FirmaSpecjalistyczna.pl

Uzależnienie – jak z nim walczyć?

Uzależnienie to trudny problem, który wpływa na wiele aspektów życia nie tylko osoby uzależnionej, ale także bliskich osób. W jaki sposób pomóc sobie w walce z uzależnieniem i wyjść z nałogu? Kiedy warto sięgnąć po pomoc z zewnątrz?

Jak uzależnienie wpływa na twoje życie i jak może ci pomóc terapia?

Uzależnienie to ciężka sytuacja, przypominająca dołek, z którego trudno jest się wydostać. Co więcej, uzależnienie bezpośrednio przekłada się na funkcjonowanie osoby uzależnionej, obniżając jakość jej życia. Wiele substancji i nawyków związanych z nałogiem, odbija się na zdrowiu fizycznym oraz psychicznym. Mimo świadomości negatywnych konsekwencji będących skutkiem uzależnień „patologiczny głód” jest tak silny, że fakty są ignorowane. Często więc podjęcie decyzji o abstynencji oraz wytrwanie w niej jest wymagającym zadaniem, a często wręcz samodzielne uporanie się z problemem jest niemożliwe. Dlatego też warto sięgnąć po pomoc z zewnątrz. Terapeutyczne leczenie uzależnień pomaga przejść przez poszczególne fazy walki z nałogiem oraz zwiększa szanse na wytrwanie w abstynencji.

Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego programu leczenia uzależnień

Skuteczna terapia uzależnień rozpoczyna się już na etapie motywacji. Pomocne będzie odpowiednie nastawienie psychicznie do odstawienia substancji. Aby zniwelować nieprzyjemne efekty wynikające z zerwania z nałogiem, dobrze jest zająć myśli jakąś formą aktywności. Może to być sport, spacerowanie lub znalezienie pasji, która będzie sprawiała przyjemność. W wielu jednak sytuacjach konieczne jest zwrócenie się po specjalistyczną pomoc. Można ją uzyskać w ośrodkach oferujących odpowiednie programy walki z nałogiem. Dla mieszkańców stolicy właściwym wyborem będzie terapia uzależnień w Warszawie Śródmieściu. Osoby zmagające się z problemem uzależnienia spoza tego regionu powinny zgłosić się po poradę w oddziałach w pobliżu miejsca zamieszkania. Wybierając terapię, warto poszukać ośrodka oferującego program leczenia odpowiadający problemowi, z jakim zmaga się uzależniony.  Profesjonalną poradę w tym zakresie uzyskać można na miejscu, odwiedzając dany ośrodek lub telefonicznie.

Jakie są korzyści z uczestnictwa w programie leczenia uzależnień?

Podjęcie terapii posiada szereg korzyści, mogących w kluczowy sposób przyczynić się do zerwania z nałogiem. Wśród nich wymienić można:

  • odnalezienie się w świecie bez używek
  • skonfrontowanie swoich przekonań podczas terapii indywidualnej oraz grupowej
  • zrozumienie istoty problemu
  • zmniejszenie negatywnych efektów w codziennym życiu, tj. stres, niepokój, kłopoty ze snem itp.

Walka z uzależnieniem to trudna droga, która nie  zawsze skutkuje powodzeniem. Szczególnie w sytuacji, gdy brakuje wsparcia z zewnątrz. Dlatego też ośrodek leczenia uzależnień jest miejscem, które jest w stanie ułatwić osobom uzależnionym uwolnić się od nałogu oraz odnaleźć w stresujących sytuacjach społecznych.

You might also like