FirmaSpecjalistyczna.pl

Wiosna w ogrodzie – jak wybrać odpowiednie oświetlenie?

Wiosna to idealny czas na to, aby pomyśleć o odpowiednim oświetleniu ogrodu. Oświetlenie zewnętrzne powinno przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo oraz tworzyć przyjemny, wyjątkowy klimat. Przed zakupem lamp zewnętrznych należy określić, w którym miejscu zostaną one ulokowane oraz jakie typy oświetlenia będą w naszym przypadku najbardziej funkcjonalne i estetyczne. Jak zatem wybrać odpowiednie oświetlenie zewnętrzne do przydomowego ogródka?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj lamp zewnętrznych się zdecydujemy, oświetlenie powinno zapewniać nam wysoki poziom bezpieczeństwa i umożliwiać swobodne poruszanie się wieczorową porą po ogrodzie. Jeżeli planujemy korzystanie z uroków ogrodu również po zmroku, z pewnością warto oświetlić ścieżki, ogrodzenie oraz wejścia do domu i budynków gospodarczych. Ponadto konieczna jest instalacja oświetlenia w miejscach, które mogą stwarzać potencjalne zagrożenie, np. na wzniesieniach i niewielkich spadkach terenu oraz w okolicach oczek wodnych czy stawów.

Rodzaje lamp ogrodowych

Na rynku dostępne są lampy zewnętrzne, które świecą w sposób ciągły, mają wbudowane czynniku ruchu czy zmierzchu lub stresowane są przy pomocy pilota. Do najpopularniejszych rodzajów oświetlenia zewnętrznego zaliczamy przede wszystkim kinkiety, słupki, reflektory oraz lampy nawierzchniowe. Muszą być one wykonane z wysokiej jakości materiałów, które odporne są na wilgoć, nadmierne promieniowanie słoneczne czy uszkodzenia mechaniczne.

Kinkiet to rodzaj oświetlenia, który mocowany jest do ściany. Zazwyczaj wyposażony jest w czujnik ruchu lub działa na podczerwień. Natomiast lampy ogrodowe w formie słupków prezentują się dosyć ciekawie, ale wymagają twardej, stabilnej powierzchni, do której można je przytwierdzić. Oświetlenie zewnętrzne tego rodzaju sprawdzi się zwłaszcza do eksponowania roślin znajdujących się w ogrodzie, a także do wyznaczania bocznych krawędzi ścieżek. Z kolei jeśli chcemy nadać swojemu ogrodowi niezwykłego uroku i tajemniczości, powinniśmy wybrać oprawy, które zapewniają odpowiednie rozproszenie światła. W tym przypadku optymalne będę latarnie ogrodowe dostępne w różnych wzorach i rozmiarach, które skutecznie oświetlą większą powierzchnię ogrodu, a także front samego domu. Oświetlenie zewnętrzne w formie reflektorów pozwoli natomiast punktowo oświetlić wybrane obiekty czy rośliny znajdujące się w ogrodzie. Reflektory można bez problemu zainstalować zarówno w ziemi, jak również bezpośrednio na elewacji. Warto sięgnąć po to rozwiązanie zwłaszcza, gdy zależy nam na oświetleniu oczka wodnego czy też wybranej kompozycji kwiatowej. Ostatnim ciekawym rodzajem oświetlenia zewnętrznego są lampy nawierzchniowe, które świetnie oświetlają ścieżki, podjazdy czy trawniki. Oświetlenie zewnętrzne tego rodzaju należy jednak zaplanować najlepiej jeszcze na etapie projektowania ogrodu, gdyż lampy nawierzchniowe przeznaczone są do wpuszczania w głąb gruntu. Poszczególne modele mają różną wytrzymałość mechaniczną, ale najlepiej sprawdzają się produkty płaskie zabezpieczone metalowymi kratkami.

Właściwe oświetlenie ogrodu może stanowić dla wielu osób nie lada wyzwanie. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad odpowiednim rozmieszczeniem źródeł światła, a następnie wybrać produkty, które idealnie wpiszą się w aranżację ogrodu i będą przy tym wydajne oraz trwałe.

You might also like