FirmaSpecjalistyczna.pl

Montaż wykładziny dywanowej w biurze – na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Wystrój biura ma istotny wpływ na wizerunek firmy oraz samopoczucie osób, które w nim pracują. Jednym z elementów wykończeniowych, który ociepla wnętrze i poprawia jego estetykę, jest wykładzina dywanowa. Aby jednak spełniała swą funkcję, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Dobór odpowiedniej wykładziny dywanowej

Jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, planując zakup i montaż wykładziny dywanowej w biurze jest jej klasa użytkowa. Ze względu na zwiększoną intensywność użytkowania, warto postawić na produkty w klasie od 31 do 34. Dla porównania w domach zwykle stosuje się wykładziny w klasie użytkowej od 21 do 23. Istotne znaczenie ma również rodzaj zastosowanego włókna i jego gramatura.

W pomieszczeniach biurowych najlepiej sprawdzą się wykładziny dywanowe, których runo wykonano ze sztucznych włókien, takich jak poliamid lub polipropylen. Ich podstawowe zalety to trwałość i łatwość czyszczenia. Jeśli chodzi o gramaturę, zaleca się stosowanie wykładzin o wartościach mieszczących się w przedziale 600-750 g/m². Runo powinno być gęste i niskie, aby odkurzanie wykładziny było łatwiejsze. Inne aspekty, na które należy zwrócić uwagę to klasa antypoślizgowości oraz klasa trudnopalności. W pomieszczeniach biurowych zaleca się montować wykładziny o parametrze antypoślizgowości niższym niż R10, o charakterze niezapalnym (Bfl–s1 lub Cfl-s1)

Prawidłowy montaż wykładziny

Przed rozpoczęciem montażu wykładziny dywanowej w biurze, trzeba dobrać odpowiedni podkład. Najbardziej uniwersalne i najczęściej wybierane są podkłady filcowe, które można stosować na każdym rodzaju podłoża. Jeżeli w pomieszczeniu biurowym jest ogrzewanie podłogowe, warto postawić na podkład jutowy. Aby zwiększyć odporność wykładziny na rozdarcie, można zdecydować się na podkład z gumy kauczukowej. Niestety ten materiał może być układany wyłącznie na wylewce betonowej.

Żeby proces montażu wykładziny przebiegał sprawnie, należy powierzyć wykonanie prac profesjonalnej firmie. Punktem wyjścia jest odpowiednie przygotowanie podłoża, aby było równe i pozbawione ubytków. Materiał należy układać na podłodze, pozostawiając około 10 cm zapasu zachodzącego na ściany. Po rozłożeniu materiału rozpoczyna się proces jego dociskania do krawędzi za pomocą specjalnego profilu oraz precyzyjnego docinania nożem do wykładzin. Dokładność i precyzja są szczególnie wymagane przy wykańczaniu futryn, progów, naroży wewnętrznych i zewnętrznych. Ostatni etap pracy polega na przymocowaniu listew przyściennych oraz przyklejeniu miejsc łączenia wykładziny za pomocą kleju bądź taśmy dwustronnej.

Podsumowanie

Prawidłowo zamontowana wykładzina wygląda efektownie i estetycznie. Aby przez długi czas zachowała swój pierwotny wygląd, trzeba pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji i regularnym czyszczeniu.

You might also like