W jakich sytuacjach zdecydować się na zabieg dentystyczny w znieczuleniu ogólnym?
Dlaczego niektóre zabiegi dentystyczne wymagają znieczulenia ogólnego? Odpowiedź jest prosta – aby obniżyć próg bólu ludzkiego ciała, zmniejszyć cierpienie i wprowadzić ciało w stan nieświadomości. W znieczuleniu ogólnym istnieje możliwość wykonania kompleksowego, często interdyscyplinarnego leczenia obejmującego często pełny zakres procedur wymaganych w jamie ustnej pacjenta. Zmniejsza to liczbę procedur ( w znieczuleniu miejscowym trzeba by było wykonać klika zabiegów) skraca czas leczenia oraz jego koszty dodatkowo zmniejszając obciążenia farmakologiczne ( jednorazowo podawany antybiotyk, leki p-zapalne) oraz obciążenia psychiczne ( stres)
Kiedy znieczulenie ogólne stosowane jest w stomatologii?
Przede wszystkim warto zauważyć, że znieczulenie ogólne podczas zabiegów dentystycznych odbywa się na zasadzie dobrowolności zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Przed przyjęciem znieczulenia pacjent odbywa konsultację z anestezjologiem, który wyjaśnia zasady zabiegu, bada pacjenta i ocenia jego badania ( wcześniej zlecone przez stomatologa) przepisuje właściwą dawkę dla danej osoby i monitoruje ogólny stan jego zdrowia podczas zabiegu. Opowieści o niebezpieczeństwach znieczulenia ogólnego to kolejny mit niepotwierdzony przez praktykę. Nowoczesne zabiegi znieczulenia ogólnego ( zarówno narkozy jak i sedacji) mają wystarczająco skuteczne leki, które w połączeniu z nowoczesną aparaturą do narkoz warunkują bezpieczeństwo i komfort zabiegów stomatologicznych. Pacjent wybudzający się nie ma stresu związanego z zabiegiem , budzi się bez bólu i zgłasza tylko na wizyty kontrolne do lekarza prowadzącego. Znieczulenie ogólne jest wskazaniem dla pacjentów niewspółpracujących ( zarówno dzieci jak i dorosłych) pacjentów obciążonych zdrowotnie ( w narkozie możemy bezpiecznie monitorowć pacjenta pod względem ciśnienia krwi ,rytmu serca, zmniejszać farmakologicznie krwawienie) wymagających rozległego leczenia w jamie ustnej ( leczenie zachowawcze, zabiegi chirurgiczne) pacjentów z dentofobią . Wiele osób, zwłaszcza dzieci, boi się działań dentystycznych, dlatego też, w celu leczenia zębów bez negatywnego oddziaływania na psychikę korzystne dla pacjenta jest zastosowanie narkozy. Osoby, które odczuwają paniczny strach przed dentystą, narzędziami stomatologicznymi i gabinetami dentystycznymi mają możliwość wyleczyć zęby, nie doświadczając stresu.
W jakich sytuacjach zdecydować się na zabieg dentystyczny w znieczuleniu ogólnym?
Leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym jest najczęściej stosowane w poważnych, długotrwałych zabiegach dentystycznych. Ta metoda jest również polecana osobom z nietolerancją – słabą reakcją na miejscowe środki znieczulające lub gdy najmniejszy stres psychiczny i fizyczny powoduje poważne komplikacje. Wskazaniem do znieczulenia ogólnego jest np. predyspozycja do napadów padaczkowych, choroby psychiczne, zaburzenia umysłowe ( w tym genetyczne wady rozwojowe)
Leczenie w znieczuleniu ogólnym zakłada działanie ogólnoustrojowe na organizm i cały układ nerwowy. To całkowite zanurzenie w nieświadomości, które przypomina fizjologiczny sen. Ogromnym plusem jest to, że jednocześnie można wyleczyć pacjenta kompleksowo ( wyleczyć wszystkie zęby zachowawczo i kanałowo , wykonać zabiegi chirurgiczne, pobrać wyciski , oszlifować zęby etc.) a z powodu braku reakcji emocjonalnej pacjenta i zmniejszonego wydzielania śliny podczas znieczulenia ogólnego, lekarz może prowadzić długie , skomplikowane i precyzyjne leczenie.
Podsumowując wskazaniami do zabiegów w znieczuleniu ogólnym są między innymi:
- Usuwanie tak zwanych zębów mądrości, gdy są one problematycznie umiejscowione
- Procedury odbudowy kości, podnoszenia zatok szczękowych , resekcje zębów
- Kompleksowe leczenie implantologiczne, protetyczne, endodontyczne, zachowawcze
- Usunięcie kilku zębów jednocześnie
- Obecność chorób neurologicznych
- Zwiększony odruch wymiotny
- Zwiększona trauma lub ogrom planowanego zabiegu stomatologicznego
- Panika i niepokonany lęk przed interwencją dentystyczną
- Wykonywanie autopsji i drenażu zapalenia okostnej lub ropnia
- Wykonywanie korekty kości szczęki i gnatyczych wad zgryzu
Inspirowane: triodent.com.pl – wybielanie zębów Warszawa