FirmaSpecjalistyczna.pl

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Nadwrażliwość zębów to częsta przypadłość, która potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Objawia się silnym odczuwaniem temperatury lub smaku spożywanych pokarmów i napojów, co wiąże się z nieprzyjemnym uczuciem kłującego bólu. Na szczęście nadwrażliwości zębów da się zapobiec. Istnieją skuteczne sposoby ograniczenia tej dolegliwości, które umożliwiają trwałe i skuteczne poradzenie sobie z problemem. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym prezentujemy najlepsze sposoby na walkę z nadwrażliwością zębów.

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Zdrowe zębiny pokryte są grubą warstwą szkliwa, cementu korzeniowego i dziąsła, które chronią przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jednak z wiekiem dziąsła mogą zacząć się cofać i odsłaniać wrażliwe szyjki zębów. Często ten proces związany jest z niewłaściwą higieną jamy ustnej – nieprawidłowym sposobem szczotkowania oraz używaniem nieodpowiedniej pasty. Nagromadzony w ten sposób kamień wciska się pod zęby, odsłaniając szyjki. Nadwrażliwość może być również spowodowana czynnikami chorobowymi takimi jak nieskorygowane wady zgryzu. Wreszcie, nadwrażliwości sprzyja dieta: owoce cytrusowe, słodycze oraz napoje gazowane w nadmiernej ilości. Gdy ochronna powłoka szkliwa zaniknie, a dziąsła ulegną recesji, zębina zostaje odsłonięta. Wówczas gorące, zimne lub kwaśne napoje i pokarmy stymulują poprzez kanaliki zębinowe nerwy wewnątrz zęba, powodując jego ostry ból.

Sposoby na zlikwidowanie nadwrażliwości zębów

Pierwszym krokiem w pozbyciu się problemu nadwrażliwości, powinna być odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej. Przede wszystkim należy zmienić pastę do zębów na taką, która zawiera aminofluorek. Jest to substancja, która wspomaga zamykanie kanalików zębin, co obniża ich wrażliwość. Ostrożnie dobierać należy pasty wybielające – część z nich może przyczyniać się do osłabienia szkliwa. Istotny jest również sposób szczotkowania. Stomatolodzy polecają metodę ruchów wymiatających – w kierunku od dziąsła, do korony zęba. Lepiej zapomnieć o szczotkowaniu w kierunku poziomym – uszkadza ono dziąsła i odsłania szyjki zębowe. Osoby z nadwrażliwością powinny również wybierać szczoteczki o miękkim i naturalnym włosiu. Po posiłku zawierającym kwaśne lub słodkie produkty, lepiej nie myć zębów od razu, ale odczekać około godziny. Wskazane jest również stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania ust, które chronią szkliwo przed działaniem kwasów.

Leczenie nadwrażliwości zębów

W poważniejszych i trudniejszych przypadkach nadwrażliwości, konieczna jest pomoc lekarza dentysty. Dobrze wybrać zaufane miejsce z profesjonalną obsługą. Lekarz dentysta w Warszawie lub innym dużym mieście najczęściej dysponuje odpowiednim doświadczeniem i dobrze wyposażonym gabinetem. Zaawansowane leczenie nadwrażliwości zębów polega na aplikowaniu w odpowiednie miejsca leków: żelów i lakierów, które zawierają środki znieczulające, związki fluoru i substancje uszczelniające. Odpowiednio dobrany preparat wzmocni zęby i zamknie kanaliki, chroniąc je przed bólem. Często zmniejszeniu dolegliwości może pomóc również usunięcie kamienia nazębnego. Dentysta stwierdzi także, czy nadwrażliwość związana jest z chorobami, na przykład zapaleniem dziąseł czy wadami zgryzu, a jeśli tak – wdroży odpowiednie leczenie.

Nadwrażliwość zębów to uciążliwa dolegliwość, która utrudnia cieszenie się codziennymi przyjemnościami, takimi jak ulubione lody czy owocowe napoje, a do tego wiąże się z ostrym, męczącym bólem. Dlatego warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce, która zminimalizuje ryzyko nadwrażliwości zębów, zaś w razie konieczności udać się po profesjonalną pomoc do lekarza dentysty.

You might also like