FirmaSpecjalistyczna.pl

Sterylizatory wykorzystywane w aptekach – przegląd rozwiązań

Placówki apteczne każdego dnia wykonują różnorodne czynności, związane z produkcją leków na zamówienie. Chcąc uzyskać najlepszej jakości produkt leczniczy, należy zadbać o odpowiednie procedury higieniczne podczas produkcji. Narzędzia, którymi posługuje się farmaceuta, powinny być odpowiednio przygotowane, a konkretnie wysterylizowane, czyli jałowe. Utrzymywanie i kontrola bezpieczeństwa jest kwestią priorytetową w tego typu zakładach.

Jałowe narzędzia

Jałowe narzędzia to te, które nie mają na swojej powierzchni żadnych drobnoustrojów chorobotwórczych oraz ich form przetrwalnikowych. Jednak, aby do tego doprowadzić, należy przeprowadzić ich prawidłowe czyszczenie oraz kompleksową dezynfekcję.

Prawidłowo przygotowane narzędzia są dezynfekowane, porządnie myte, ponownie dezynfekowane oraz osuszane. W zależności od rodzaju sterylizatora sprzęt wielokrotnego użytku, należy odpowiednio przygotować i włożyć do urządzenia. Może się też zdarzyć, że narzędzia są pakowane w specjalistyczne pakiety użytkowane podczas procesu właściwej sterylizacji.

Różnorodność sterylizatorów aptecznych

Każda apteka ma możliwość wykorzystywania odmiennych sterylizatorów. Jednak najbardziej popularny stał się sterylizator na suche powietrze. Sterylizacja odbywa się w tym przypadku dzięki temperaturze i jest nazywana sterylizacją termiczną. Specjalna konstrukcja urządzenia sprawia, że możliwy jest tzw. wymuszony obieg powietrza. Sterylizator na suche powietrze generuje gorący strumień powietrza, zgodnie z programem, który wcześniej został ustawiony przez farmaceutę. Można bardzo precyzyjnie określić czas sterylizacji oraz pożądaną temperaturę podczas trwania tego procesu.

Sterylizator suchy jest bardzo czuły na przerywanie procesu przykładowo poprzez otwieranie drzwi. Wówczas wcześniejsze czynności są resetowane, a bieżące procedury realizowane od początku. Jest to kolejna metoda, która ma na celu zachowanie pełnego bezpieczeństwa. Warto dodać, że proces sterylizacji nie może zostać zakłócony lub przerwany. Jest to cecha szczególna suchych sterylizatorów.

Kolejnym urządzeniem, powszechnie stosowanym w aptekach, jest sterylizator grawitacyjny. Przyrząd nie nadaje się do sterylizacji narzędzi skomplikowanych w swojej budowie – posiadających rowki, niewielkie otwory czy przeguby. Stosowany jest do prostych sterylizacji, bez wytwarzania próżni. Oznacza to, iż sprzęt apteczny nie jest w tym przypadku specjalistycznie pakowany w pakiety papierowo-foliowe (tak jak w przypadku sterylizowania w wysokich temperaturach). Taki sprzęt musi zostać użyty natychmiastowo, gdyż nie jest przeznaczony do długotrwałego przechowywania.

Ciekawą opcją w przypadku aptek, jest możliwość sterylizowania płynów butelkowanych. Oczywiście dotyczy to sterylizatorów grawitacyjnych, wyposażonych w ten konkretny program. Jest on szczególnie popularny w aptecznych laboratoriach i bardzo często użytkowany. Sterylizatory na suche powietrze nie dysponują jednak taką opcją.

Sterylizatory różnią się dostępnymi funkcjami i wykorzystywanymi technologiami. Każdy z nich powinien być zatem stosowany w innych warunkach i w odmiennych celach. Profesjonalne laboratoria są wyposażone w najlepszej jakości sprzęty z atestami bezpieczeństwa, co pozytywnie wpływa na jakość wytwarzanych produktów i realizowanych procesów.

źródło: wamed.pl – sprzęt medyczny

You might also like