FirmaSpecjalistyczna.pl

Jaką funkcję pełni kwas hialuronowy w pielęgnacji skóry?

Kwas hialuronowy (HA) to substancja, która naturalnie występuje w organizmie. Ma wiele dobroczynnych właściwości dla skóry, m.in. wiąże wodę. Jego utrata wiąże się z pogorszeniem kondycji skóry.

Właściwości kwasu hialuronowego

HA to mukopolisacharyd, który w organizmie występuje jako hialuronian sodu, czyli sól sodowa. Jego ilość szacuje się na podstawie masy ciała (około 15 gramów na 70 kg). Produkują go fibroblasty – komórki skóry właściwej. Jego działanie jest wielokierunkowe: pomaga utrzymać stawy w dobrej kondycji, nawilża skórę, zapobiega nadmiernej utracie wody, czy też jest kluczowym elementem tkanki łącznej. W związku z tym ma bardzo szerokie zastosowanie – może być dodatkiem do kremów czy balsamów stworzonych z myślą o codziennej pielęgnacji, jak również w gabinetach medycyny estetycznej, jako wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Jak kwas hialuronowy działa na skórę?

Zdecydowana większość kwasu hialuronowego znajdująca się w skórze pełni rolę „wypełniacza” przestrzeni międzykomórkowej. Tym samym HA bierze udział w poprawie kondycji skóry, wpływa na jej jędrność i odmładza. Do najważniejszych jego cech zaliczamy:

  • Zwiększenie sprężystości i objętości skóry,
  • Utrzymanie nawilżenia na wysokim poziomie,
  • Chroni skórę przed stresem oksydacyjnym.

Z wiekiem stężenie kwasu hialuronowego w skórze spada. Tym samym skóra znacznie traci jędrność, pojawiają się pierwsze zmarszczki. Według badań proces ten rozpoczyna się już po 25 r.ż., dlatego tak ważne jest regularne uzupełnianie HA w codziennej pielęgnacji.

Kwas hialuronowy jest biozgodny ze skórą, dlatego znalazł swoje zastosowanie także w gabinetach medycyny estetycznej. Gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale również skuteczne efekty. Iniekcje HA stosuje się do korekty nosa, powiększania ust czy wypełnienia zmarszczek. Co więcej, dzięki specyficznym enzymom, ulega on degradacji, a więc efekt jest odwracalny.

Jak wygląda wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym?

W gabinetach medycyny estetycznej niedobory HA uzupełniane są za pomocą iniekcji. To najpopularniejszy sposób na wypełnienie zmarszczek. Zabieg wykonywany jest za pomocą bardzo cienkiej igły, która zmniejsza odczuwalny dyskomfort. Efekty widoczne są niemalże natychmiast i utrzymują się od 6 do 12 miesięcy, w zależności od trybu życia (np. palenie papierosów sprzyja degradacji kwasu hialuronowego) i stanu skóry.

Rodzaje kwasu hialuronowego

Związek ten tworzy łańcuch o różnej długości, która determinuje rodzaj HA:

  • HMW (High Molecular Weight) – kwas wielkocząsteczkowy, którego masa cząsteczkowa waha się w granicach 1,0-1,8 MDa,
  • LMW (Low Molecular Weight) – kwas małocząsteczkowy, jego masa oscyluje między 100 a 400 kDA,
  • SLMW (Super Molecular Weight) – kwas supermałocząsteczkowy, masa poniżej 10kDA.

Poszczególne rodzaje kwasu hialuronowego różnią się od siebie przenikalnością w głąb skóry i zastosowaniem. Niskocząsteczkowy przenika w głębokie warstwy skóry, zwiększa nawilżenie i wypełnia zmarszczki. Z kolei wysokocząsteczkowy tworzy na powierzchni naskórka warstwę ochronną, która ogranicza utratę wody.

You might also like