FirmaSpecjalistyczna.pl

Dezynfekcja w salonie kosmetycznym – dlaczego jest ważna?

Makijaż permanentny to specjalistyczny zabieg kosmetyczny, który jest związany z ingerencją w skórę. Dlatego musi być wykonywany w sterylnych warunkach. Przed podjęciem decyzji o wyborze gabinetu, w którym poddamy się temu upiększającemu zabiegowi, warto sprawdzić, czy salon przestrzega rygorystycznych zasad w zakresie higieny.

Jak powinno być przygotowane stanowisko do makijażu permanentnego?

Stanowisko do makijażu permanentnego to specjalne miejsce, które przed przyjęciem każdego klienta trzeba przygotować zgodnie z procedurami higieny gabinetów kosmetycznych. Nie wystarczy umycie fotela kosmetycznego, mebli w gabinecie i sprzętów. Wszystkie powierzchnie (fotel, lampy, blaty, nawet drzwiczki szafek) muszą być zdezynfekowane. Do dezynfekcji wykorzystywane są profesjonalne środki odkażające w formie sprayów, płynów lub chusteczek odkażających. Na fotelu powinien być rozłożony jednorazowy podkład flizelinowy. Bardzo ważne jest, żeby personel wykonujący makijaż permanentny miał umyte i zdezynfekowane ręce. Dodatkowo, na czas zabiegu kosmetyczka powinna mieć założone jednorazowe rękawiczki oraz maseczkę ochronną na nos i usta.

Dezynfekcja narzędzi do makijażu permanentnego jest niezbędna

Do wykonania makijażu permanentnego używane są specjalistyczne narzędzia, które bezwzględnie trzeba zdezynfekować, a niektóre także wysterylizować. Sterylizacja, czyli wyjaławianie, to proces, w trakcie którego zniszczone zostają wszystkie szkodliwe drobnoustroje, które mogły znajdować się na powierzchni narzędzi. Jak sterylizowane są narzędzia wykorzystywane do makijażu permanentnego? Niektóre gabinety mają własne autoklawy kosmetyczne, inne korzystają z usług wyjaławiania narzędzi w placówkach, które świadczą płatne usługi sterylizacji.

Zagrożenia związane z brakiem lub niewłaściwą dezynfekcją w salonie kosmetycznym

Skorzystanie z zabiegu makijażu permanentnego w brudnym lub niedokładnie zdezynfekowanym miejscu niesie ze sobą ryzyko zarażenia się wieloma chorobami wirusowymi lub bakteryjnymi. W niehigienicznym gabinecie mogą też przenosić się zakażenia grzybicze i pasożytnicze.

Nie tylko stanowisko do makijażu permanentnego musi być sterylnie czyste

Pamiętajmy, że przestrzeganie zasad higieny dotyczy nie tylko stanowiska do makijażu permanentnego. Sterylnie czyste powinny być także pozostałe przestrzenie w salonie kosmetycznym – recepcja, poczekalnia oraz toalety dla klientów.

Coraz więcej klientów gabinetów kosmetycznych zwraca szczególną uwagę na zasady higieniczne obowiązujące w danej placówce. Wiele osób uzależnia swój wybór salonu od obowiązujących w nim warunków higienicznych i dokładnie sprawdza, czy w gabinecie stosuje się dezynfekcję i sterylizuje narzędzia kosmetyczne.

You might also like