FirmaSpecjalistyczna.pl

Panele solarnie nie tylko na dachu Twojego domu. Poznaj ich zastosowanie w turystyce wypoczynkowej

Użycie paneli solarnych w obiektach turystycznych to krok w kierunku autonomii energetycznej i niezależności od sieci ogólnej. Panele szczególnie dobrze spisują się jako źródło energii w turystyce wypoczynkowej, która dotyczy zazwyczaj miesięcy letnich, czyli czasu, gdy nasłonecznienie jest wyjątkowo duże. Przy jakich obiektach sprawdzą się najlepiej?

Panele solarne na łodziach i jachtach

Energia czerpana ze słońca jest niezastąpiona tam, gdzie nie występuje możliwość stałego przyłączenia do ogólnej sieci energetycznej – ma to miejsce przede wszystkim w przypadku wszelkich jednostek pływających. Panele solarne sprawdzają się więc szczególnie dobrze na łodziach i jachtach, gdzie umożliwiają nie tylko zasilanie urządzeń, oświetlenia i ładowanie akumulatorów, ale także umożliwiają korzystanie z mniejszej elektroniki, takiej jak telefony komórkowe czy satelitarne, laptopy, radio. Ich obecność stanowi gwarancję, że nie ma możliwości by energia się skończyła – panele solarne nawet przy niewielkim nasłonecznieniu stale wytwarzają energię, pozwalając na jej magazynowanie, co przedkłada się nie tylko na komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podróży.

Kamper zasilany energią ze słońca

Z podobnego powodu panele solarne sprawdzą się świetnie w wypadku innego obiektu turystycznego, który nie ma stałego połączenia z siecią energetyczną – czyli kampera. Zamontowane na pojeździe panele bez problemu zasilą urządzenia RTV i AGD oraz oświetlenie kampera, ładując jednocześnie akumulatory znajdujące się w pojeździe. Ich niewielka waga i duża wytrzymałość sprawiają, że stanowią bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Ciche i przyjazne dla środowiska, są dużo lepszym rozwiązaniem niż niepraktyczne i drogie w użytkowaniu spalinowe generatory prądu.

Czy panele solarne na campingu to dobry pomysł?

Aktualne pozostaje pytanie czy montaż paneli opłaca się w lokalizacjach, które posiadają stałe przyłączenie do ogólnej sieci energetycznej. Okazuje się, że tak. W przypadku montażu na polu campingowym, panele są w stanie znacząco obniżyć koszty utrzymania terenu i komfortowych warunków dla gości, bez obniżania standardu ośrodka.

Często jest nawet przeciwnie – standard podwyższa się, gdyż nawet w razie przerw w dostawie prądu lub awarii sieci pole zasilane jest energią słoneczną. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone panele solarne są w stanie zasilić nie tylko oświetlenie i budynki administracyjne położone na terenie ośrodka, ale i zapatrzyć w prąd korzystających z wypoczynku na polu campingowym gości.

Panele solarne w domku letniskowym

Niezależność od sieci może być szczególnie ważna w przypadku domków letniskowych, które zwyczajowo umiejscowione są z dala od miejskiego zgiełku i dużych aglomeracji. W takich miejscach przerwy w dostawach prądu mogą występować często, zwłaszcza w sezonie letnich burz. Porywisty wiatr i spadające gałęzie mogą uszkodzić linie energetyczne, ale nie są groźne dla wysokiej jakości, dobrze zamontowanych paneli solarnych.

Dodatkową zaletą jest możliwość kontrolowania pracy paneli zdalnie, co zwalnia właściciela lokalizacji z konieczności częstego odwiedzania domku rekreacyjnego. Korzystanie z tego typu wypoczynku wiąże się zaś głównie z miesiącami letnimi, gdy słońce jest w stanie zasilić w energię obiekt.

Panele solarne umożliwiają znaczące obniżenie kosztów eksploatacji łodzi, campingów, kamperów i domków letniskowych, tym samym przyczyniając się do realnego zwiększenia zysków. Dodatkową zaletą jest autonomia energetyczna i dostęp do energii nawet w wypadku awarii sieci.

źródło: Greenled.com.pl – Perfekcyjne oświetlenie LED

You might also like