FirmaSpecjalistyczna.pl

Rotator ortodontyczny – narzędzie leczenia wad zgryzu

Zgryz w ortodoncji oznacza prawidłowy stosunek zębów szczęki oraz żuchwy. A prawidłowy zgryz występuje wtedy, gdy każdy z zębów styka się z dwoma zębami przeciwległej szczęki. Wyjątkiem są dolne środkowe siekacze i górne trzecie trzonowce stykające się z jednym zębem. Ponadto zęby górne powinny wystawać poza zęby dolne. Każda inna relacja pomiędzy ustawieniem zębów traktowana jest jako zgryz nieprawidłowy, czyli wada zgryzu.

 Jak naprawić wadę zgryzu?

Aby można było mówić o naprawie zgryzu, trzeba do tego procesu użyć określonych sił, które w sposób kontrolowany, powoli, będą zmieniały położenie nieprawidłowo rosnących zębów. Siły te uruchamia stały aparat ortodontyczny mocowany na zębach przez cały okres leczenia, czyli do uzyskania zadowalającego efektu w postaci uregulowania zgryzu. Aparat ortodontyczny składa się z zamków ortodontycznych oraz łuków. Zamki ortodontyczne przyklejane są do zębów specjalnym klejem. Najczęściej aparat ortodontyczny zakłada się na oba łuki zębowe.

Leczenie wad zgryzu wymaga cierpliwości. Ingerencja w uzębienie to długa droga, a i tak bardzo często założenie aparatu to dopiero kolejny etap leczenia. W wielu przypadkach sam aparat nie wystarczy, by całkowicie zapanować nad zębami, często wymagane są dodatkowe narzędzia korekcji, bez których proces leczenia nie mógłby zakończyć się powodzeniem.

Rotator ortodontyczny – do czego służy? 

Zadaniem rotatora ortodontycznego jest korekcja ustawienia zębów trzonowych w stosunku do reszty uzębienia. Podejmując proces korekcji uzębienia, wielu pacjentów stawia się przed koniecznością usunięcia zębów trzonowych lub zamontowania właśnie rotatora ortodontycznego, który zmieni pozycję zęba trzonowego, ustawiając go w prawidłowej linii łuku zębowego. Pozostawienie zębów trzonowych bez ingerencji może negatywnie wpłynąć na cały proces leczenia przy użyciu aparatu stałego. Rotator montuje się na dwóch zębach trzonowych po przeciwnych stronach. We właściwym miejscu utrzymuje  on drut o kształcie zygzaka, umożliwiając w ten sposób kontrolę nad obrotem zębów.

Zastosowanie rotatora ortodontycznego nie jest całkowicie komfortowe dla pacjenta. Jednak pojawienie się bólu oznacza, że powoli następuje korekcja zgryzu. Przez pierwsze kilka dni od momentu nałożenia rotatora pacjent odczuwa dyskomfort, utrudnione jest przełykanie i może mieć problemy z wymową. Jednak objawy te powoli będą zanikać i pacjent ostatecznie przyzwyczaja się do tych drobnych niedogodności.

Rotator ortodontyczny a ekspander

Bardzo często pacjenci mylą te dwa terminy lub je utożsamiają. Nawet na oficjalnych stronach klinik dentystycznych terminy te pojawiają się wymieniane w jednym zdaniu. Jednak oba te narzędzia dentystyczne pełnią odmienną funkcję w procesie leczenia wad zgryzu, pomimo że oba montowane są do podniebienia. Ekspander bowiem wyposażony jest w śrubę rozporową systematycznie zwiększającą siłę poprzeczną nacisku na uzębienie przy jednoczesnym cofaniu zębów trzonowych do właściwej pozycji. Innymi słowy ekspander służy przede wszystkim do rozszerzania uzębienia, częstego problemu wad zgryzu.

Współczesna ortodoncja ma niespotykane wyniki w leczeniu zgryzu. Należy jednak pamiętać, że po pierwsze najwięcej zależy od pacjenta i jego determinacji, a po drugie, że zakończenie procesu leczenia zgryzu nie jest automatycznie gwarancją prostych zębów już do końca życia. Proces leczenia w niewielkim stopniu, ale jest odwracalny choćby ze względu na pracę języka, oddychanie przez usta i oczywiście proces starzenia.

Inspirowane: Stomatologia-dentica.pl – gabinet ortodontyczny Piaseczno

You might also like