FirmaSpecjalistyczna.pl

Sposoby obróbki kamienia naturalnego

Trawertyn i marmur od lat cieszą się dużą popularnością w budownictwie i aranżacji wnętrz. Spotkasz je w wielu biurach i mieszkaniach, ponieważ sprawiają, że pomieszczenie nabiera elegancji. Aby dostosować wygląd, czy wielkość elementów z marmuru lub trawertynu do indywidualnych preferencji, stosuje się różne metody obróbki. Jakie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Marmur i trawertyn jako ponadczasowe rozwiązanie do Twojego biura lub mieszkania

Co sprawia, że popularność tych dwóch kamieni naturalnych od wielu lat nie słabnie? Wszystko dzięki temu, że zarówno marmur, jak i trawertyn wyróżniają się nieprzeciętnym wyglądem. Poza tym ze względu na swoje właściwości sprawdzają się w różnych pomieszczeniach. Możesz mieć je zarówno w swoim mieszkaniu (np. w salonie, kuchni), jak i biurze.

Są to materiały cenione za:

  • walory estetyczne (marmur dostępny jest w wielu kolorach, dzięki czemu nie musisz skupiać się na klasycznej bieli i czerni),
  • dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne (to sprawia, że płytki i inne elementy z nich wykonane będą Ci służyć przez długie lata),
  • uniwersalność (trawertyn i marmur to kamienie naturalne, które mogą znaleźć się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku).

Musisz jednak dbać o ich regularne czyszczenie i pielęgnację. Zaleca się stosowanie specjalnych impregnatów, które zmniejszają podatność na zabrudzenia i przedłużają żywotność. Jest to szczególnie ważne w przypadku elementów znajdujących się na zewnątrz budynku, a także w kuchni, czy łazience (gdzie narażone są na wilgoć i trudne do usunięcia zabrudzenia z kawy i czerwonego wina).

Obróbka kamienia naturalnego, która pozwoli dostosować go do Twoich potrzeb

Kamienie naturalne, takie jak marmur, czy trawertyn poddaje się różnego rodzaju obróbce. Wszystko po to, aby dostosować wielkość i wygląd elementów z nich wykonanych do Twoich potrzeb. Do przedsiębiorstw, które dysponują odpowiednią technologią, trafiają całe bloki kamienne. Następnie są one cięte na mniejsze elementy dopasowane do konkretnego projektu (np. blaty kuchenne, parapety).

Kamienie naturalne są wyjątkowym materiałem, więc należy obchodzić się z nimi we właściwy sposób. Niektóre firmy zajmujące się jego obróbką proponują np. cięcie za pomocą wody kamiennej. Dzięki jej użyciu na materiale nie pojawiają się nieestetyczne odkształcenia i nie zmienia on swojego koloru.

Obróbka kamieni naturalnych polega nie tylko na dostosowaniu wielkości danego elementu do Twoich potrzeb. Jej celem jest również stworzenie oryginalnych faktur, a także uwydatnienie walorów marmuru, czy trawertynu. Wśród sposobów obróbki wymienia się np.:

  • polerowanie, które sprawia, że kamień zyskuje zachwycający połysk;
  • piaskowanie, dzięki któremu powierzchnia materiału robi się delikatnie szorstka;
  • szczotkowanie – daje możliwość uzyskania głębokiego nasycenia barw;
  • żywicowanie – trawertyn poddany tego typu obróbce ma gładką powierzchnię i łatwo utrzymać go w czystości.

Marmur i trawertyn to kamienie, których wygląd jest zachwycający i oryginalny z natury. Jeśli dołożysz do tego odpowiedni sposób obróbki, otrzymasz materiał, który będzie prawdziwą ozdobą Twojego mieszkania lub biura!

 

You might also like