FirmaSpecjalistyczna.pl

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o trądziku różowatym

Trądzik różowaty to choroba zapalna skóry charakteryzująca się zaczerwienieniem różnych części twarzy. Najczęściej rozwija się ona w obszarze strefy T, czyli czoła, nosa, brody oraz policzków. Choroba pojawia się wyłącznie u osób do rosłych i znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Rozwój trądziku jest uwarunkowany kilkoma czynnikami, takimi jak: zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego oraz odpornościowego, a także czynniki środowiskowe i genetyczne. Niekiedy choroba rozwija się podczas doświadczania dużej ilości stresu, spożywania nadmiaru alkoholu oraz stosowania nieodpowiedniej diety.

Objawy trądziku różowatego

Rozwój choroby rozpoczyna się od zmiany koloru skóry okolic twarzy na różowy. W tym samym czasie można odczuwać lekkie szczypanie, pieczenie oraz napięcie skóry. Pojawiają się wówczas małe krostki, a naczynia krwionośne są rozszerzone. Symptomy mogą się nasilać w wyniku długiej ekspozycji na promienie słoneczne, wysokiej temperatury, a także spożywania niezdrowych, tłustych posiłków. Następnie dochodzi do znacznego wysuszenia skóry w zaczerwienionym miejscu. Staje się ona bardziej delikatna i nieprzyjemna w dotyku.

Odmiany trądziku różowatego 

Trądzik różowaty występuje w kilku odmianach. Pierwszą najczęściej spotykaną jest trądzik w postaci rumienia na twarzy. Skóra jest wówczas napięta, szorstka, a miejsce zaczerwienienia ma podwyższoną temperaturę. Druga odmiana trądziku to postać w formie grudek, zazwyczaj w okolicy policzków i nosa. Kolejna postać choroby występuje u mężczyzn, a powierzchnia skóry dotknięta schorzeniem jest nierówna i pojawiają się na niej guzki. Niekiedy może dojść do zapalenia mieszków włosowych w okolicy twarzy. Ostatnią odmianą jest postać oczna. Trądzik pojawia się w okolicy oka a nawet wewnątrz, co prowadzi do zapalenia spojówki, łzawienie oraz pieczenie oka.

Trądzik różowaty – leczenie

Leczenie tej choroby zależy od stadium oraz od poziomu intensywności symptomów. Polega ono na przyjmowaniu specjalnych antybiotyków doustnych oraz suplementacji witaminy A. Ponadto leczenie trądziku różowatego obejmuje dbanie o właściwą higienę i zbilansowaną dietę. Lecząc chorobę w domu, należy zwrócić uwagę na pielęgnację cery. Skórę twarzy warto przemywać lekkimi płynami micelarnymi i używać kremów z witaminą C, która pomaga wzmocnić naczynia krwionośne. Należy też zrezygnować z peelingów na twarz, gdyż mogą one ją dodatkowo podrażniać. Warto też unikać substancji szkodliwych, takich jak papierosy, alkohol, a także unikać spożywania produktów wysoko przetworzonych i ostrych przypraw. Korzystne będzie stosowanie okładów na bazie rumianku i zielonej herbaty, które mają działanie przeciwzapalne i niwelują zaczerwienienia. Niekiedy do wyleczenia choroby konieczna jest laseroterapia. Stosuje się ją, gdy pozostałe metody leczenia nie dają efektów. Zabieg polega na użyciu specjalnego lasera, który działa bezpośrednio na uszkodzone naczynka i je likwiduje. Promienie urządzenia wnikają w głąb tkanek i eliminują trądzik. Po użyciu lasera, miejsca dotknięte chorobą są schładzane specjalną substancją gazową, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna, a popękane naczynka staja się niemal niewidoczne.

Warto pamiętać, że leczenie trądzika różowatego jest procesem wymagającym dużo czasu i specjalnego dbania o skórę. Należy działać od zewnątrz, stosując kremy bogate w witaminy, a także od wewnątrz, przyjmując specjalne środki lecznicze i spożywać odpowiednią dietę. Wczesne rozpoznanie choroby i systematyczna pielęgnacja mogą skutecznie pomóc w zlikwidowaniu trądziku różowatego.

You might also like