Czasy, w których posiadanie tatuażu zarezerwowane było wyłącznie dla członków subkultury więziennej, minęły już raczej bezpowrotnie. Dziś w ten specyficzny sposób swoje ciała ozdabiają miliony ludzi na całym świecie. Dzieje się tak, gdyż w obecnych czasach tatuaże są po prostu modne i można wyrazić nimi swój indywidualizm, umieszczając ważny dla siebie symbol czy napis. Jednak moda, jak powszechnie wiadomo, jest zmienna. Niewykluczone, że za jakiś czas część ludzi podążających dziś za tym trendem zapragnie usnąć tatuaże, gdyż uzna je np. za wstydliwą pamiątkę młodzieńczych lat. Czy wystarczy im wówczas wizyta w gabinecie kosmetycznym? Jakich metod tam się używa i czy dzięki nim można skutecznie pozbyć się tej ozdoby?
Usuwanie tatuażu metodą laserową – na czym ona polega?
Niegdyś jedynym sposobem na usunięcie ze skóry niechcianego tatuażu był zabieg chirurgiczny. Jednak efekty takiej operacji bywały zazwyczaj niesatysfakcjonujące, gdyż na ciele pacjenta powstawały wówczas liczne blizny szpecące ciało. Specjaliści od medycyny estetycznej znaleźli rozwiązanie tego problemu i wymyślili nowy sposób usuwania tatuaży przy użyciu systemów laserowych. Metoda jest obecnie często wykorzystywana w gabinetach kosmetycznych. Polega ona na nakierowaniu na skórę krótkiego impulsu o dużej energii, który następnie niszczy pigment zgromadzony pod tkanką wraz z komórką. W ten sposób łatwo się pozbyć tatuaży wykonanych ciemnoniebieskim i czarnym barwnikiem oraz niektórymi odcieniami czerwieni. Barwami trudno usuwalnymi są: pomarańcz, żółć, róż, turkus, zieleń oraz kolory pastelowe. Zabieg zazwyczaj jest poprzedzony nałożeniem odpowiedniego kremu znieczulającego. Pacjent kilka dni przed operacją nie powinien stosować substancji światłouczulających, leków oraz unikać wizyt w solarium i kąpieli słonecznych.
Jak często trzeba korzystać z usług gabinetu kosmetycznego, aby tatuaż został usunięty?
Pozbywanie się tatuażu może być procesem długotrwałym. Dużą rolę odgrywa tu wielkość ozdoby oraz ilość kolorów, z których się ona składa. Kolejnym czynnikiem jest kolor skóry oraz indywidualna u każdego pacjenta reakcja skóry na działanie lasera. Zazwyczaj pomiędzy zabiegami musi być kilka tygodni przerwy, aby ciało mogło się zregenerować. Skuteczność zabiegu można określić jeszcze przed jego przeprowadzeniem. Służy do tego skala Kirby Desai, według której osoba dokonująca zabiegu ocenia tatuaż według ściśle określonych kryteriów.
Czy usunięcie tatuażu może być niebezpieczne dla zdrowia?
Przed przystąpieniem do zabiegu, należy skonsultować tę decyzję z kosmetologiem lub lekarzem. Usuwanie niechcianej ozdoby może wywołać poważne komplikacje zdrowotne. Z tego typu usług nie powinny korzystać kobiety w ciąży, ludzie chorzy na cukrzycę, alergicy oraz osoby z ciemnym fototypem skóry. Przeszkodą w usunięciu tatuażu może być również opryszczka, łuszczyca czy bielactwo na tej części ciała, która zostanie poddana zabiegowi. Nie są to wszystkie przeciwwskazania, warto zasięgnąć porady fachowca, aby dowiedzieć się o reszcie z nich.
Co może stać się ze skórą pacjenta po zabiegu usuwania tatuażu?
Osoba, która zdecyduje się usunąć tatuaż w gabinecie kosmetycznym, powinna być przygotowana na ewentualne skutki uboczne. Kosmetyczka nie jest w stanie przewidzieć, w jaki sposób na zabieg zareaguje skóra pacjenta, a efektem może być: reakcja alergiczna, infekcja bakteryjna lub blizna.
Gabinet kosmetyczny – najskuteczniejsze miejsce do usunięcia tatuażu?
Osoba zainteresowana opisywanym zabiegiem może skorzystać także z usług studia tatuażu. Coraz więcej takich miejsc ma w swojej ofercie możliwość „wyczyszczenia” skóry. Mimo to wciąż większym zaufaniem cieszą się w tej kwestii gabinety kosmetyczne. Wynika to z faktu, że pracują tam profesjonaliści specjalizujący się w takich zabiegach. To, z której możliwości skorzysta potencjalny klient, będzie zależeć od wielu czynników – warto jednak pamiętać, że na zdrowiu nie należy oszczędzać.