Terapia depresji online – kiedy będzie najbardziej skuteczna?
Zmagasz się z uporczywymi objawami depresji? Mimo prób, objawy nie chcą ustąpić? Nie możesz znaleźć czasu na tradycyjną terapię z powodu gęstego grafiku lub ograniczeń geograficznych? Terapia online może być rozwiązaniem, które na Ciebie czeka. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, warto wiedzieć, kiedy terapia online będzie najbardziej skuteczna. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Kiedy depresja nie jest zbyt nasilona
Terapia online najlepiej sprawdza się w przypadku lekkich i umiarkowanych zaburzeń depresyjnych. Jeśli Twoje objawy są stosunkowo nowe lub mają umiarkowaną siłę, zdalna terapia może przynieść świetne rezultaty. Terapeuci online mogą skutecznie wspierać Cię poprzez techniki samoopieki, dostosowanie stylu życia i zmiany nawyków.
Wskazane byłoby jednak unikanie terapii zdalnej, jeśli cierpisz na ciężką depresję, masz myśli samobójcze lub inne bezpośrednie zagrożenie życia. W takich przypadkach osobista opieka i nadzór są niezbędne. Priorytetem jest wtedy Twoje bezpieczeństwo.
Kiedy jesteś zmotywowany do zmiany
Niemniej kluczowe od nasilenia depresji jest Twoje zaangażowanie w proces zdrowienia. Terapia online wymaga bowiem solidnej motywacji i dyscypliny ze strony pacjenta. Podczas sesji wirtualnych nie masz fizycznego wsparcia terapeuty, które pomogłoby Ci skupić się na procesie terapeutycznym.
Zdalna terapia zakłada, że jesteś gotów samodzielnie wprowadzać narzędzia i strategie w życie między sesjami. Jeżeli już na starcie czujesz, że może to być dla Ciebie zbyt duże wyzwanie, rozważ najpierw bardziej bezpośredni kontakt z terapeutą. Z czasem, gdy poczujesz się na siłach, terapia online może być dobrym uzupełnieniem.
Kiedy masz sprzyjające środowisko
Kolejnym kluczowym czynnikiem powodzenia terapii online jest spokojne, sprzyjające środowisko. Wyzwaniem w tej formie terapii jest unikanie wszelkich rozpraszających czynników. Muszą być spełnione pewne podstawowe wymogi – dostęp do niezawodnego połączenia internetowego oraz prywatne miejsce, gdzie nikt nie będzie Cię niepokoił.
Dobre warunki będą leżeć u podstaw otwartej i produktywnej rozmowy oraz możliwości swobodnego korzystania z ćwiczeń i narzędzi terapeutycznych. Jeśli w miejscu, w którym przebywasz, trudno o ciszę i skupienie, zastanów się nad inną lokalizacją lub formą wsparcia.
Kiedy jesteś zaznajomiony z technologią
Kolejną kwestią jest Twoja znajomość narzędzi technologicznych wykorzystywanych podczas terapii zdalnej. Większość platform jest bardzo intuicyjna, ale jeśli masz niewielkie doświadczenie z komunikacją wideo lub nie czujesz się zbyt pewnie z nowymi aplikacjami, warto dać sobie czas na zapoznanie się z nimi.
Prosty test połączenia może pomóc rozwiać wątpliwości techniczne. Ostatecznie jednak terapia online spoczywa na komunikacji – jeśli ten aspekt sprawi Ci ogromną trudność, być może tradycyjna rozmowa twarzą w twarz będzie lepszym rozwiązaniem dla Ciebie. Zdrowie jest tu największym priorytetem.
Kiedy potrzebujesz elastyczności
Niewątpliwą zaletą terapii depresji online jest jej elastyczność. Nie wymaga fizycznej obecności w określonym miejscu i nie tracisz czasu na dojazdy. To niezwykle przydatne m.in. dla osób pracujących zmianowo, rodziców czy mieszkańców mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do specjalistycznej pomocy jest utrudniony.
