kolejności deweloper wybiera lokalizację, która będzie najlepsza dla konkretnego obiektu. Po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw” musi on uzyskać niezbędne zgody od władz miasta. Uzyskanie pozwolenia na budowę w konkretnym miejscu, jest często czasochłonne i wymaga dopełnienia wielu formalności. W tym miejscu warto wspomnieć o kolejnym micie – wielu z nas sądzi, że inwestor, wybierając miejsce, w którym zostanie wybudowany obiekt, po wykupieniu terenu, może robić z nim co chce. Jest to całkowicie niezgodne z prawdą, ponieważ musi on dostosować się do wszelkich ograniczeń i wymogów, które stawiają mu urzędy. Ponadto deweloper jest bardzo często zobowiązany do stworzenia dodatkowej infrastruktury na własny koszt.
Następnie inwestor nadzoruje wykonanie projektu architektonicznego, który musi być zgodny z istniejącymi standardami oraz dobrze współgrać z otoczeniem. Po zaakceptowaniu projektu wybiera on firmę zewnętrzną, zwaną wykonawcą generalnym, która buduje obiekt zgodnie z założeniami deweloperskimi. Zadanie dewelopera polega na nadzorze przestrzegania terminów ukończenia kolejnych etapów prac budowlanych oraz kontroli jakości.
W następnym etapie inwestor decyduje o tym, jak będzie wyglądał wystrój nowo postawionego obiektu. Jeżeli zobowiązał się on do wykończenia konkretnych lokali „pod klucz”, nadzoruje wszelkie czynności z tym związane tak, aby lokal nadawał się do natychmiastowego zagospodarowania. Oczywiście, jeżeli lokale sprzedawane są w tak zwanym standardzie deweloperskim, całość wykończenia spoczywa na nabywcy. Wszystko jest kwestią wcześniejszych ustaleń pomiędzy inwestorem a nabywcą.
Ostatnim etapem pracy dewelopera jest sprzedaż bądź też wynajem lokali oraz przygotowanie stosownych umów. Deweloper odpowiada za ich treść, którą konsultuje z prawnikiem.
Inne mity dotyczące wykonywania zawodu „deweloper”
Kolejny mit dotyczący pracy dewelopera dotyczy stopnia jego zaangażowania w pracę. Powszechnie uważa się, że deweloper po prostu „jest”, a całą pracę wykonują za niego inne podmioty. Jest to półprawda, gdyż to właśnie on jest odpowiedzialny za ewentualne wady budynku, w ramach rękojmi na swój koszt naprawia wszelkie usterki zgłaszane przez nabywców bądź najemców lokali oraz nadzoruje wszystkie etapy prac.
Deweloper inwestuje ogromne pieniądze w nieruchomości i jest za nie w pełni odpowiedzialny. Zawód dewelopera w wielu przypadkach stanowi sedno życia, gdyż nie zostawia wiele czasu na odpoczynek i jest bardzo absorbujący. Kontrola terminowości wykonywania prac czy jakości stosowanych materiałów wymaga bowiem nienormowanego czasu pracy. Jednocześnie jest to profesja, która należy do najlepiej opłacanych w naszym kraju.
Inspirowane: victoriadom.pl – deweloper Warszawa