Kolposkopia – kiedy trzeba wykonać badanie?
Choroby układu rozrodczego to przypadłość, z którymi zmaga się wiele kobiet. Choć cytologia jest dla nich niezwykle ważnym badaniem, które powinno być wykonywane regularnie, warto zdawać sobie sprawę z tego, że czasem to może być za mało do wykrycia wielu niebezpiecznych przypadłości. Dlatego też poza cytologią ważnym dla kobiet badaniem powinna być kolposkopia. Co to za badanie? Kto powinien je wykonać?
Czym jest kolposkopia?
Koloskopia obok cytologi stanowi jedno z najważniejszych dla kobiet badań ginekologicznych, których wykonanie pozwoli na szybkie wykrycie wielu groźnych dla zdrowia, a nawet życia schorzeń układu rozrodczego.
Kolposkopia, nazywana również wziernikowaniem macicy jest bardzo. ważnym, choć nieskomplikowanym badaniem. Polega ono na obserwacji powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału, pochwy oraz sromu. Badanie wykonywane jest za pomocą kolposkopu. To bardzo skuteczna i co ważne bezpieczne metoda kontroli stanu kobiecych narządów rodnych. Kolposkopia obok cytologii pozwala na wykrycie wielu groźnych schorzeń.
W czasie kolposkopii może być pobrany również niewielki wycinek tkanki, który następnie poddawany jest analizie. Na tym etapie oceniane jest czy w tkance występuje jakaś zmiana chorobowa. W przypadku osób po zabiegach kolposkopia sprawdza, czy zmiana chorobowa została usunięta w całości. Pobór tkanki jest ważny również przy planowaniu operacji, ponieważ ukazuje, jak duże jest ognisko zapalne, co pozwala na lepsze zaplanowanie leczenia.
Kolposkopia jest badaniem prostym, zazwyczaj trwającym około 15 minut. Wykonywana jest standardowo w gabinecie ginekologicznym.
Jak przygotować się do kolposkopii?
Przygotowanie do kolposkopii nie jest specjalnie trudne czy czasochłonne, warto jednak przed zabiegiem trzymać się kilku ścisłych zasad przekazanych przez lekarza. W większości przypadków przed kolposkopią zaleca się wykonanie również cytologii w celu zwiększenia czułości diagnostycznej. Bardzo ważne jest to, by na co najmniej 7 dni przed zabiegiem nie wykonywać irygacji pochwy, konieczne jest również powstrzymanie się od aktywności seksualnej.
Jakie są wskazania do wykonania kolposkopii?
Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy kolposkopia powinna być wykonywana w następujących przypadkach:
- przy nieprawidłowych wynikach cytologii,
- przy dodatnim wyniku wymazu HPV,
- przy występujących krwawieniach po stosunku,
- przy podejrzeniu nadżerki,
- przy występujących brodawkach (kłykcinach) sromu oraz pochwy,
- przy nasilonych upławach,
- przy nawracających infekcjach pochwy i układu rodnego.
Kolposkopia to ważne badanie, które powinno być wykonywane po zakończeniu leczenia różnego rodzaju chorób szyjki macicy, w celu oceny, czy zmiana chorobowa zniknęła całkowicie, czy też nie.