Elastyczność może jednak być bronią obosieczną. Z jednej strony daje Ci możliwość terapii w dogodnym momencie, z drugiej jest łatwo ulec „wypadnięciu z terapii” ze względu na zbyt obciążony grafik czy zmęczenie. Aby w pełni wykorzystać korzyści terapii online, wymagany jest samodyscyplina i dbanie o regularność sesji.
Kiedy preferujesz swobodną interakcję
Internet potrafi uczynić komunikację bardziej swobodną. Dla niektórych osób wirtualne spotkanie jest mniej stresujące niż bezpośrednia rozmowa z terapeutą. Może się to doskonale przełożyć na jakość terapii, gdy z natury jesteś bardziej powściągliwą osobą i potrzebujesz czasu na otworzenie się.
Z drugiej strony, terapia twarzą w twarz niesie inne atuty – bezpośredni kontakt, odczytywanie subtelnych sygnałów niewerbalnych i nawiązanie głębszej relacji. Warto zastanowić się, który sposób bardziej Ci odpowiada. Decydując się na terapię online, oceń czy jesteś w stanie budować relacje poprzez komunikację zdalną.
Kiedy jesteś otwarty na nowe metody
Podstawą terapii depresji online są metody terapeutyczne sprawdzone również w tradycyjnych gabinetach – terapia poznawczo-behawioralna, dialektyczna terapia behawioralna, terapia akceptacji i zaangażowania czy psychoterapia interpersonalna. Nowością jest jedynie sposób ich dostarczania.
Jednak w ramach zdalnej pomocy mogą pojawić się również nowatorskie rozwiązania, na które powinieneś być otwarty. Coraz popularniejsze są np. terapia wirtualnej rzeczywistości czy aplikacje wspierające samodzielny trening umiejętności. Gotowość na innowacje podniesie efektywność Twojej terapii.
Kiedy cierpisz z powodu COVID-19
Sytuacja pandemiczna pokazała nieocenioną wartość terapii online. W czasie dystansu społecznego i ograniczeń, był to nierzadko jedyny dostępny sposób na wsparcie psychologiczne. Osoby z problemami depresyjnymi mogły otrzymać profesjonalną pomoc, nie narażając ani siebie, ani innych na ryzyko zakażenia.
Nawet teraz, po wyjściu z najgorszej fazy, niektórzy wciąż obawiają się tradycyjnych wizyt. Dzięki terapii online osoby w grupach ryzyka czy szczególnie narażone na kontakt z innymi, mogą korzystać ze wsparcia kompleksowo i całkowicie bezpiecznie. COVID-19 dobitnie pokazał, że zdalna pomoc jest nieodzowna.
Kiedy walczysz ze stygmatyzacją
Niestety, wciąż wielu ludzi zmaga się z dużą stygmatyzacją związaną z depresją i innymi problemami zdrowia psychicznego. Wstyd i obawa przed napiętnowaniem zniechęcają do podejmowania terapii.
Terapia online pozwala zadbać o prywatność i dyskrecję. W zaciszu własnego domu łatwiej jest otworzyć się przed terapeutą niż w ośrodku, gdzie możesz spotkać kogoś znajomego. To niezwykle istotna kwestia, jeśli chcesz się wyleczyć, ale przeszkadza Ci opinia społeczna. Zdrowienie może przebiegać bez zbędnego stresu.
Niezależnie od sytuacji, ważne abyś miał możliwość wyboru najodpowiedniejszej dla siebie formy wsparcia. Terapia online nie musi być idealnym rozwiązaniem dla każdego, niemniej stanowi wartościową opcję. Zwłaszcza, że w dzisiejszym mobilnym świecie łączy zalety wygody i akceptowalności.
Pamiętaj, decydując się na którąkolwiek formę terapii kieruj się zawsze dobrem własnego zdrowia. Nie zwlekaj ze szukaniem pomocy, jeśli depresja utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie. Każda droga do wyzdrowienia sama w sobie jest sukcesem.