FirmaSpecjalistyczna.pl

Kiedy należy zgłosić się na ortopedyczne USG stawu łokciowego?

Łokcie każdego dnia narażone są na liczne urazyuderzenia i uszkodzenia mechaniczne oraz przeciążenia. Nie zawsze można temu zapobiec. Warto więc wiedzieć, jakie objawy ze strony stawu łokciowego są zupełnie niegroźne i znikną samoistnie, a jakie mogą zaniepokoić i wymagają dokładnej diagnostyki. Pacjenci z dolegliwościami ze strony układu kostnego często kierowani są na zdjęcie rentgenowskie, jednak jest to badanie, które nie pozostaje bez negatywnego wpływu na organizm. Znacznie lepiej rozpocząć diagnostykę od USG ortopedycznego.

Ortopedyczne badania USG

USG ortopedyczne to inaczej mówiąc USG narządu ruchu. Pozwala ono precyzyjnie określić, jakie problemy trapią układ mięśniowo-szkieletowy oraz jakie należy podjąć leczenie. W przeciwieństwie do badania rentgenowskiego, badanie USG jest zupełnie bezinwazyjne, nie napromieniowuje organizmu i może być powtarzane dowolną liczbę razy. Dodatkowo, przewaga ortopedycznego badania USG nad innymi metodami diagnostyki obrazowej polega na możliwości jednoczesnego zbadania nie tylko układu kostnego, ale również tkanek miękkich, czyli struktur stawowych, więzadłowych i mięśniowych. Lekarz ma także możliwość oceny zmian patologicznych, takich jak guzki czy nagromadzenie płynu oraz ocenę powierzchni stawowych i wolnych ciał w jamach stawowych, a także ocenę stanu sąsiadujących węzłów chłonnych.

Wskazania do wykonania USG stawu łokciowego

Lekarze kierują na badanie ortopedyczne USG stawu łokciowego, kiedy występuje podejrzenie występowania tak zwanego łokcia tenisisty lub łokcia golfisty. Dla podjęcia leczenia niezbędna jest odpowiednia diagnoza i właśnie badanie USG stawu łokciowego pozwala postawić taką diagnozę. Oprócz tego, wyraźnym wskazaniem do wykonania USG łokcia jest występowanie niestabilności w obrębie stawu, zmiany zwyrodnieniowe, obrzęk, wysięki, stany zapalne oraz zmiany pourazowe, na przykład po zwichnięciu lub złamaniu stawu. 

USG stawu łokciowego jest również stosowane dla oceny postępów w leczeniu. Niejednokrotnie lekarz prowadzący badanie prosi o wykonanie zarówno badania USG, jak i RTG, czyli tak zwanego zdjęcia rentgenowskiego. Połączenie obu tych metod diagnostycznych daje pełniejszy obraz i w wielu przypadkach oraz przy licznych schorzeniach, daje możliwość lepszego i bardziej precyzyjnego postawienia diagnozy. Czasem zdarza się, że mimo poszerzonego obrazowania i połączenia możliwości diagnostycznych badania USG i RTG, niezbędne jest wykonanie biopsji cienkoigłowej. Dzieje się tak w przypadku patologicznych struktur, które wymagają dokładniejszego rozpoznania.

Przygotowanie do badania i przebieg USG stawu łokciowego

Ważną informacją dla pacjentów jest fakt, że badanie USG stawu łokciowego nie musi zostać poprzedzone żadnymi specjalnymi przygotowaniami. Dzięki temu może zostać ono przeprowadzone bezpośrednio po wystąpieniu urazu, bez żadnych przygotowań. Jedynym wymaganiem przed rozpoczęciem badania jest potrzeba odsłonięcia badanego obszaru. Lekarze przeprowadzający badanie USG stawu łokciowego powinni mieć także wgląd w dokumentację medyczną (jeśli taka istnieje) z innych, wcześniej  przeprowadzonych badań w obrębie stawu. Dzięki temu mają możliwość dokładniejszego porównania wielkości, charakteru i prędkości postępowania zmian w jego obrębie. 

W przebiegu badania USG stawu łokciowego ocenie przez lekarza podlegają ścięgna mięśnia dwugłowego i trójgłowego ramienia, kompleksy więzadłowe boczny (ścięgien prostowników) i przyśrodkowy (ścięgien zginaczy), kaletki okołostawowe, zarysy kostne struktur stawu i okołostawowych, nerwyłokciowy, promieniowy i pośrodkowy w odcinkach okołostawowych, okołostawowe tkanki miękkie, a także unaczynienie błony maziowej z wykorzystaniem efektu Dopplera. 

Źródło: Gabinet USG – badania USG

You might also like