FirmaSpecjalistyczna.pl

W czym może pomóc rzeczoznawca budowlany, gdy pękają ściany w domu

Rzeczoznawca budowlany najczęściej kojarzy się z przeprowadzaniem ekspertyz na zlecenie sądu lub też z kontrolowaniem budynków po zakończeniu budowy, a przed dopuszczeniem do użytku. Jednak to nie jedyne zadania rzeczoznawców budowlanych. Służą oni również pomocą za każdym razem, gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości czy problemy dotyczące stanu technicznego naszego domu lub jakiegokolwiek budynku, którego jesteśmy właścicielem. A w czym może pomóc rzeczoznawca budowlany, gdy w domu pękają ściany?

Kim jest rzeczoznawca budowlany

Rzeczoznawca budowlany jest zawodem zaufania publicznego. Taki człowiek pełni również samodzielną funkcję w budownictwie, a tym samym służy fachową pomocą i doradztwem z zakresu budownictwa. Rzeczoznawca budowlany zajmuje się sporządzaniem na zlecenie ekspertyz technicznych budynków. Ekspertyzy rzeczoznawcy budowlanego sporządzane są w oparciu o oględziny budynku, wykonane w nim pomiary i szczegółowe obliczenia. W ten sposób formułowane są wnioski i zalecenia do dalszego postępowania. Rzeczoznawcę budowlanego możemy poprosić o pomoc i wykonanie ekspertyzy, kupując dom zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, przed wprowadzeniem się do nowo budowanego domu, a także gdy w domu, w którym mieszkamy, zauważymy jakieś niepokojące symptomy, takie jak na przykład pękające ściany. Rzeczoznawca budowlany pomoże ustalić przyczynę takiego stanu i zaleci działania niezbędne do jego poprawy.

Pękające ściany zadaniem dla rzeczoznawcy budowlanego

Pękające ściany w domu zdecydowanie są powodem do zmartwień. Może się okazać, że przyczyna pękania ścian jest błaha i nie powoduje zagrożenia. Jednak znacznie częściej powody pękania ścian domu leżą znacznie głębiej, w konstrukcji budynku, a to z kolei zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Rzeczoznawca budowlany nie tylko pomoże ustalić przyczyny, ale również poprzez sformułowanie wniosków określi, czy stan budynku nadaje się do jego dalszego użytkowania oraz doradzi, jak naprawić zaistniałe uszkodzenia. Praca rzeczoznawcy budowlanego rozpoczyna się od wykonania oględzin budynku oraz niezbędnych pomiarów i badań wykorzystanych materiałów. W oparciu o dokumentację budynku dostarczoną przez właściciela rzeczoznawca porównuje, czy wykonanie i wykorzystane do budowy materiały są zgodne z projektem. Następnie formułuje wnioski oraz zalecenia do zastosowania. Każdy krok jest niezwykle ważny, a sumienne wykonanie obowiązków przez rzeczoznawcę budowlanego gwarantuje najwyższą jakość. Wykorzystanie materiałów zgodnych z projektem jest ważne z perspektywy bezpieczeństwa. Słabsze czy tańsze materiały mogą być niewystarczające i wywoływać zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Rzeczoznawca pozwoli ustalić, jak poważne może być zagrożenie wynikające z pękania ścian w budynku. Pomoc rzeczoznawcy budowlanego w sytuacji, gdy w domu pękają ściany, może być wręcz na wagę złota. Warto więc skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia, by móc spokojnie spać

Źródło: MPEXPERTBUD – ekspertyzy budowlane, ekspertyzy techniczne

You might also like