FirmaSpecjalistyczna.pl

Kinezjotaping, czyli wszystko o zdrowotnych plastrach

Fizjoterapia należy do nauk medycznych, które w leczeniu wykorzystują bodźce zewnętrzne. Prowadzi się ją celem odbudowania sprawności fizycznej bezpośrednio po operacji, przebytej chorobie lub po urazie, takim jak złamanie kości czy uszkodzenie stawu. Fizjoterapia zapobiega również nawracaniu rozmaitych dolegliwości zdrowotnych. Przed wyborem konkretnego sposobu leczenia, lekarz musi dokonać diagnozy i wstępnej oceny stanu pacjenta, a następnie zaproponować mu możliwe rozwiązania i omówić przebieg poszczególnych terapii.

Kinezjotaping – właściwości i historia powstania

Kinezjotaping to metoda leczenia różnych zaburzeń układu mięśniowego i kostnego, która jest szczególnie popularna wśród sportowców. W uproszczeniu polega ona na naklejaniu elastycznych plastrów na poszczególne części ciała pacjenta, które zostały dotknięte urazem.

Wspomniana technika została opracowana przez japońskiego fizjoterapeuta Kenzo Kase w latach 70. ubiegłego wieku. Początkowo jego eksperymenty nie przynosiły rezultatów, ze względu na stosowanie zbyt sztywnego materiału do oklejania. Pacjenci skarżyli się na zbyt duży dyskomfort i ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Z tego powodu zostały opracowane bardziej elastyczne plastry, które można stosować przez długi czas. Prace Japończyka pierwszy raz zaprezentowano w 1988 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu.

Działanie oklejania dynamicznego

Kinezjotaping polega na uregulowaniu napięcia konkretnego mięśnia poprzez umieszczenie elastycznej taśmy w odpowiednim miejscu na ciele. Plaster wpływa na zwiększenie zakresu ruchów mięśnia. Skóra staje się delikatnie naciągnięta. Usprawniony zostaje układ limfatyczny, w wyniku czego dochodzi do zredukowania podskórnych krwiaków i zmniejszenia stanów zapalnych. Szybsza regeneracja możliwa jest dzięki usprawnieniu procesów fizycznych, biologicznych oraz chemicznych zachodzących w ludzkim organizmie. Plastry pomagają korygować również niewłaściwą pozycję stawów.

Kinezjotaping przede wszystkim pozwala pozbyć się uporczywego bólu poprzez znieczulenie endogenne, które jest uruchamiane w sposób samoczynny i zupełnie naturalny przez ludzki organizm. Plastry oddziałują bowiem na zakończenia Ruffiniego, czyli receptory czucia.

Zalety stosowania plastrów

Elastyczne plastry wykorzystywane przy kinezjotapingu nie powodują alergii i mogą być wielokrotnie przyklejane w różne miejsca naszego ciała. Pokryte są klejem odpornym na działanie wody, dlatego można używać ich przez całą dobę, bez obaw o podrażnienie skóry. Plastry działają w zgodzie z naturalnymi procesami zachodzącymi w ludzkim organizmie, dlatego są bezpieczne również dla dzieci, kobiet w ciąży oraz osób w podeszłym wieku. Są one z powodzeniem używane przez sportowców, w szczególności narażonych na poważne urazy mięśni. Do przeciwwskazań przy stosowaniu kinezjotapingu należą cukrzyca, problemy w gojeniu się ran, łuszczyca i inne choroby skórne.

Oklejanie wybranych części ciała wymaga odbycia serii kilku zabiegów, a efekty widoczne są zaraz po aplikacji plastrów. Zazwyczaj można je odkleić po 5 dniach noszenia. Obok kinezjotapingu warto wprowadzać inne, w tym przypadku uzupełniające metody fizjoterapii, takie jak masaże czy kąpiele lecznicze.

Jeśli zdecydujemy się na kinezjotaping, najlepiej będzie udać się do specjalisty, który dysponuje profesjonalną wiedzą na temat budowy ludzkiego ciała, a zwłaszcza znajomością rozkładu mięśni i stawów i zależnie od naszych dolegliwości umieści plastry we właściwych miejscach. Zabieg jest wyjątkowo skuteczny i nieinwazyjny, a przy tym stosunkowo niedrogi i mało czasochłonny.

Inspirowane: rehabilitacja-mw.pl – masaże Ursynów

You might also like