Górne i dolne zęby powinny przesuwać się płynnie względem siebie, stykając się tylko podczas żucia pokarmu. Nienormalne szlifowanie lub zaciskanie zębów może powodować ścieranie lub złamanie zębów, jak również poważne uszkodzenia szczęki.
Bruksizm odnosi się do zgrzytania zębów, wiadomo, że 15% światowej populacji cierpi z powodu tego problemu. Szczególnie często dotyczy on dzieci, około 30% dzieci zgrzyta zębami we śnie. Nieprzyjemny dźwięk można usłyszeć od kilku sekund do kilku minut.
Osoba cierpiąca na tę chorobę może nie wiedzieć o obecności takich objawów, jeśli nie występują one w ciągu dnia. Wielu ludzi nie zwraca uwagi na takie dolegliwości, tym bardziej sam bruksizm nie powoduje szkód. Jednak może całkowicie doprowadzić do zniszczenia szkliwa zębów, kości, dziąseł i szczęki. Leczenie zgrzytania zębami jest obecnie możliwe dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody EFP usuwającej efekt bruksizmu pozwalając odbudować zniszczone powierzchnie zębów.
Konsekwencje bruksizmu
Z biegiem lat bruksizm może prowadzić do wielu zmian, na przykład:
- Przednie zęby są ścierane do tego stopnia, że przyjmują płaski kształt.
- Mikropęknięcia w złamaniach wypełnień prowadzą do chorób nerwowych.
- Zęby są ścierane aż do zębiny, co powoduje wrażliwość na zimno i gorąco.
- występuje recesja dziąsła z powodu nacisku.
- Możliwe jest rozluźnienie zębów i kieszeni dziąseł.
- Pojawiają się bóle głowy i bóle w szczęce z powodu przeciążenia mięśni.
Bruksizm – czy da się go wyleczyć u dentysty?
Jeśli ktoś podejrzewa, że cierpi na bruksizm, czyli zgrzyta zębami lub zaciska mocno zęby, powinien skonsultować się z dentystą. Wizyta u dentysty jest najlepszym sposobem określenia stopnia ścierania zębów i nacisku na zęby, dziąsła, szczęki. Umożliwi to również uzyskanie praktycznych zaleceń dotyczących zapobiegania dalszemu ich niszczeniu.
Dentysta może zalecić noszenie nakładki ochronnej, aby podczas snu nie dochodziło do ścierania zębów. Jednak nie wszystkie nocne nakładki uwzględniają zaburzenia zgryzowe, które mogą być przyczyną bruksizmu. Chociaż zęby są chronione to mięśnie i stawy są nadal nadwyrężane w ten sposób objawy uszkodzenia mięśni na przykład ból głowy będą się zwiększać. Uznano również, że bruksizm negatywnie wpływa na sylwetkę.
Leczenie bruksizmu metodą EFP
Innowacyjna metoda EFP kompleksowo obejmuje leczenie zgrzytania zębami, skutecznie poprawiając estetykę uzębienia i funkcję żucia oraz powodując przywrócenie prawidłowego napięcia mięśni twarzy i szyi.
Osoby zgłaszające się do dentysty z krótkimi i startymi zębami odczuwające dolegliwości bólowe, mogą zostać zakwalifikowani do leczenia bruksizmu metodą EFP. Dentysta opiera się na zdjęciach rentgenowskich obejmujących stawy skroniowo-żuchwowe, jeżeli potwierdzą one przydatność tej metody dla danego pacjenta, procedura może być wdrożona.
Leczenie zgrzytania zębami metodą EFP rozpoczyna się od nakładania specjalnych nakładek na zęby, których zadaniem jest usunięcie efektu napięcia mięśni, dzięki czemu ulegają one rozciągnięciu. Ponadto nakładka odnawia funkcję żucia. Osoby korzystające z leczenia bruksizmu metodą EFP szybko zauważają ustępowanie bólu. Dentysta kontroluje przebieg kuracji, wykonując regularnie RTG. Ustępujące nadmierne napięcie mięśni pozwala przywrócić także prawidłowy wygląd sylwetki.
Po ustąpieniu przykrego efektu zgrzytania zębami, dentysta może przystąpić do rekonstrukcji uszkodzonych zębów. Podczas wizyty w gabinecie dentystycznym uzgadniana jest najbardziej odpowiednia kolorystyka i kształt zębów przywracająca pacjentowi piękny uśmiech. Aby oszczędzić mocno starte zęby, dentysta może zastosować licówki optymalnie odzwierciedlające uszkodzone zęby, nadając im odpowiedni kształt, długość i barwę.
Źródło: Bianco.eu.com – klinika stomatologiczna