FirmaSpecjalistyczna.pl

Jednoosobowa działalność gospodarcza – co musisz wiedzieć o podatkach?

Założenie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami, które należy dopełnić. Nie można również zapomnieć o podatkach. Już przed założeniem działalności należy zastanowić się, która z form będzie dla nas najlepsza, a mamy ich kilka do wyboru. Pamiętaj, że biuro rachunkowe może pomóc Ci doradzić, który rodzaj wybrać. Co ważne, w trakcie trwania działalności możesz zmienić rodzaj opodatkowania – nie jesteś z nim trwale związany, musisz jedynie dopilnować terminów.

Jakie są rodzaje opodatkowania?

Podstawową formą, z jakiej możemy skorzystać, chcąc opodatkować naszą działalność, jest skala podatkowa. Przy wyborze takiego rodzaju nie musimy zgłaszać tego do urzędu skarbowego, co na pewno pozwoli zaoszczędzić nam czas. Z jaką stawką wiąże się wybór skali podatkowej? W tym przypadku mamy do czynienia z podatkiem dochodowym w wysokości 17%, jeśli jednak nasz roczny dochód przekroczy 85 528 zł, to wzrośnie on do 32%. Taka forma opodatkowania jest szczególnie polecana osobom, które mogą skorzystać z ulg podatkowych, m.in. na dzieci. Przedsiębiorca ma wówczas możliwość obniżenia podatku o 7,75% podstawy wymiaru składki, w tytułu uiszczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Skala podatkowa umożliwia wspólne rozliczenie się z dzieckiem lub małżonkiem.

Kolejną formą opodatkowania działalności jest podatek liniowy. Wybierając taki rodzaj, przedsiębiorca z góry wie, jaka będzie stawka podatku. Wynosi ona 19%, a wysokość dochodów nie będzie miała na nią wpływu. Wybór tego rodzaju opodatkowania daje nam możliwość obniżenia dochodu o straty, które ponieśliśmy, a także wpłaty na IKZE oraz ubezpieczenie społeczne. Jeśli przysługują Ci ulgi, opodatkowanie liniowe nie będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, bowiem nie daje on praktycznie możliwości skorzystania z takich ulg. Jeśli zdecydujesz się na podatek liniowy, musisz to zgłosić do urzędu skarbowego, dołączając oświadczenie o wyborze danego opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej według stawki liniowej. Masz na to czas do 20 dnia miesiąca który nastąpi po miesiącu, w którym uzyskałeś pierwszy przychód z działalności gospodarczej, jest też możliwość zrobienia tego do końca roku, ale tylko w sytuacji, gdy pierwszy przychód uzyskałeś w grudniu danego roku.

Karta podatkowa – w tej formie to urząd skarbowy określa kwotę podatku, którą przedsiębiorca zobligowany będzie płacić. Kwota jest stała i nie zależy od wysokości dochodów – kształtują ją czynniki takie jak miejsce prowadzenia działalności i wielkość firmy. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać z tego typu opodatkowania. Jest on przeznaczony dla firm transportowych, weterynaryjnych, medycznych, gastronomicznych, rozrywkowych, świadczących korepetycje i tych oferujących handel detaliczny spożywczy, które działalność prowadzą w Polsce.

Ostatnią możliwością jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Pozwoli to uprościć prowadzenie księgowości dla firm. Dla kogo przeznaczony jest taki podatek? Skorzystać z niego mogą osoby, które w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęły przychodów wyższych niż 2 miliny euro. Ulgi przysługujące nam w przypadku tej formy opodatkowania to ulgi: internetowa, rehabilitacyjna, wynikająca z darowizny oraz abolicyjna. Decydując się na takie opodatkowanie miej na uwadze, że nie możesz odjąć kosztów uzyskania przychodu od osiągniętego przychodu,

Którą formę wybrać?

Wybór opodatkowania jest niezwykle ważny. Optymalne dobranie pozwoli Ci na efektywne prowadzenie działalności. Przed podjęciem decyzji weź pod uwagę, czy przysługują Ci ulgi, czy chcesz odliczać koszty od przychodu i wybierz tę formę, która będzie najlepsza. Jeśli zastanawiasz się na przekształceniem w spółkę sprawdź, co zrobić, żeby uniknąć podwójnego opodatkowania.

You might also like