FirmaSpecjalistyczna.pl

Najczęstsze przyczyny niepłodności u mężczyzn

Problemy z płodnością pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Niekiedy bardzo trudno jest znaleźć jej przyczynę. Należy również pamiętać, iż niepłodność nie jest tożsama z bezpłodnością, która nieodwracalnie przekreśla możliwość posiadania dzieci.

Niepłodność u mężczyzn – skąd się bierze?

Ta przypadłość ma bardzo wiele przyczyn, o różnej charakterystyce. W celu wyeliminowania części z nich wystarczy naprawdę niewiele, a inne wymagają specjalistycznego leczenia. Do tych najpopularniejszych należą:

  • Zła dieta, brak aktywności fizycznej,
  • Korzystanie z używek takich jak alkohol czy papierosy,
  • Nadmierna ilość stresu,
  • Stosowanie niektórych leków, głównie antybiotyków,
  • Choroby nerek, układu krążenia, jąder, wątroby, cukrzyca,
  • Czynniki genetyczne,
  • Choroby nowotworowe,
  • Zaburzenia w rozwoju plemników.

Badanie niepłodności

Gdy mężczyzna zaczyna zauważać obniżone libido, problemy z erekcją, mniejszą objętość lub zmianę koloru ejakulatu, odczuwa ból w okolicach narządów płciowych, powinien skierować się wizytę do urologa. Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, dokonuje badania fizykalnego. Dodatkowo wykonywane jest USG określające prawidłowość budowy jąder i najądrzy, a także sprawdzające ilość płynu w worku mosznowym. Istotne jest również określenie ilości chromosomów oraz badanie nasienia. To właśnie podczas analizy nasienia – liczby plemników o ruchu prawidłowym – można zauważyć jedną z najczęstszych przyczyn powodujących niepłodność u mężczyzn, którą jest nieprawidłowa budowa plemników. Ta przypadłość nie jest jednak wyrokiem, można ją leczyć poprzez zmianę trybu życia, nawyków żywieniowych oraz stosowanie odpowiednich leków czy suplementów.

Leki zwiększające płodność

Nie zawsze samo pożywienie dostarczy nam tego, czego domaga się organizm. Leki, których celem jest poprawa jakości nasienia, są bogate w witaminy i minerały, których odpowiednie zestawienie, zapewnia oczekiwane efekty i może ułatwić walkę z niepłodnością. Przede wszystkim, aby wspomóc plemniki, stosuje się l-karnitynę, selen, cynk, witaminę E, a także kwas foliowy. Stosując tego rodzaju produkty, zawsze należy działać zgodnie z ulotką, a także zaleceniami lekarzy. Leki zwiększające płodność są łatwo dostępne na rynku, jest bardzo szeroki wybór, w związku z czym nie ma problemów ze znalezieniem czegoś, co poprawi jakość nasienia.

Jednym z najpopularniejszych preparatów pomagających w leczeniu niepłodności jest Profertil. Zalicza się go do grupy dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego. Jego zadaniem jest poprawienie jakości nasienia, a przy tym zwiększenie ruchliwości oraz ilości plemników. Preparat ten zawiera w sobie między innymi l-karitynę, selen, a także koenzym Q10. Odpowiednia ilość tych substancji w organizmie jest bardzo ważna, gdy leczymy niepłodność.

Gdy mężczyzna dowiaduje się o swoich problemach obniżających jakość nasienia, często załamuje się i obwinia, myśli, że nigdy w całkowicie naturalny sposób nie będzie miał potomstwa. Jest to duży błąd, ponieważ nerwy i stres dodatkowo negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu oraz płodność. Lekarz zawsze wskaże możliwości rozwiązania problemu.

You might also like