FirmaSpecjalistyczna.pl

Na czym polega budowa ścian przy pomocy szalunków?

0

Prace budowlane to zadania, które powinny być wykonywane z jak największą starannością. Niezależnie, czy jest to remont, czy nowa inwestycja, to jak zostaną wykonane prace na etapie budowy, będzie rzutować na trwałości oraz stanie technicznym konstrukcji czy budynku. Z tego względu nie można pozwolić sobie na błędy czy niedociągnięcia. Dlatego właśnie do budowy ścian należy używać szalunków. Czym są szalunki? Jak je wykorzystać podczas budowania ścian?

Szalunki – krótki opis i rodzaje

Szalunek jest to tymczasowa konstrukcja, zazwyczaj wykonana z drewna, rzadziej ze stali albo sklejki. Potocznie o szalunku można powiedzieć, że jest to deskowanie. Zastosowanie szalunków jest ogromne. Szalunki są wykorzystywane najczęściej do wykonywania konstrukcji betonowych jako pewnego rodzaju forma, dzięki której można uzyskać pożądanych kształt wylanego betonu. Kiedy beton lub żelbeton zastygnie, szalowanie jest demontowane. Wykorzystanie deskowania pomaga uzyskać konstrukcję stabilną oraz we właściwym kształcie, dlatego mimo że jest to tylko tymczasowa forma, jej jakość ma bardzo duże znaczenie. Na budowie używa się zazwyczaj trzech rodzajów szalunków: szalunki do wykopów (lekkie, średnie oraz ciężkie), szalunki ścienne oraz szalunki stropowe.

Jakie szalunki wybrać?

Główną cechą, która stanowi o zastosowaniu oraz właściwościach szalunków jest materiał, z którego zostały wykonane. Najbardziej popularne szalunki to szalunki wykonane z drewna. Charakteryzują się bardzo niskimi kosztami produkcji. Ich wykonanie również należy do prostych i szybkich konstrukcji. Montaż jest szybki i niewymagający. Jednak jeśli chodzi o wytrzymałość, lepiej jest użyć szalunków, które powstały z metalowych elementów, ponieważ są trwalsze i mogą znieść większe obciążenie. Chcąc wzmocnić deskowanie, warto zaimpregnować drewno, z którego budowany jest szalunek. Jeśli szalunek jest metalowy, bardzo pomocne jest ocynkowanie tego metalu. Ma się wtedy pewność, że konstrukcja będzie dobrze służyć.

Budowanie ścian z użyciem szalunków

Szalunki ścienne to niezbędny element, który trzeba uwzględnić podczas wznoszenia ścian. Dzięki wykorzystaniu szalunków ściennych możliwe jest skuteczne zabezpieczanie otworów w ścianach. Głównie szalunki ścienne przydają się do nadproży, które występują w otworach na drzwi. Bardzo często zabezpiecza się nimi także otwory na okna. Szalunki ścienne można także użyć jako element wspornikowy do elementów ozdobnych na elewacji. Z uwagi na to, że konstrukcje mogą być wykorzystywane do podtrzymywania różnego rodzaju ścian, można wyróżnić szalunki lekko i średnio gabarytowe. Szalunki lekkogabarytowe charakteryzują się tym, że mogą zostać zamontowane samodzielnie bez konieczności używania takich sprzętów jak dźwig lub podnośnik HDS.

Zaletą szalunków ściennych jest ich wszechstronność. Z uwagi na to, że po około czterech tygodniach, kiedy beton jest już związany, wykonuje się demontaż szalunku. Jest on wtedy gotowy do ponownego użycia. Osoby, które nie chcą tworzyć albo kupować własnych szalunków ściennych, mogą skorzystać z wynajmu szalunków ściennych. Taka opcja jest jednak opłacalna tylko jeśli trzeba użyć szalunku jednorazowo, ponieważ przy użyciu na kilku budowach, warto posługiwać się własnymi szalunkami, które można montować i demontować dowolnie. Wykorzystanie szalunków zapewnia dobrą formę wylanego betonu oraz zabezpieczenie ściany. Szalunki pomagają też w prosty sposób zabezpieczyć wszystkie potrzebne otwory.

Inspirowane: Szalunkiweb.pl – szalunki Warszawa

You might also like