FirmaSpecjalistyczna.pl

Rozpieracz kolumnowy – jak wybrać właściwy?

Każdego dnia dochodzi do różnorakich wypadków, czy to na drogach, czy w miejscach pracy, mieszkaniach. Niestety są to sytuacje często niezależne od nas, jednakże w razie wystąpienia jakiegokolwiek zdarzenia losowego na ratunek przybywają służby ratownicze. Służby te muszą być wyposażone w odpowiednie narzędzia, nie tylko ułatwiające, ale często w ogóle umożliwiające pomoc poszkodowanym. Sprzętem ratowniczym najczęściej wykorzystywanym w wypadkach posługuje się między innymi straż pożarna. Można do niego zaliczyć choćby rozpieracz kolumnowy o szerokiej gamie zastosowań.

Przeznaczenie rozpieraczy kolumnowych

Najpopularniejszym środkiem transportu na świecie są samochody, toteż z ich udziałem dochodzi do największej liczby wypadków. Do uwalniania z aut osób poszkodowanych służyć może właśnie rozpieracz kolumnowy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że z powodzeniem może on być stosowany również w razie katastrof kolejowych i morskich, a nawet w sytuacjach, gdy dochodzi do zawalenia budynków. Z uwagi na jego szerokie zastosowanie, musi być on nie tylko odpowiednio przystosowany i uniwersalny, ale przede wszystkim wytrzymały, albowiem to w dużej mierze od jakości narzędzia ratowniczego zależy los osób poszkodowanych w wypadku.

Na (skuteczny) ratunek

W kwestii sprzętu ratowniczego nie ma żartów – musi on być najwyższej jakości. Rozpieracze kolumnowe powinny byś sprawdzone, z wytrzymałych materiałów, a także nadające się do użytkowania w każdych warunkach. Wyróżnia się rozpieracze jednotłokowe, dwutłokowe oraz teleskopowe.

Istnieje kilka aspektów rozpieracza kolumnowego, na które trzeba zwrócić uwagę, podczas jego wybierania:

  • szybkość rozkładania – to od tego, w jakim czasie zostanie udzielona pomoc, często zależy nie tylko zdrowie, ale i życie osób poszkodowanych,
  • maksymalny udźwig – z racji wykorzystywania sprzętu przez służby w różnego rodzaju zdarzeniach, musi być on przystosowany do podołania nawet najcięższym wyzwaniom,
  • przyczepność – najlepiej, jeśli rozpieracz kolumnowy nie ześlizguje się z powierzchni, do której będzie przylegać po rozłożeniu; jego ześlizgnięcie może grozić kolejnym wypadkiem, narzędzie musi być stabilne nawet na pochyłych i śliskich powierzchniach.

Wybierając rozpieracz kolumnowy należy mieć na uwadze normę PN-EN 13204, która określa wymagania eksploatacyjne i bezpieczeństwa dla hydraulicznych narzędzi ratowniczych. Przed zakupem warto zorientować się, czy dane narzędzie spełnia powyższą normę obowiązującą w Polsce – wówczas można mieć pewność, iż taki rozpieracz kolumnowy sprawdzi się w sytuacjach ratowniczych. Zgodnie z normą rozpieracz kolumnowy nazywa się także (a może przede wszystkim) cylindrem rozpierającym.

Przemyślany wybór

W przypadku ratowania ludzkiego życia nie wolno zaniedbywać skuteczności i odpowiedniej jakości wykorzystywanego sprzętu. Tak samo jest z rozpieraczem kolumnowym, który z powodzeniem może być używany zamiast narzędzia typu kombi. Co więcej, należy wiedzieć, jak z danego sprzętu korzystać, aby pomóc uwięzionej osobie – nieodpowiednie użytkowanie rozpieracza kolumnowego może zakończyć się postępującym zakleszczeniem, a tym samym niepowodzeniem akcji ratowniczej.

You might also like