FirmaSpecjalistyczna.pl

Olej paszowy rybny – bomba kaloryczna i źródło cennych składników

Przygotowując pożywienie dla zwierząt hodowlanych, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które będą miały wpływ na ich zdrowie, a w efekcie na mięso, które z nich powstanie. Dobrym sposobem na wzbogacenie diety są różnego rodzaju oleje paszowe, mogą one być pochodzenia roślinnego, na przykład olej słonecznikowy lub sojowy, ale na rynku dostępny jest również cenny olej paszowy rybny. Jego właściwości przewyższają zalety olejów roślinnych, podobnie jak w diecie człowieka, gdzie do suplementacji używa się np. tranu.

Zalety stosowania oleju paszowego rybnego

Dolewając oleje do suchej paszy dla zwierząt, natłuszczamy ją, przez co redukujemy pylenie pokarmu, co w znaczny sposób ułatwia zwierzętom jego spożywanie. Olej paszowy rybny jest ponadto dobrym źródłem wartościowych składników odżywczych, w tym witamin,  jest też źródłem energii zawartej w dodatkowych kaloriach. Pasza uzupełniona olejem jest bardziej pożywna, wzmacnia walory smakowe co też nie pozostaje bez znaczenia, ponieważ chętniej jedzące zwierzęta szybciej przybierają na wadze. Natłuszczony pokarm sprawia też, że dochodzi do szybszego przyrostu masy zwierząt przy mniejszym zużyciu mieszanki paszowej, w której skład wchodzi olej.

Wartościowość paszy wzbogaconej olejem

Olej rybny paszowy zawiera przede wszystkim bardzo ważne dla zdrowia kwasy tłuszczowe nienasycone, jest źródłem kwasu Omega-3 potrzebnego do wytwarzania w organizmie błon komórkowych. Kwas ten jest też ważny w procesie spermatogenezy, co jest szczególnie istotne w przypadku hodowli samców przeznaczonych do rozpłodu. Wspomniane już wcześniej witaminy są też bardzo istotne dla rozwoju zwierząt hodowlanych. Jako źródło witaminy A rozpuszczalnej w tłuszczach – olej rybny pomaga we wzroście, witamina A jest szczególnie ważna w rozwoju młodych organizmów, które ciągle rosną, nazywa się ją także „witaminą wzrostową”. Co ciekawe jednym z objawów niedoboru tej witaminy jest brak apetytu, któremu musimy zapobiegać, aby szybko wyhodować zwierzę o dobrym mięsie. Pozostałe witaminy również rozpuszczalne w tłuszczach występujące w olejach paszowych to D, E i K – one także wpływają pozytywnie na odporność i układ rozrodczy. Ponadto witamina D ma korzystny wpływa na kości, witamina E wspiera prawidłową wydolność mięśni, działa jako przeciwutleniacz i dobrze oddziałuje na krew i układ nerwowy, a jej niedobór może prowadzić do degeneracji mięśni. Witamina K również ma pozytywny wpływ na układ krwionośny oraz rozwój tkanek, a gdy jest jej zbyt mało może dojść do krwotoków.

Przechowywanie i trwałość oleju paszowego

Oleje jak to bywa z tłuszczami jeśli będą nieodpowiednio lub z byt długo przechowywane – mogą zjełczeć. Aby temu zapobiec, powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki magazynowania takiego oleju. Miejsce, w którym będą oczekiwały na zużycie powinno być przede wszystkim czyste i suche, należy w nim również zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Temperatura przechowywania oleju powinna być średnia, nie może być ani za wysoka, ani zbyt niska, najlepiej około 18 stopni Celsjusza. Warto także dopilnować, żeby olej nie był wystawiony na światło słoneczne. Jeśli zaś chodzi o trwałość oleju paszowego rybnego zwykle czas przydatności do spożycia wynosi około 5 miesięcy od wyprodukowania.

Źródło: Bas Pol – Olej sojowy paszowy

You might also like