FirmaSpecjalistyczna.pl

Jakie są pierwsze objawy demencji?

Demencja dotyka głównie osób w podeszłym wieku i objawia się obniżeniem sprawności podstawowych funkcji poznawczych obejmujących uwagę i pamięć. Według informacji podanych przez WHO obecnie na otępienie starcze cierpi ponad 55 milionów ludzi na całym świecie, a co roku diagnozuje się prawie 10 milionów nowych przypadków. Dlatego warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy demencji.

Zaburzenia pamięci

Zaburzenia pamięci to jeden z najwcześniejszych objawów demencji. Osoby starsze mogą mieć problemy z zapamiętaniem nowych informacji oraz wydarzeń, które miały miejsce w najbliższej przeszłości. Niepokojącym sygnałem powinno być częste powtarzanie pytań dotyczących tym samych kwestii, a także trudność w zapamiętaniu imion nowo poznanych osób. Senior z otępieniem starczym może zapomnieć hasła do konta bankowego lub pinu do domofonu, a z czasem proces utraty pamięci będzie się nasilał, prowadząc do coraz poważniejszych trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Zaburzenia uwagi

Wczesnym objawem demencji jest także problem ze skupieniem uwagi i wykonywaniem prostych czynności takich jak zakupy, płacenie rachunków, czy prowadzenie auta. U osób dotkniętych otępieniem starczym mogą się również pojawić trudności w logicznym myśleniu i przewidywaniu skutków podjętych działań. Senior chorujący na demencję może odkładać zwykłe przedmioty w inne niż dotychczas miejsca oraz zachowywać się nieadekwatnie do zaistniałej sytuacji. Dlatego opieka nad osobą starszą, u której pojawiły się pierwsze symptomy demencji, jest trudna i wymaga odpowiedniego przeszkolenia.

Zmiany osobowości

Zaawansowana demencja sprawia, że senior całkowicie zmienia swoje zachowanie i traci zainteresowanie bieżącymi sprawami. Taka osoba zwykle niechętnie uczestniczy w uroczystościach rodzinnych oraz powoli wycofuje się z życia społecznego. Do tego dochodzi dezorientacja w przestrzeni i czasie, w wyniku której senior może mieć problem, aby z powrotem trafić do swojego domu. U osoby z głęboką demencją zmienia się również podejście do ubioru, odżywiania oraz innych codziennych rytuałów.

Jak powinna wyglądać opieka nad osobą starszą z rozpoznaną demencją?

Rodzina osoby dotkniętej demencją zazwyczaj potrzebuje pomocy w opiece nad chorym, ponieważ zdezorientowany senior musi być monitorowany niemal przez całą dobę. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie osoby starszej w placówce opiekuńczej. Tym bardziej że renomowany dom opieki dla seniora to miejsce, w którym chory będzie miał zapewnione właściwe warunki, aby mógł bezpiecznie i godnie żyć. Opieka nad osobą starszą w takiej placówce jest kompleksowa i w pełni profesjonalna, a specjalnie przygotowane zajęcia pomogą seniorowi jak najdłużej zachować sprawność psychofizyczną.

Podsumowując, pierwsze objawy demencji mogą przypominać zwykłe rozkojarzenie, jednak ich zwiększona intensywność powinna być poważnym sygnałem ostrzegawczym dla bliskich. Co ważne, otępienie starcze może powodować niebezpieczne zachowania, dlatego nie należy bagatelizować nawet delikatnych symptomów choroby. Natomiast jeśli opieka nad osobą starszą chorą na demencję zaczyna przerastać możliwości rodziny, warto poszukać profesjonalnej pomocy w sprawdzonym domu opieki dla seniora.

You might also like