FirmaSpecjalistyczna.pl

Nerw strzałkowy – najczęściej kontuzjowany nerw kończyny dolnej

Do uszkodzenia nerwu strzałkowego dochodzi bardzo często. Należy zgłosić się z tym problemem do specjalisty i podjąć profesjonalną rehabilitację. Dzięki temu kończyna dolna zacznie funkcjonować we właściwy sposób.

Uszkodzenie nerwu strzałkowego – jak wygląda?

Nerw strzałkowy najczęściej ulega uszkodzeniu na poziomie szyjki kości strzałkowej, ze względu na powierzchniowy przebieg. Leży bezpośrednio na kości, przykryty jest jedynie skórą i tkanką podskórną. W przypadku urazu ma więc bezpośredni kontakt z czynnikiem uszkadzającym.

Nerw strzałkowy składa się z kilku ważnych elementów, o których wspomnimy, aby w przypadku urazu zwrócić na nie szczególną uwagę.

Gałąź głęboka może znajdować się na kilku poziomach, dlatego konieczne jest wykonanie szczegółowych badań, aby sprawdzić, czy w jej obrębie nie doszło do uszkodzenia. Gałąź głęboka może znajdować się przy górnych lub dolnych troczkach ścięgien prostych, w miejscu skrzyżowania ze ścięgnem mięśnia prostownika długiego palca lub na poziomie skrzyżowania z brzuścem mięśnia prostownika krótszego palca.

Gałąź powierzchniowa jest usidlona w miejscu przebicia powięzi podudzia. Przyczyn neuropatii należy doszukiwać się w patologii samej powięzi np. w zmianach bliznowatych. Ważne jest, aby poszukać cech obrzęku nerwu, nawet w miejscach nieco oddalonych od ucisku.

Przyczyny problemów z nerwem strzałkowym

Przyczyn uszkodzeń nerwu strzałkowego może być wiele. Jeżeli doszło do kompresji i niedokrwienia pnia nerwu strzałkowego, najczęściej przyczyn należy szukać w złym założeniu opatrunku gipsowego lub długotrwale utrzymującej się nieprawidłowej pozycji, co najczęściej występuje u pacjentów nieprzytomnych.

Nerw strzałkowy może być także podrażniany przez gangliony, które pochodzą ze stawu piszczelowo-strzałkowego.

Do uszkodzenia nerwu strzałkowego może dojść w wyniku neuropraksji. Przyczyną może być gwałtowne, nadmierne zgięcie podeszwowe stopy, a także uderzenie z dużą mocą grzbietem stopy w przedmiot. U kobiet problem może pojawić się od przewlekłego drażnienia przez nieodpowiednio dobrane obuwie.

Innymi przyczynami problemów z nerwem strzałkowym mogą być złamanie szyjki kości strzałkowej, uderzenie w okolicy głowy strzałki, częste zakładanie nogi na nogę oraz naciągnięcie nerwu w wyniku długotrwałego przyjmowania pozycji kucznej.

Do uszkodzenia nerwu strzałkowego może dojść również w rezultacie skręcenia stawu skokowego, jeżeli w jego wyniku doszło do nadmiernego zgięcia podeszwowego stopy.

Uszkodzenie nerwu skokowego – leczenie

To, jakie leczenie zostanie wdrożone w przypadku uszkodzenia nerwu skokowego w dużej mierze zależy od przyczyny i stopnia występujących zmian. Bardzo często zalecane są techniki manualne np. masaż tkanek głębokich. Rehabilitacja w Warszawie na Ursynowie w tym zakresie przynosi bardzo dobre rezultaty i pozwala przywrócić pełną sprawność narządu kończyn dolnych.

Skuteczna jest także neuromobilizacja nerwu strzałkowego, dzięki której można zmniejszyć skutki patologicznych zmian poprzez wykonywanie bierno-czynnych ruchów.

You might also like