FirmaSpecjalistyczna.pl

Najczęstsze przyczyny wilgoci w pomieszczeniach

Jeśli mieszkańcy zauważą na ścianie małe plamy, to powinno ich to zmobilizować do zdiagnozowania przyczyny i rozpoczęcia procesu osuszania. Być może bezpośrednie szkody z działalności wilgoci nie są widoczne gołym okiem, ale trzeba wiedzieć, że pleśń już zaczęła rosnąć. W ciągu nawet jednej doby bakterie będą miały wystarczająco dużo czasu na rozmnażanie, aby pleśń mogła się rozwinąć i stać się zauważalna.

Z reguły to wilgoć i pleśń w domu powoduje wiele chorób układu oddechowego i nie tylko. Z powodu wysokiej wilgotności w domach występuje duże nagromadzenie pyłu z biologicznymi zanieczyszczeniami. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do nasilenia negatywnego wpływu wilgoci na zdrowie.

Dlaczego nie można dopuścić do rozprzestrzenia się wilgoci w mieszkaniu?

Bakterie

Wilgotność jest po prostu idealną pożywką dla bakterii. Niestety, żadne ogromne ilości leków przeciwbakteryjnych nie mogą całkowicie poradzić sobie z bakteriami, jeśli mieszkanie jest zawsze wilgotne. Kolonie bakterii czują się świetnie na wilgotnych powierzchniach, takich jak tynk, parkiety lub deski podłogowe.

Pasożyty

Tam, gdzie istnieje prawdopodobieństwo gromadzenia się wilgoci w mieszkaniu, istnieje również wysokie prawdopodobieństwo namnożenia się pasożytów. Takie pomieszczenia są niebezpieczne nawet dla zdrowej dorosłej osoby, nie wspominając na przykład o dzieciach chorych na astmę i ludzi starszych.

Najczęstsze przyczyny wilgoci w pomieszczeniach

Wilgoć ma własne źródła, o których właściciel mieszkania może nie wiedzieć lub nie przywiązywać do nich wagi.

Słaba wentylacja

Na urządzenia wymuszonej wentylacji mieszkańcy często nie decydują się z oszczędności, całkowicie polegając na oknach i drzwiach. Jednak bardzo istotne jest zainstalowanie wentylacji mechanicznej w łazience i kuchni. W pomieszczeniach mieszkalnych znajdują się okna i balkony do wentylacji. Oczywiście, wietrzenie obniża temperaturę w pomieszczeniu, wydmuchując ciepłe i wilgotne powietrze, więc w okresie zimnym rzadko się z niego korzysta.

Inne przyczyny powstawania wilgoci w pomieszczeniach to:

  • Cieknący dach
  • Wada drenażu lub nawisu dachu, kierująca wodę atmosferyczną do ściany mieszkania
  • wietrzna strona domu gdy deszcz nieustannie uderza w ścianę mieszkania
  • Niesprawna hydraulika
  • Odparowanie skroplin na oknach gromadzone z powodu złej wentylacji.

Sposoby na osuszanie mieszkania

Osuszacze powietrza domowego są używane do usuwania nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach mieszkalnych i domowych i stanowią one idealne rozwiązania. Osuszacze domowe stosowane są w mieszkaniach, domach, biurach, magazynach, garażach itp. Osuszacz powietrza domowego rozwiązuje problemy związane z pojawieniem się grzyba, nieprzyjemnego zapachu i innych skutków wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu

Przed osuszeniem pomieszczenia należy zmierzyć poziom wilgotności w pomieszczeniu. Można to zrobić za pomocą higrometru, zwykle powinno być 46-50 procent. Od tej liczby zależeć będzie metoda osuszania mieszkania.  Jeśli wilgotność przekracza normę tylko o kilka procent, wystarczy osuszyć za pomocą konwencjonalnego klimatyzatora.

Jeśli wilgotność jest znacznie wyższa niż normalnie, osuszacz powietrza przyjdzie na ratunek. Urządzenia te są kompaktowe, mobilne i idealnie nadają się do pomieszczeń mieszkalnych. Wybierając osuszacz, należy wziąć pod uwagę obszar mieszkania. Osuszacz gromadzi nadmiar wilgoci w zbiorniku odwadniającym lub w sposób ciągły odprowadza go przez wąż.

W szczególnie ciężkich przypadkach, kiedy wilgoć w mieszkaniu jest wyraźnie wyczuwalna, osuszacze termiczne pomogą uporać się z problemem. Występują w różnych typach: elektrycznym, diesel, gazowym.

Promiennik podczerwieni

Jeden z najlepszych sposobów, pozwalających skutecznie wysuszyć pomieszczenie. Promiennik podczerwieni powoduje głębokie i powolne ogrzania pomieszczenia, bez niszczącego wpływu na powierzchni ścian i dają całkowite usunięcie wilgoci. Wykorzystanie tej metody daje możliwość zachowania prawidłowej struktury ściany bez efektu pękania.

Osuszanie kondensacyjne

Osuszanie kondensacyjne pozwala znacznie zredukować zawilgocenie mieszkania. Korzystając z osuszaczy kondensacyjnych można liczyć na skuteczne pochłanianie wilgoci z powietrza, która jest automatycznie przekształcana w wodę. Powstała woda skrapla się do specjalnego pojemnika lub zostaje usunięta na zewnątrz.

Ozonowanie mieszkania

Ozonowanie mieszkania to nowoczesny sposób jego dezynfekcji i ma doskonały efekt zarówno pod względem bakteriologicznym, fizycznym i organoleptycznym. Ozonowanie to skuteczny i bezpieczny sposób pozbycia się wszelkich zapachów i nieświeżego powietrza z mieszkania, dezynfekcji ścian i przedmiotów w pomieszczeniach.

Ozon wnika wszędzie gdzie powietrze może wnikać, tłumiąc źródła zapachów w trudno dostępnych miejscach, w tym na wewnętrznych powierzchniach mebli, gęstych dywanach, tapetach, tynkach, itp. Dezynfekcja za pomocą ozonowania jest kilka razy skuteczniejsza niż lampy UV, ponieważ może być przeprowadzana o wiele szybciej. Działanie bakteriobójcze ozonu jest 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż działanie chloru.

Ozonowanie pomieszczeń jest zalecane dla:

  • Usuwanie trwałego zapachu tytoniu – w mieszkaniach, biurach, restauracjach, hotelach itp.
  • Usuwanie uporczywego zapachu starych mieszkań i domów, w tym zapachów pleśni, zwierząt itp.
  • Usuwanie nieprzyjemnych zapachów budowli i materiałów wykończeniowych w pomieszczeniach po remontach.
  • Usuwanie zapachu aktywności fizycznej w klubach sportowych, centrach fitness itp.
  • Skuteczna dezynfekcja w klinikach, placówkach edukacyjnych, itp.

Proces ozonowania trwa od 15 do 30 minut, po zabiegu pomieszczenie powinno być wentylowane do zaniku zapachu ozonu. Podsumowując należy stwierdzić, że ozonowanie służy do niszczenia chorobotwórczych wirusów, bakterii, grzybów, drożdży i zarodników, utleniania lotnych związków organicznych uwalnianych przez materiały wykończeniowe i meble, utleniania związków aromatycznych.

Źródło: Nord-Help.pl – Osuszanie budynków, usuwanie wilgoci.

You might also like