Osuszanie sprężonego powietrza — jeden z elementów uzdatniania medium roboczego
Osuszanie sprężonego powietrza jest kluczowym etapem uzdatniania medium roboczego, który zapewnia optymalne działanie systemów pneumatycznych oraz chroni sprzęt przed uszkodzeniami. Osuszanie sprężonego powietrza jest procesem stosownym w dominującej większości układów. Dalego jest tak istotny? Jakie urządzenia stosuje się w procesach osuszania sprężonego powietrza? I co należy robić, aby trzymać skuteczność procesu osuszania medium roboczego?
Co to jest osuszanie sprężonego powietrza?
Osuszanie sprężonego powietrza to proces usuwania wilgoci z gazu, który podlega sprężaniu. Wilgoć w sprężonym powietrzu może prowadzić do korozji, uszkodzeń narzędzi i maszyn, a także do obniżenia jakości produktów końcowych w wielu procesach przemysłowych. Dlatego usuwanie wilgoci jest kluczowe dla zapewnienia efektywnego i bezpiecznego działania systemów sprężonego powietrza.
Osuszanie sprężonego powietrza jest jednym z elementów procesu jego uzdatniania. Pozwala uzyskać medium o wyższej lasie czystości, dzięki czemu może być ono wykorzystywane w aplikacjach wymagających niższej zawartości wilgoci.
Jakie są metody osuszania sprężonego powietrza?
Istnieje kilka metod osuszania sprężonego powietrza, które mogą być stosowane w zależności od wymagań konkretnego systemu. Do najpopularniejszych i powszechnie stosowanych zarówno w aplikacjach przemysłowych, jak i profesjonalnych, jest osuszanie chłodnicze i osuszanie adsorpcyjne.
Osuszanie chłodnicze polega na wykorzystaniu zasady kondensacji pary wodnej w warunkach niższej temperatury. Powietrze w wyniku sprężania ociepla się, co sprzyja wyższej zawartoci cząsteczek wody w jednostce objętości. Schłodzenie medium roboczego do punktu rosy powoduje kondensację wilgoci, która może być usunięta z systemu. Na takiej zasadzie działają osuszacze chłodnicze. Są to urządzenia o wysokiej efektywności działania i często stosowane są w wielu aplikacjach przemysłowych.
Inną powszechnie stosowaną metodą jest osuszanie adsorpcyjne. W osuszaczach adsorpcyjnych stosuje się materiały o wysokiej adsorpcji, takie na przykład jak żel krzemionkowy lub tlenek glinu, które absorbują wilgoć z powietrza. Są one bardziej efektywne w aplikacjach wymagających bardzo suchego powietrza. Osuszacze adsorpcyjne zbudowane są z dwóch kolumn pracujących naprzemiennie, z których jedna osusza sprężony gaz, a druga podlega regeneracji.
Urządzeniem, które ma także duży wpływ na usuwanie wilgoci z medium roboczego, jest separator cyklonowy. To proste urządzenie stosowane jest często jako pierwszy element usuwania wilgoci z powietrza. Eliminuje kondensat wodno-olejowy ze sprężonego powietrza dzięki wprowadzeniu medium w ruch wirowy, który dzięki sile odśrodkowej “odwirowuje” wilgoć i inne zanieczyszczenia z medium.
Warto pamiętać, że skuteczność osuszania sprężonego powietrza przez te urządzenia warunkowana jest regularnym monitorowaniem i konserwacją urządzeń. Czynności powinny obejmować zarówno regularne monitorowanie punktu rosy, jak i konserwację osuszaczy.
Jakie korzyści przynosi osuszanie sprężonego powietrza?
Niższa wilgotność medium roboczego ma wiele atutów. Pozwala na wydajną ochronę urządzeń. Redukcja poziomu wilgoci eliminuje ryzyko korozji i uszkodzeń wrażliwych komponentów pneumatycznych, takich jak zawory, siłowniki i narzędzia pneumatyczne. Co więcej, niższa wilgotność sprężonego powietrza sprzyja poprawie efektywność działania całego systemu. Osuszone powietrze zmniejsza ryzyko zamarzania w systemach pracujących w niskich temperaturach, co z kolei poprawia niezawodność i wydajność całego systemu. Ponadto niska zawartość H2O w niektórych branżach, takich jak spożywcza czy farmaceutyczna, zapobiega kontaminacji produktów związanej z ich uszkodzeniem lub utratą jakości.