FirmaSpecjalistyczna.pl

Dogoterapia – komu jest dedykowana, na czym polega i co dobrego wnosi?

Dogoterapia to zajęcia z udziałem psa, którą stosować można w różnych celach. Poniżej prezentujemy kilka zakresów, w których dogoterapia znajduje swoje zastosowanie.

AAA (Animal Assisted Activity) – daje możliwości motywacyjne, edukacyjne, rekreacyjne, terapeutyczne.
AAA charakteryzuje się:

  • Brak określania sprecyzowanych celów terapeutycznych
  • Nie ma konieczności prowadzenia notatek przez wolontariuszy i terapeutów prowadzących spotkanie
  • Przebieg wizyty jest spontaniczne, a czas jej trwania zależny od przebiegu
  • Spotkania prowadzone są w formie grupowej

AAT (Animal Assisted Therapy) – jej cel jest terapeutyczny i ma pomagać m.in. w funkcjonowaniu społecznym, fizycznym, emocjonalnym i poznawczym. Jest to terapia przeprowadzana grupowo, indywidualnie lub naprzemiennie. Charakteryzuje się głównie tym, że:

  • Dla każdego uczestnika określane są cele i zadania
  • Prowadzona jest dokumentacja rozwoju procesu
  • Postępy w terapii są mierzalne

AAE (Animal Assisted Education) – to terapia ściśle specjalistyczna, prowadzona przez wykwalifikowanego, profesjonalnego wychowawcę, a zespół pies – opiekun grają w niej rolę jednej ze składowych całego procesu skupionego na polepszaniu funkcji poznawczych.

Do kogo kierowana jest dogoterapia?

Nie ma zawężonej grupy, do której należy bądź nie należy stosować terapii z udziałem psa. Coraz bardziej powszechną praktyką jest włączanie elementu zajęć z psem i jego opiekunem w placówkach opieki żłobkowej, wczesno-przedszkolnej oraz w szkołach. Do tej pory, poza specjalistycznymi ośrodkami opieki nad dziećmi, taki spotkania organizowane są w żłobkach i placówkach prywatnych, niemniej z racji na rosnącą popularność oraz pozytywne skutki tej działalności, niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości zwyczaj ten rozwinie się również w placówkach państwowych.

Jakie pozytywne wartości u dzieci wnoszą spotkania z psem?

Dzięki dogoterapii dzieci otrzymują nie tylko pozytywny ładunek emocjonalny, satysfakcję z obcowania z psem (szczególnie, jeżeli dziecko nie ma kontaktu ze zwierzętami w domu), ale także przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulowany jest rozwój zmysłów i postrzegania, dzieci mogą na chwile oderwać się od codzienności.

Kiedy dziecko uczestniczy w edukacyjnych spotkaniach z psem, zyskuje sprawność sfery intelektualnej i poznawczej, motywację do nauki, łatwość zapamiętywania i przyswajania wiedzy, zostaje złagodzona niechęć do chodzenia i przebywania w placówce wychowawczej (żłobek, przedszkole, szkoła).

Dogoterapia może także pełnić funkcję wsparcia w rehabilitacji. Wówczas program takich spotkań musi być ściśle i specjalistycznie określony pod kątem każdego uczestnika i skonsultowany z lekarzem lub rehabilitantem.

Na czym polega dogoterapia?

To nic innego, jak spotkania z psem i jego opiekunem, podczas których dzieci uczestniczą w spontanicznej zabawie z czworonogiem, oswajają się z jego obecnością i usposobieniem, wydają polecenia, wykonują określone zadania w towarzystwie psa, głaszczą, przytulają obserwują.

Zabawa z psem nie jest jedynie formą terapii. To doskonały pomysł na organizację wyjątkowego przyjęcia urodzinowego dla Twojego dziecka. Kreatywny program, opracowany przez opiekuna czworonoga oraz wykwalifikowanego animatora, specjalizującego się przygotowywaniu zabaw urodzinowych dla dzieci sprawią, że Twoje dziecko i jego przyjaciele, będą długo wspominać aranżację urodzinową z udziałem uroczego psa.

Od zawsze powtarzano, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Dogoterapia to najlepszy przykład na to, że pies może uczynić w życiu naszego dziecka wiele dobrego.

You might also like